Klaus - portrét politika ve dvaceti obrazech

Nakladatel:  Prostor 2010
Skladem
Na prodejnách 
Dostupno na následujících prodejnách (bez záruky):
176 Kč
195 Kč

Anotace

Politolog a spisovatel Jiří Pehe podává ve své nové knize ucelený pohled na působení Václava Klause v české i zahraniční politice. Autor je znám jako dlouholetý Klausův kritik, avšak ve svém potrétu se pokouší popsat a zhodnotit nejen slabší, ale i...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(6x)

Ačkoli je Jiří Pehe, dlouhodobý komentátor českého politického dění, známý jako Klausův dlouholetý kritik, a mohlo by se tak z této skutečnosti zdát, že jeho kniha bude psána s úmyslem vylíčit Klause v co možná nejvíce negativním světle, není tomu tak. Pehe přistupuje ke Klausově politické činnosti ať už ve funkci předsedy ODS nebo ve funkci prezidenta České republiky přísně analyticky a jeho záměrem je v první řadě popisovat, a teprve pak eventuálně hodnotit. Kniha jako celek tak má převážně deskriptivní charakter - jsou to skutečně takové malé dějiny českého porevolučního politického a společenského vývoje, v němž Klaus bezesporu zaujímal již od roku 1990 ústřední pozici -, přičemž Pehe se v ní nepouští do žádných nepodložených spekulací a drží se ověřitelných faktů, o něž opírá i svá případná hodnocení některých Klausových politických kroků, která se přitom důsledně vyhýbají dichotomii "dobrý/špatný". Této dichotomii se ostatně vyhýbá i jeho závěrečné hodnocení Klausovy osobnosti, z něhož Klaus nevychází jednostranně jako "dobrá" nebo "špatná" postava české porevoluční politiky, ale jedním slovem jako postava "rozporná". Pehe tak ve své knize nabízí nezaujatý výklad Klausovy politické činnosti, jehož záměrem není Klause kritizovat ani obhajovat, ale zkrátka podat co možná nejplastičtější a nejinformativnější obraz jeho role v českém porevolučním politickém a společenském vývoji. Jako taková podle mne tato kniha zaujme každého, kdo má o toto téma zájem, ať už je jeho osobní postoj vůči Klausovi jakýkoliv.

Nevím co je autor zač, ale ta kniha vypadá že ji psal duševně nevyzrálý člověk.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Peheho dvacet let s Václavem Klausem

(...) Kniha přináší vzácné a komplexní svědectví o tom, jak Václav Klaus během své kariéry vylučoval odlišnosti právě ve jménu iluzorní standardnosti, a jak naopak všechno stahoval do centra, v němž alespoň ze začátku stál on sám. Začalo to stranickou standardizací Občanského fóra, kterou Jiří Pehe ještě považuje za pozitivní, protože se s Václavem Klausem shodne v tom, že základem demokratického společenství musí být stranický systém. A vše pak vyvrcholilo obviněním, že všemožné aktivistické snahy - ekologické, humanitární a jiné - představují nové podoby komunismu. Václav Klaus - ukazuje Jiří Pehe - se nikdy nesmířil s tím, že už neexistuje jediné přehledné a organizační centrum, a proto ho ve svém myšlení neustále a tvrdohlavě supluje, doufaje nejspíš, že ho nalezne někde uvnitř sebe. To je také důvod, proč Klausovy proslovy a činy vypadají někdy tak absurdně - jsou totiž výsledkem srážky vzpurné reality a nenaplněné, romanticky sebestředné touhy po pevném řádu světa.

Bibliografické údaje

Název:
Klaus - portrét politika ve dvaceti obrazech
Autor:
Pehe, Jiří
Nakladatel:
Prostor
EAN:
9788072602407
ISBN:
978-80-7260-240-7
Popis:
1× kniha, vázaná, 280 stran, česky
Rozměry:
12,1 × 21 cm
Rok vydání:
2010 (1. vydání)
}