Nacházíte se: Úvod> Oddělení> Krásná literatura> Próza> Světová próza>kniha Polednice

Obálka titulu Polednice

Polednice

Julia Francková

Popis: 1× kniha, vázaná, 336 stran, 14 × 21 cm, česky - více

Původní cena: 298 Kč
U nás nyní ušetříte: 250 Kč (84 %)
Naše cena dnes: 48 Kč

Cena je včetně DPH 10 %
(Cena bez DPH činí 44 Kč)

Jaké bude vaše poštovné?
Zavřít

Poštovné

Pro zásilky po České republice si můžete vybrat z těchto způsobů doručení (ceny vč. DPH):

Česká pošta

Poštovné pouze 65 Kč - balík do ruky.

Kurýrní služba PPL

Poštovné pouze 65 Kč, doručení do 1 pracovního dne od expedice.

Osobní odběr

Nabízíme osobní odběr ve všech našich kamenných prodejnách (20 Kč). V centrálním skladu v Horoměřicích je vyzvednutí zdarma. Využít můžete také síť výdejních míst Zásilkovny (34 Kč).

Zásilky do zahraničí

Poštovné závisí na způsobu dopravy a hmotnosti zásilky. Cenu se dozvíte před dokončením objednávky.


Více o možnostech plateb a doručení

Mám zájem
Rozebráno
Rozebráno
Titul je vyprodaný.
Zavřít

Tento titul si můžete zakoupit i v těchto knihkupectvích (za běžnou cenu bez internetové slevy):


Stav skladu v knihkupectvích bez záruky, kontaktujte prosím knihkupectví a knihu si rezervujte.

Snížená cena

Anotace

Těsně po skončení války utíká matka s osmiletým synem Petrem ze Sověty obsazeného Štětína, zanechá dítě samotné na malém nádraží v Pasewalku a už se nevrátí. Co je to za matku, která bezcitně ponechá dítě svému osudu uprostřed shonu a chaosu poválečných dní? Právě o tom vypráví román Polednice. Život „krkavčí matky“ Heleny se odehrává na pozadí půl století německé historie - od 1. světové války, která silně poznamená osud její matky a znamená smrt jejího otce, přes divoká dvacátá léta v Berlíně s jejich chtivostí po životě, přes dobu fašismu a války. Každá doba, každý zvrat v historii i v osobním životě zanechává v hrdince jizvy i nezhojené rány. Zklamání ji naučí mlčet a žít ze dne na den bez jakékoliv perspektivy.

Helena vyrůstá na konci 1. světové války v Lužici, její těžce zraněný otec se vrací z války domů zemřít, její židovská matka se uzavírá do fyzické i psychické izolace a se světem kolem sebe a se svými dcerami nedokáže lidsky komunikovat. Helena po nějakou dobu vede otcovský podnik, první a poslední šťastné chvíle prožívá se svou sestrou Martou v Berlíně, kde se jí otevírá blyštivý svět salonů a nočního života, a hlavně ve vzplanutí ke Carlovi, který ovšem těsně před svatbou nešťastnou náhodou zahyne.Manželství s inženýrem Wilhelmem je pro položidovku peklem, muž ji sice zachrání, Helena musí však nejen přijmout novou identitu, ale také snášet jeho neustálé ponižování. Vyprahlost a ztráta citu je dovršena několikerým znásilněním sovětskými vojáky. Vnitřně vyhaslá, s „osleplým srdcem“, stejně jako její matka, nenachází Helena kontakt ke svému synovi a opouští ho.

Román Polednice získal Německou knižní cenu za nejlepší německy psanou knihu za rok 2007. Porota na něm vyzvedla jazykovou naléhavost, intenzitu vyprávění a ztvárnění psychologie postav. Čtenářsky přitažlivý je způsob vyprávění se spoustou detailů, která oživují prostředí i děj.

