Nacházíte se: Úvod> Oddělení> Historie> Podle zemí a kontinentů> České a slovenské dějiny>kniha Sudetští Němci 1848–1948

Obálka titulu Sudetští Němci 1848–1948

Sudetští Němci 1848–1948

Dějiny jednoho nacionalismu

Piotr M. Majewski

Popis: 1× kniha, vázaná, 540 stran, 15,5 × 23,6 cm, česky - více

Běžná cena: 489 Kč
U nás ušetříte: 49 Kč (10 %)
Naše cena dnes: 440 Kč

Cena je včetně DPH 10 %
(Cena bez DPH činí 400 Kč)

Jaké bude vaše poštovné?
Zavřít

Poštovné

Pro zásilky po České republice si můžete vybrat z těchto způsobů doručení (ceny vč. DPH):

Česká pošta

Poštovné pouze 65 Kč - balík do ruky.

Kurýrní služba PPL

Poštovné pouze 65 Kč, doručení do 1 pracovního dne od expedice.

Osobní odběr

Nabízíme osobní odběr ve všech našich kamenných prodejnách (20 Kč). V centrálním skladu v Horoměřicích je vyzvednutí zdarma. Využít můžete také síť výdejních míst Zásilkovny (34 Kč).

Zásilky do zahraničí

Poštovné závisí na způsobu dopravy a hmotnosti zásilky. Cenu se dozvíte před dokončením objednávky.


Více o možnostech plateb a doručení

Mám zájem
Rozebráno
Rozebráno
Titul je vyprodaný.
Zde zjistíte dostupnost na prodejnách
Zavřít

Tento titul si můžete zakoupit i v těchto knihkupectvích (za běžnou cenu bez internetové slevy):


Stav skladu v knihkupectvích bez záruky, kontaktujte prosím knihkupectví a knihu si rezervujte.

Alternativní verze titulu Sudetští Němci 1848–1948

Sudetští Němci 1848–1948 Elektronická kniha česky 299 Kč

Anotace

Většina prací věnovaných německým obyvatelům českých zemí se soustředí na meziválečné období, na druhou světovou válku a následné nucené vysídlení Němců. Na rozdíl od nich se kniha Piotra Majewského zabývá také kořeny těchto událostí. Původně polsky napsaná monografie je přepracovaným a aktkualizovaným překladem několikrát oceněné syntézy, která podává ucelený přehled o sudetoněmeckém hnutí od jeho vzniku až do násilného konce soužití Čechů a Němců ve společném státě.

Kniha se vrací až do revolučního roku 1848 a sleduje sociální a politický vývoj německy mluvícího obyvatelstva žijícího v Čechách, na Moravě a v českém Slezsku. Upozorňuje na utváření specifického typu národoveckého nacionalismu, který už před první světovou válkou nemalou měrou ovlivňoval postoje mnohých českých Němců a který se po roce 1918 stal lákavou alternativou vůči loajalitě k liberálně-demokratickému systému první republiky. Proces formování německého nacionalismu je představen na širokém pozadí česko-německých vztahů v 19. a 20. století a také československé menšinové politiky v meziválečném období. Taková analýza umožňuje pochopit příčiny rostoucí krize v druhé polovině 30. let, jež nakonec vyústila v rozbití republiky. Kniha rovněž zmiňuje roli, jakou německý nacionalismus sehrál v okupační politice v Protektorátu Čechy a Morava i na územích připojených k třetí říši.

Zákazníci, kteří si koupili tento titul, koupili také

Sudetští Němci 1848–1948

Recenze

Podělte se s ostatními o svoje myšlenky:

Napsat vlastní recenzi

Uživatelské recenze

Průměrné hodnocení:

Polský historik o nás a sudetských Němcích

Josef Škrábek, 25.9.2015

(Toto je kvalitní recenze - 1 hlas)
MAJEWSKI, Piotr: Sudetští Němci 1848 – 1948. Dějiny jednoho nacionalismu.
Vydal: Conditio Humana ve spolupráci s Muzeem druhé světové války v Gdaňsku.

