Nacházíte se: Úvod>eKnihy>Čtení elektronických knih

Čtení elektronických knih

Elektronické knihy (e-knihy) je v dnešní době možné číst skoro na jakémkoliv moderním zařízení s obrazovkou. Mezi tato zařízení řadíme:

Jak číst e-knihy na eInk čtečkách?

nahoru

Čteček elektronických kniha je na českém trhu celá řada, liší se velikostí displeje, funkcionalitou, některé mají připojení k internetu. Nahrávání eKnih do čteček obvykle není složité, ale je dobré se seznámit před zakoupením čtečky s formáty, které dané zařízení podporuje.

V případě, že čtečka nemá připojení k internetu, je nutné čtečku propojit se zařízením, do kterého jste si knihy stáhli (obvykle PC) a stažené eKnihy buď nahrát přímo do adresářů nebo využít softwarových čteček, které obsah umí synchronizovat (oblíbená je softwarová čtečka Calibre).

DULEŽITÉ: pokud chcete číst na vaší čtečce knihy se zabezpečením Adobe DRM, musí vaše čtečka tuto technologii podporovat (seznam podporovaných čteček LINK http://blogs.adobe.com/digitalpublishing/supported-devices). Čtečka Kindle nepodporuje zabezpečení Adobe DRM.

Postup pro čtení eKnih zabezpečených Adobe DRM (jednorázové)

 1. Instalace Adobe Digital Editions
 2. Vytvoření Adobe ID (Nemusí být stejné jako email, se kterým jste se zaregistrovali na Kosmas.cz. Pokud už Adobe ID máte NEVYTVÁŘEJTE DALŠÍ! Knihu staženou do zařízení zaregistrovaného s jedním Adobe ID NENÍ MOŽNÉ později stáhnout do zařízení zaregistrovaného na jiné Adobe ID!)
 3. Zakoupení eKnihy a stažení do čtečky

Podrobný návod jak si zařídit Adobe ID naleznete zde.

Čtečka eReading.cz: e-knihy zakoupené na Kosmas.cz je možné číst na této čtečce. Čtečku si připojíte USB kabelem k vašemu PC. E-knihy nezabezpečené Adobe DRM si můžete, podobně jako u jiných čteček elektronických knihu, nahrát do čtečky buď přímo ze sekce Můj Kosmas/Moje e-knihy do adresáře čtečky - v tomto případě do složky Digital Editions - nebo si e-knihu stáhnete do vámi používané softwarové čtečky na PC a e-knihu si pošlete do čtečky. E-knihy zabezpečené Adobe DRM si nejprve nahrejte do softwarové čtečky Adobe Digital Editions na vašem PC a potom e-knihu přetáhněte do vaší čtečky.

Jak číst e-knihy na Android zařízeních?

nahoru

Pro mobilní telefony nebo tablety s operačním systémem Android existuje široká nabídka programů umožňujících pohodlné čtení elektronických knih.
My rozhodně doporučujeme čtečku Bluefire Reader, která je zdarma a umožňuje četbu knih ve formátech epub a pdf.
Tato čtečka zvládne práci i s knihami zabezpečenými pomocí Adobe DRM.
Stáhnout si ji můžete z Google Play.

Android a knihy bez DRM

 1. Stáhněte si čtečku Bluefire Reader z Google Play do Vašeho zařízení a naistalujte ji
 2. Otevřete si stránky našeho internetového knihkupectví www.kosmas.cz v prohlížeči na Vašem zařízení
 3. Vyberte si knihu zdarma nebo si nějakou zakupte (ideální formát pro Bluefire je ePub)
 4. Klikněte na odkaz pro stažení e-knihy
 5. Zobrazí se dialog Dokončit pomocí aplikace. Zvolte možnost Download to Bluefire Reader..
  Dokončit pomocí aplikace
 6. Na displeji se zobrazí Processing… a po chvilce dialog Download Complete.
  Would you like ti go to your library, or read this book now?
  Download Complete
 7. Klepněte na Read Now
 8. V dalším kroku se Vám již otevře e-kniha pro čtení

Android a knihy chráněné pomocí ADOBE DRM

 1. Stáhněte si čtečku Bluefire Reader z Google Play do Vašeho zařízení a naistalujte ji
 2. Otevřete si stránky našeho internetového knihkupectví www.kosmas.cz v prohlížeči na Vašem zařízení
 3. Vyberte si e-knihu chráněnou pomocí ADOBE DRM a zakupte ji
 4. Přejděte do sekce Můj Kosmas (odkaz najdete v záhlaví stránky). Poté v levém menu vyberte Moje E-knihy
  Moje eknihy
 5. Klikněte na odkaz pro stažení e-knihy.
  Stáhnout epub
 6. Zobrazí se dialog Dokončit pomocí aplikace. Zde zvolte Download to Bluefire Reader.
  Dokončit pomocí aplikace
 7. Na displeji se zobrazí Processing… a po chvilce dialog Download Complete. Would you like ti go to your library, or read this book now?
  Download Complete
 8. Klepněte na Read Now
 9. Pokud jste ještě do Vašeho přístroje nezadali Vaše ADOBE ID, budete vyzváni k autorizaci Vašeho zařízení.
  Zadejte Adobe ID, heslo a klepněte na tlačítko Authorize, pokud ho již máte.

