Vnější tma

Nakladatel:  Argo 2011
Skladem
Na prodejnách 
Dostupno na následujících prodejnách (bez záruky):
245 Kč
288 Kč

Anotace

Hluboko v odlehlém a pustém koutu Appalačských hor, pravděpodobně někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století, se odvíjejí dramatické osudy chudého mladíka Cully a jeho sestry Rinthy. Ta jednoho dne porodí dítě, Culla novorozeně pohodí v...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(4x)
Jedna z nejlepších McCarthyho knih plná hlubokých filozofických otázek s neuchopitelně tajemnou atmosférou.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

McCarthy, Cormac: Vnější tma

Román z roku 1968 ve své době, kdy vrcholilo nadšení květinového hnutí, trochu zapadl. Dvě vinou zatížené postavy na bezcílné pouti mluví málo nebo vůbec a vypravěč je sleduje nestranným pohledem. Úsporný styl má své opodstatnění: dějí se tu většinou dost ošklivé věci.

McCarthy je vlk, který trhá ovci

(...) Vnější tma je McCarthyho dílem zásadním. Marcel Arbeit ve vynikajícím doslovu ukazuje, že zde najdeme motivy a témata, jež později autor rozpracoval v románu Krvavý poledník, mnohými považovaném za vrchol McCarthyho tvorby. (...) Vnější tma není čtenářsky snadný román. Je to kniha otevřená řadě často protichůdných interpretací. Na jednom se však asi shodnout lze: Vnější tma představuje Cormaca McCarthyho v kostce. Je proto vlastně dobře, že román vychází v překladu teprve nyní. Čeští obdivovatelé klasika moderní americké literatury mají možnost knihu číst na pozadí McCarthyho pozdějších děl a o to více ocenit její hutnost a zároveň otevřenost.

Výborné čtení o pekle na zemi a ztroskotancích

(...) Tohle není příjemné ani jednoduché čtení. Odehrává se v době a ve světě, kdy ještě lidé byli spíš primitivními zvířecími dravci toužícími po teple, plném žaludku a ukojení démonů, kdy nebyl prostor pro altruismus a vlídnost, protože síla vynaložená pro bližního nutně znamenala vlastní oslabení. Až příliš šlo o přežití, než aby se člověk zabýval životy jiných. Takový už je Cormac McCarthy, vždycky syrový, na hranici únosnosti. A takový vždycky byl – dokládá to právě přeložená kniha nazvaná Vnější tma, kterou napsal v roce 1968 jako svůj druhý román.
Mezi tradičně neznačenou přímou řečí a fičením větru v hlubokých lesích se vine opotřebovaný provaz spletený z osudu dívky Rinthy, jejího novorozeněte a bratra Holmea, dráteníka, kočovných obchodníků i vyděděných utečenců.

Autor/Autorka

Cormac McCarthy

Cormac McCarthy (1933) se narodil v Providence ve státě Rhode Island, ale od čtyř let vyrůstal v Knoxvillu v Tennessee. V nakladatelství Random House, kde začal v polovině 60. let vydávat, měl stejného redaktora jako William Faulkner – Alberta Erskina. V jeho redakci vydal romány Sadař (Orchard Keeper, 1965), Vnější temnota (Outer Dark, 1968), Dítě Boží (Child of God, 1974) a také rozsáhlý, částečně autobiografický román Suttree (1979).

V 70. letech se odstěhoval do Texasu a později do Nového Mexika. V roce 1985 vydal po zevrubném studiu dobových pramenů historický román Krvavý poledník aneb ...

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Vnější tma
Autor:
McCarthy, Cormac
Nakladatel:
Argo
EAN:
9788025705230
ISBN:
978-80-257-0509-4
Originál:
Outer Dark
Popis:
1× kniha, vázaná, 224 stran, česky
Rozměry:
12 × 20,5 cm
Rok vydání:
2011
}