Zákazníci, kteří si koupili tento titul, koupili také

Polednice

  • Nakladatel: Jota
  • ISBN: 978-80-7217-586-4, EAN: 9788072175864
  • Originál: Die Mittagsfrau
  • Překlad: Topolská, Lucy
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 336 stran, 14 × 21 cm, česky
  • Rozměry: 14 × 21 cm
  • Rok vydání: 2008 (1. vydání)

Recenze

Recenze v Médiích

Kronika rodinné opuštěnosti

Michaela Hečková, Literární noviny, 8.12.2008
(...) Třebaže spisovatelka zvolila jako téma své prózy nedostatek citu ve vztahu mezi rodiči a dětmi, tedy námět veskrze emotivní a - zpracovat jej jiný autor - možná až patetický, zachytila jej s pozoruhodnou stylistickou střízlivostí, se smyslem pro chladné, ale o to promyšlenější konstruování příběhu, do nějž zasadila funkční metaforu: přeměnu jména postavy v souladu s jejím vnitřním psychickým přerodem. Julia Francková sevřela svůj tragický příběh dvěma světovými válkami, nenaplněnou láskou, nevyslyšenou nadějí, ale především osamělostí, které provází v jistých obměnách všechny její postavy. Polednice se tedy více než čím jiným stává krutou kronikou rodinné opuštěnosti, ve které není nikdo úplně špatný, a už vůbec nikdo úplně dobrý, což je v podstatě nejreálnější obraz skutečného života.

Nová Polednice přichází z Německa

Tomáš Dimter, Hospodářské noviny, 3.10.2008
(...) Román Polednice výrazně přesahuje běžnou literární produkci silným námětem a autorčiným citem pro minimum psychologizace: Francková nikde neobhajuje Helenino rozhodnutí, žádná psychoanalýza ani vyvozování jednoho činu z druhého pro ni není důvodem. Mistrně se tak vyhnula pokušení laciného psychologizování.

Polednice

Zuzana Klimplová, Xantypa, 22.8.2008
(...) Neobyčejný, mimořádně působivý román Julie Franckové byl oceněn německou Knižní cenou za rok 2007 a okamžitě se stal v zemi původu bestsellerem, který se vyšplhal na vrchol literárních žebříčků prestižních časopisů Focus a Spiegel. Kniha byla krátce po vydání několikrát dotiskována a prodejnost v Německu dosáhla přes 400 000 kopií. Práva se doposud prodala do neuvěřitelných dvaceti osmi jazyků světových jazyků a literární svět o ni jeví nebývalý zájem.(...)

Podělte se s ostatními o svoje myšlenky:

Napsat vlastní recenzi

Uživatelské recenze

Průměrné hodnocení:

Vlasta , rok 2010, Zlín

, 16.11.2010

(Toto je kvalitní recenze)
Knihu jsem přecetla s velkým zaujetím a vřele doporučuji k přečtení. Autorka velmi dobře zpracovala psychologi mladé ženy, vystavené těžkým životním situacím. Knižní cenu za nejlepší německy psanou knihu v r.2007 si dle mého názoru zaslouží.

Skvělé

Klára, Praha, 22.7.2009

(Toto je kvalitní recenze - 1 hlas)
Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Na začátku jsem se trochu ztrácela, nechápala jsem uskočení děje, ale vše čtenář pochopí... Vřele doporučuji, nedá se od ní odtrhnout a ještě dlouho po přečtení z ní zůstáva uvnitř pocit.

Julia Francková

Julia Francková se narodila roku 1970 v Berlíně. Studovala amerikanistiku, filozofii a novější německou literaturu na berlínské univerzitě. V roce 1998 vyšla její prvotina Der neue Koch (Nový kuchař), následoval román Liebediener (Služebník lásky, 1999), Bauchlandung. Geschichten zum Anfassen (Nouzové přistání. Příběhy k ohmatání, 2000), Lagerfeuer (Táborový oheň, 2003). Za svůj román Die Mittagsfrau (Polednice, 2007) obdržela Německou knižní cenu. Je považována za jednu z velkých nadějí současné německy psané literatury. Ve svých prózách líčí na pozadí dějinných událostí osudy jednotlivců, které jejich vnitřní síla neuchrání před „vyhasnutím“.

Impulzem k fiktivním dějům jsou jí události z rodinné biografie. Její emigrace s matkou do západního Berlína v roce 1978 dala podnět k románu Táborový oheň, příběh jejího otce souzní s příběhem malého Petra v románu Polednice. Nejde ovšem o romány autobiografické, ale o zobec ňující příběhy, v nichž autorka ukazuje, jak doba a její zvraty dramaticky ovlivnily lidské osudy.

ZDROJ: nakladatelství Jota (2008)

 
zavřít