  V opačném případě se můžete zaregistrovat.
  Podrobný návod jak si zařídit Adobe ID naleznete zde. Vaše Adobe ID nemusí být stejné jako email, se kterým jste se zaregistrovali na Kosmas.cz! Pokud už Adobe ID máte, nevytvářejte další!

  Autorizace zařízení
 10. V dalším kroku se Vám již otevře e-kniha pro čtení
  Čtení eknihy

Tablet Kindle Fire: pro čtení e-knihy s Adobe DRM na tomto tabletu doporučujeme čtečku Bluefire Reader. Tato čtečka bohužel není přímo dostupná v Kindle Fire App Store, protože Amazon blokuje většinu nástrojů na čteční e-knih vytvořené třetí stranou. Návod na stažení čtečky Bluefire do Kindle Fire

Jak číst e-knihy na iPhonech, iPod Touch či iPadech?

nahoru

Všechny e-knihy, které si zakoupíte na Kosmas.cz si můžete přečíst ve vašich iPadech či iPhonech. Pro čtení e-knih je nutné mít naistalovanou čtečku e-knih. Ve vašem zařízení máte obvykle již předinstalovanou čtečku iBooks, jejíž nevýhoda je, že nepodporuje čtení šifrovaných e-knih Adobe DRM. V iTunes najdete několik zajímavých knižních čteček, které šifrování Adobe podporují. Mezi nejprogresivnější a nejspolehlivější patří Bluefire Reader.

Většina e-knih prodávaná na Kosmas.cz není šifrovaná (označeno "bez zabezpečení DRM"), menší část, kde to vyžadují autorská práva, je zašifrovaná Adobe DRM (označeno "se zabezpečením DRM").

Čtení nešifrovaných e-knih

V případě nešifrovaných knih je postup velmi jednoduchý. Knihy můžete nakupovat přímo z vašeho mobilního zařízení nebo mobilního zařízení. Po zaplacení se e-knihy ukládají do sekce Můj Kosmas/Moje e-knihy. Kliknutím na odkaz Stáhnout ePub u vám zakoupené e-knihy se vám automaticky stáhne a vaše zařízení vám nabídne výběr, v jaké vámi naistalované čtečce knihu chcete číst. Vy si vyberete vámi používanou a e-kniha se ve čtečce uloží.

Čtení šifrovaných e-knih

V iTunes najdete několik zajímavých knižních aplikací, které podporují šifrování Adobe. Mezi nejprogresivnější a nejspolehlivější patří Bluefire Reader.

Jak na to?

 1. Stáhněte si Bluefire Reader do vašeho zařízení (informace a odkaz do itunes na http://itunes.apple.com/us/app/bluefire-reader/id394275498?mt=8
 2. Pro čtení knih zašifrovaných Adobe DRM (zda je e-kniha šifrovaná či ne je u každé e-knih uvedeno) je nutné čtečku propojit s tímto účtem:
  1. V případě, že nemáte Adobe ID, tak ho získejte https://www.adobe.com/cfusion/membership/index.cfm?loc=en_us&nl=1

   Jestli již máte Adobe ID, můžete pokračovat na další bod.
  2. V pravém dolním rohu čtečky Bluefire reader si otevřete ikonu „info“ a propojte si zařízení s vaším Adobe ID: pod nadpisem „enable Adobe eBooks“ klikněte na Authorise a vyplňte vaše Adobe ID a pod tím heslo.
 3. Knihy v kosmas.cz můžete nakupovat přímo z vašeho mobilního zařízení, po zaplacení se ukládají do sekce Můj Kosmas. Kliknutím na odkaz na e-knihu se vám automaticky stáhne a nabídne vám, v jaké vámi naistalované čtečce knihu chcete číst. Vy si vyberete BlueFire Reader.

  Příklad zašifrovaného linku.

Jak číst e-knihy na zařízeních s operačním systémem windows mobile?

nahoru

Pro mobilní zařízení s operačním systémem iOS od Applu nebo s operačním systémem Android existuje velký výběr kvalitních aplikaci pro čtení elektronických knih. Bohužel aktuální nabídka aplikací pro mobilní zařízení s operačním systémem  Windows mobile je vyrázně chudší.

eKnihy ve formátu pdf lze spolehlivě číst pomocí aplikace Adobe Reader (Pocket PC) for Windows Mobile http://download.cnet.com/Adobe-Reader-Pocket-PC/3000-2064_4-10260234.html

eKnihy ve formátu epub bez DRM ochrany  lze číst pomocí programu ZuluReader - http://www.zuluexpress.com/zuluMobile.aspx nebo pomocí programu Freda http://www.turnipsoft.co.uk/freda/. Bohužel obě tyto čtečky nejsou moc spolehlivé, na internetu si čtenáři často stěžují, že se jim tyto aplikace nepodařilo na jejich zařízeních zprovoznit.

Jak číst e-knihy na počítači s Windows nebo MacOS

nahoru

Pro čtení knih ve formátu PDF pořebujete Adobe Acrobat Reader nebo jiný obdobný program. Je velmi pravděpodobné, že tento program již na svém počítači máte nainstalován.

Pro čtení knih ve formátu ePub potřebujete některý z programů uvedených na této stránce. Jednou z možností je Adobe Digital Editions, jehož instalace je popsána zde.

Pro čtení knih s DRM potřebujete Adobe Digital Editions, jehož instalace je popsána zde, nebo jiný obdobný program podporující DRM ve fromátu Adobe Content Server.

 
zavřít