Nacházíte se: Úvod> Oddělení> Historie> Podle zemí a kontinentů> České a slovenské dějiny>kniha Sudetští Němci 1848–1948

Obálka titulu Sudetští Němci 1848–1948

Sudetští Němci 1848–1948

Dějiny jednoho nacionalismu

Piotr M. Majewski

Popis: 1× kniha, vázaná, 540 stran, 15,5 × 23,6 cm, česky - více

Běžná cena: 489 Kč
U nás ušetříte: 49 Kč (10 %)
Naše cena dnes: 440 Kč

Cena je včetně DPH 10 %
(Cena bez DPH činí 400 Kč)

Jaké bude vaše poštovné?
Zavřít

Poštovné

Pro zásilky po České republice si můžete vybrat z těchto způsobů doručení (ceny vč. DPH):

Česká pošta

Poštovné pouze 65 Kč - balík do ruky.

Kurýrní služba PPL

Poštovné pouze 65 Kč, doručení do 1 pracovního dne od expedice.

Osobní odběr

Nabízíme osobní odběr ve všech našich kamenných prodejnách (20 Kč). V centrálním skladu v Horoměřicích je vyzvednutí zdarma. Využít můžete také síť výdejních míst Zásilkovny (34 Kč).

Zásilky do zahraničí

Poštovné závisí na způsobu dopravy a hmotnosti zásilky. Cenu se dozvíte před dokončením objednávky.


Více o možnostech plateb a doručení

Mám zájem
Rozebráno
Rozebráno
Titul je vyprodaný.
Zde zjistíte dostupnost na prodejnách
Zavřít

Tento titul si můžete zakoupit i v těchto knihkupectvích (za běžnou cenu bez internetové slevy):


Stav skladu v knihkupectvích bez záruky, kontaktujte prosím knihkupectví a knihu si rezervujte.

Alternativní verze titulu Sudetští Němci 1848–1948

Sudetští Němci 1848–1948 Elektronická kniha česky 299 Kč
Sudetští Němci 1848–1948 Bazar - Mírně mechanicky poškozené 293 Kč

Anotace

Většina prací věnovaných německým obyvatelům českých zemí se soustředí na meziválečné období, na druhou světovou válku a následné nucené vysídlení Němců. Na rozdíl od nich se kniha Piotra Majewského zabývá také kořeny těchto událostí. Původně polsky napsaná monografie je přepracovaným a aktkualizovaným překladem několikrát oceněné syntézy, která podává ucelený přehled o sudetoněmeckém hnutí od jeho vzniku až do násilného konce soužití Čechů a Němců ve společném státě.

Kniha se vrací až do revolučního roku 1848 a sleduje sociální a politický vývoj německy mluvícího obyvatelstva žijícího v Čechách, na Moravě a v českém Slezsku. Upozorňuje na utváření specifického typu národoveckého nacionalismu, který už před první světovou válkou nemalou měrou ovlivňoval postoje mnohých českých Němců a který se po roce 1918 stal lákavou alternativou vůči loajalitě k liberálně-demokratickému systému první republiky. Proces formování německého nacionalismu je představen na širokém pozadí česko-německých vztahů v 19. a 20. století a také československé menšinové politiky v meziválečném období. Taková analýza umožňuje pochopit příčiny rostoucí krize v druhé polovině 30. let, jež nakonec vyústila v rozbití republiky. Kniha rovněž zmiňuje roli, jakou německý nacionalismus sehrál v okupační politice v Protektorátu Čechy a Morava i na územích připojených k třetí říši.

Zákazníci, kteří si koupili tento titul, koupili také

Sudetští Němci 1848–1948

Recenze

Podělte se s ostatními o svoje myšlenky:

Napsat vlastní recenzi

Uživatelské recenze

Průměrné hodnocení:

Polský historik o nás a sudetských Němcích

Josef Škrábek, 25.9.2015

(Toto je kvalitní recenze - 1 hlas)
MAJEWSKI, Piotr: Sudetští Němci 1848 – 1948. Dějiny jednoho nacionalismu.
Vydal: Conditio Humana ve spolupráci s Muzeem druhé světové války v Gdaňsku.

