Oheň na sněhu: Mýty sibiřských lovců

Nakladatel:  Argo 1998
Rozebráno
Na prodejnách 
Dostupno na následujících prodejnách (bez záruky):
99 Kč
238 Kč
Ihned
80 Kč
vybrat
Skladem
66 Kč
238 Kč
vybrat

Anotace

Kniha poutavě vypráví mýty sibiřských lovců. Dozvíme se tu, jak vznikla země, kde vyrostl první strom, odkud se berou zvířata a spoustu dalších zajímavých příběhů.

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(
(1x)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

O lovcích, ohni, želvách a kamenech

(...) Zachována naštěstí zůstala strohost a obsahová sevřenost, charakteristická pro ústní výpovědi, úzkostlivě dodržovaná neutralita jazyka nicméně zároveň oslabila jejich dynamičnost. Navíc se nám předkládá jediný typ mýtů -- vysvětlení současného uspořádání světa. V konkrétních vyprávěních tak sice figurují duchové, zvířata, lidé i strašidla, dočteme se o hladu, lásce, zlomyslnosti i o neuposlechnutí zákazu, ale všechno se odehrává "za dávných časů" a každý příběh končí větou "a od těch dob..." (se země otřásá zemětřesením, pravidelně se střídá zima a léto, psi vyjí na měsíc, lidé znají oheň a ryby se už nepasou, místo toho plavou v řekách). Jakkoli jsou ritualizované formulace nedílnou součástí ústně tradované literatury -- "bylo nebylo" a "žili šťastně až do smrti" --, důsledné zachovávání stereotypních začátků a konců podtrhlo celkovou jednotvárnost antologie.

Autor/Autorka

Jiří Horák

Absolvent Školy důstojnického dorostu letectva v Kremnici (1957) a Leteckého učiliště v Prostějově (1959). Poté vystudoval dramaturgii a scenáristiku na FAMU (1965), na Katedře televizní a filmové žurnalistiky Univerzity Karlovy získal doktorát (1980).

Působil v České televizi, Filmovém studiu Barrandov a v Čs. armádním filmu jako dramaturg, scenárista a režisér. Většinu života se ve volném povolání věnoval dramatické a literární tvorbě. Byl autorem rozhlasových a divadelních her, filmových a televizních scénářů, recenzí na výtvarné umění (zvláště fotografii) a rovněž patentů na hlavolam a ...

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Bibliografické údaje

Název:
Oheň na sněhu
Autor:
Horák, Jiří
Nakladatel:
Argo
EAN:
9788072030934
ISBN:
80-7203-093-0
Popis:
1× kniha, vázaná, 100 stran, česky
Rok vydání:
1998
}