Pán much

Nakladatel:  Maťa 2014
Skladem
Na prodejnách 
Dostupno na následujících prodejnách (bez záruky):
268 Kč
298 Kč
Rozebráno
268 Kč
298 Kč
vybrat

Anotace

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)

Tato Kniha patří bezpochyby k těm nejlepším, jaké si jen může čtenář přát. Vřele ji doporučuji všem, kteří milují příběhy, jež ve vás něco zanechají a posouvají vaše myšlení a pohled na svět někam dál.

Pán much patří v mé knihovničce k o obsahově nejděsivějším dílům literatury. Spolu s knihami jako Smrt je mým řemeslem, MAUS mistrně, ba geniálně popisuje hrůznost schovanou v našich myslích a tělech.

Myslím, že každý, kdo četl, např. Robinsona Crusoe nebo viděl, např. film Trosečník, si celkem snadno dokáže představit situaci ztroskotání na civilizací opomenutém ostrově, a měl by tisíc nápadů a návodů, jak by se v dané situaci mělo jednat. Nutno vzít na vědomí, že zmínění hrdinové byli vhozeni do svého dobrodružství jako dospělí. Zvláštností Goldingova příběhu je fakt, že jeho hrdinům je pouze něco mezi 6 až 12 lety. Jejich jednání vůči sobě navzájem je korigováno pouze uvadající vzpomínkou na jakási civilizační pravidla vštěpovaná rodiči, školou a bezprostředním okolím vzdáleného domova. Tento nedostatek na ostrově postupně konfrontuje čtenáře s narůstajícím násilím uvnitř rozpadajícího se společenstva chlapců, odpoutáním se od principu racionálního uvažování a přijetím nepsaných zákonů džungle. Závěr knížky je naprosto strhující a čtenář běží s tím malým hlavním hrdinou doslova o život. Ještě nikdy jsem neběžel tak rychle. Jako úleva po probuzení ze zlého snu, jako lék, který Vám zabere a zažene bolest, působí samotné rozuzlení a poslední scéna příběhu.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Pán much
Autor:
Golding, William
Nakladatel:
Maťa
EAN:
9788072871940
ISBN:
978-80-7287-194-0
Originál:
Lords of the Flies
Překlad:
Kovályová Margoliová, Heda
Ilustrace:
Kostić, Andrej Sujetov
Popis:
1× kniha, vázaná, 290 stran, česky
Rozměry:
10,5 × 17,5 cm
Rok vydání:
2014 (2. vydání)
}