Sudetští Němci jsou stále mezi námi – i po tom, co my nazýváme odsun a oni vyhnání. Ne snad, že by se vrátili, ale přijíždějí k nám nejen ti poslední ještě žijící odsunutí-vyhnaní, ale i jejich děti a vnuci. A jsou mezi námi jako problém, už se nehádají Češi s Němci, ale dohadujeme se o nich mezi sebou. Hádají se Češi s Čechy. Diskuse o našem neharmonickém soužití a jeho konci zajímá nejen pamětníky, ale také generaci vnuků, kteří nejsou spokojeni s vysvětlením posledních svědků, kteří jsou příliš ovlivněni vlastní, často velmi drsnou zkušeností. Proto je zajímavá kniha autora, který není Čechem, ani Němcem, ale Polákem. A hned si přitom vzpomeneme, že jsme si s Poláky také příliš nerozuměli – ale také bychom si častěji měli připomenout, že v polské anketě o vztazích k sousedům nás Poláci překvapili: prý jsou jim nejsympatičtější Češi.

Jenže historik by neměl dbát na sympatie a sdělit nám výsledek svého bádání. A to nám nabízí Piotr Majewski (*1972). Jeho kniha je velmi informativní. Mnohé okamžiky česko-německého soužití vidí jinak než my. První překvapení: pro Poláky není obtížné vžít se do situace českých Němců, kteří byli ohroženi národní ofenzivou Čechů, protože podobně negativní reakce u Poláků tehdy vyvolávaly snahy Ukrajinců, Bělorusů a Litevců ve východní části polského území. Dále píše Majewski, že Poláci dokáží také pochopit situaci vysídlených Němců, protože sami v masovém měřítku zakusili ve 20. století nucenou migraci …
Velmi zajímavé čtivo nabízí Majewského kniha o vývoji volebních praktik Rakouska-Uherska. Velmi dobře zpracoval údaje o proměnách českého a německého školství. Od polského historika si také necháme na mnoha místech česko-německých sporů vysvětlit, jak jedni pro sebe nárokovali práva, která nechtěli poskytnout druhému národu. Poskytnutí práv jednomu národu ten druhý pokládal za nespravedlnost.
Je také dobré připomenout si s autorem rozruch kolem chebského „volkstagu“ v roce 1897 a stejně vášnivý boj o insignie Karlovy univerzity v roce 1934. Majewski také, popisuje hádky v parlamentě, kdy poslanci každého národa vykřikovali ve svém jazyce – a poslanci druhého národa jim ihned odpovídali svým jazykem.
Velmi dobře jsou zpracovány údaje o školství, státních zaměstnancích, nezaměstnanosti a hospodářské krizi.
Po první světové válce zůstalo nejen mnoho vdov a sirotků, ale Češi se příliš válečných půjček neupisovalo, zato německé obyvatelstvo, ač představovalo jen třetinu, upsalo přes 80 % půjček. Neochota nového státu vyplácet občanům jejich válečné půjčky postihla československé Němce více než Čechy, kteří financování války podporovali mnohem méně a spíše jen z donucení.
Jednou z příčin neřešitelnosti sporů byla skutečnost, že od doby habsburské monarchie až do poválečného vyhnání/odsunu Němců si každý z národů si pro sebe nárokoval práva, která nebyla realizovatelná bez omezení práv druhého.
Polský historik Majewski mohl zpracovat ono století mezi lety 1848 až 1948 s výhodu určitého odstupu. Výhodou je také jeho dokonalá znalost češtiny.
Josef Škrábek

Piotr M. Majewski

Piotr Maciej Majewski (1972) – polský historik zabývající se dějinami Československa ve 20. století a zejména pak česko-německými vztahy. Na toto téma publikoval řadu odborných studií a několik knih. Kromě monografie o připravenosti československé armády na případnou válku s Německem v roce 1938 (Nierozegrana kampania. Możliwości obronne Czechosłowacji jesienią 1938. Warszawa 2004) je autorem knihy o postoji Edvarda Beneše k sudetoněmecké otázce (Edvard Beneš i kwestia niemiecka w Czechach. Warszawa 2001). Naposledy vydal rozsáhlou práci o sudetských Němcích v letech 1848–1948, jejíž české vydání nyní dostává český čtenář do rukou. Piotr M. Majewski přednáší na Varšavské univerzitě a působí zároveň jako zástupce ředitele Muzea druhé světové války v Gdaňsku.

 
zavřít