Sudetští Němci jsou stále mezi námi – i po tom, co my nazýváme odsun a oni vyhnání. Ne snad, že by se vrátili, ale přijíždějí k nám nejen ti poslední ještě žijící odsunutí-vyhnaní, ale i jejich děti a vnuci. A jsou mezi námi jako problém, už se nehádají Češi s Němci, ale dohadujeme se o nich mezi sebou. Hádají se Češi s Čechy. Diskuse o našem neharmonickém soužití a jeho konci zajímá nejen pamětníky, ale také generaci vnuků, kteří nejsou spokojeni s vysvětlením posledních svědků, kteří jsou příliš ovlivněni vlastní, často velmi drsnou zkušeností. Proto je zajímavá kniha autora, který není Čechem, ani Němcem, ale Polákem. A hned si přitom vzpomeneme, že jsme si s Poláky také příliš nerozuměli – ale také bychom si častěji měli připomenout, že v polské anketě o vztazích k sousedům nás Poláci překvapili: prý jsou jim nejsympatičtější Češi.

Jenže historik by neměl dbát na sympatie a sdělit nám výsledek svého bádání. A to nám nabízí Piotr Majewski (*1972). Jeho kniha je velmi informativní. Mnohé okamžiky česko-německého soužití vidí jinak než my. První překvapení: pro Poláky není obtížné vžít se do situace českých Němců, kteří byli ohroženi národní ofenzivou Čechů, protože podobně negativní reakce u Poláků tehdy vyvolávaly snahy Ukrajinců, Bělorusů a Litevců ve východní části polského území. Dále píše Majewski, že Poláci dokáží také pochopit situaci vysídlených Němců, protože sami v masovém měřítku zakusili ve 20. století nucenou migraci …
Velmi zajímavé čtivo nabízí Majewského kniha o vývoji volebních praktik Rakouska-Uherska. Velmi dobře zpracoval údaje o proměnách českého a německého školství. Od polského historika si také necháme na mnoha místech česko-německých sporů vysvětlit, jak jedni pro sebe nárokovali práva, která nechtěli poskytnout druhému národu. Poskytnutí práv jednomu národu ten druhý pokládal za nespravedlnost.
Je také dobré připomenout si s autorem rozruch kolem chebského „volkstagu“ v roce 1897 a stejně vášnivý boj o insignie Karlovy univerzity v roce 1934. Majewski také, popisuje hádky v parlamentě, kdy poslanci každého národa vykřikovali ve svém jazyce – a poslanci druhého národa jim ihned odpovídali svým jazykem.
Velmi dobře jsou zpracovány údaje o školství, státních zaměstnancích, nezaměstnanosti a hospodářské krizi.
Po první světové válce zůstalo nejen mnoho vdov a sirotků, ale Češi se příliš válečných půjček neupisovalo, zato německé obyvatelstvo, ač představovalo jen třetinu, upsalo přes 80 % půjček. Neochota nového státu vyplácet občanům jejich válečné půjčky postihla československé Němce více než Čechy, kteří financování války podporovali mnohem méně a spíše jen z donucení.
Jednou z příčin neřešitelnosti sporů byla skutečnost, že od doby habsburské monarchie až do poválečného vyhnání/odsunu Němců si každý z národů si pro sebe nárokoval práva, která nebyla realizovatelná bez omezení práv druhého.
Polský historik Majewski mohl zpracovat ono století mezi lety 1848 až 1948 s výhodu určitého odstupu. Výhodou je také jeho dokonalá znalost češtiny.
Josef Škrábek

Piotr M. Majewski

Piotr Maciej Majewski (1972) – polský historik zabývající se dějinami Československa ve 20. století a zejména pak česko-německými vztahy. Na toto téma publikoval řadu odborných studií a několik knih. Kromě monografie o připravenosti československé armády na případnou válku s Německem v roce 1938 (Nierozegrana kampania. Możliwości obronne Czechosłowacji jesienią 1938. Warszawa 2004) je autorem knihy o postoji Edvarda Beneše k sudetoněmecké otázce (Edvard Beneš i kwestia niemiecka w Czechach. Warszawa 2001). Naposledy vydal rozsáhlou práci o sudetských Němcích v letech 1848–1948, jejíž české vydání nyní dostává český čtenář do rukou. Piotr M. Majewski přednáší na Varšavské univerzitě a působí zároveň jako zástupce ředitele Muzea druhé světové války v Gdaňsku.

 
zavřít