Kosmas OKO Magazín OKO

Ukázky z historické literatury

Nenechat ty příběhy zmizet

"Bylo jen otázkou času, kdy Miloš Doležal začne sepisovat pohnuté osudy Židů na Vysočině. Knížka s výstižným a bolavým názvem logicky navazuje na Doležalovy předchozí práce, na příběhy z doby kolektivizace, na příběhy z padesátých let, na silný příběh faráře Toufara." Josef Kroutvor

| Revolver Revue

Proč by mělo na Katyni záležet nám,...

Dnes ještě žijí muži a ženy, kteří si z dětství nejasně pamatují, že se jim nikdy nevrátil domů otec, vysoký muž ve vyleštěných holínkách a se štětinatým knírem, který lechtal, když naposledy objímal synka nebo dcerku. A v polské kolektivní paměti je ztráta celé generace „elity“ ranou, která dosud znepokojivě pálí. Proč by však mělo na Katyni záležet nám, lidem žijícím na Západě, a proč právě teď?

| nakl. Kalich, ÚSTR
Fotbal v socialistickém Československu

Fotbal v socialistickém Československu

Kniha Zdeňka Zikmunda Bican proti Čepičkovi volně navazuje na autorovu knihu Bican proti Hitlerovi - Fotbal v Protektorátu Čechy a Morava a umožňuje tak srovnání postupu obou totalit, nacismu a stalinismu, při zneužití, politizaci a ideologizaci nejpopulárnějšího odvětví sportu.
| nakl. Prostor
Třetí republika - když to, co je po válce, není mír

Třetí republika - když to, co je po válce, není mír

Po kronikách protektorátu a druhé republiky je tu logicky od Jiřího Padevěta Kronika třetí republiky. Klidně by se mohla jmenovat Kronika druhého protektorátu – protože to byl faktický stav, ve kterém se Československo po válce ocitlo. Sověti si osvobodili území pro sebe – a nám na něm dovolili laskavě bydlet a pracovat. A banda sovětských poradců a propagandistů začala postupně chystat „vítězství lidu“.
| nakl. Academia
Na Montaigneho nelze být příliš mladý

Na Montaigneho nelze být příliš mladý

Stefan Zweig věnoval svou biografii samotnému Micheli de Montaigne jako vděk za příkladný život člověka, který nikdy nezradil své vnitřní přesvědčení a zůstal i v nejtěžších dobách homme libre: „Montaigne se pokusil o nejtěžší věc ze všeho,“ napsal, „totiž žít sám sebe, být svobodný a stále svobodnější.“
| nakl. Pulchra
Nakládání s penězi ve středověké a raně novověké společnosti

Nakládání s penězi ve středověké a raně novověké společnosti

Kniha odráží interdisciplinární pohledy na danou problematiku očima historiků, stavebních historiků a archeologů. Autoři se věnují dějinám pražského Ungeltu, ekonomickým aspektům života sedláků v okolí Chebu v 15. století, způsobům kontroly městského hospodaření, poptávce po penězích mezi katolickými emigranty z husitských Čech ve 20. a 30. letech 15. století, židovským půjčkám ve Znojmě, zlatým a stříbrným mincovním ražbám atd.
| nakl. Argo
Jeruzalém Evropy - historie Lvova v souvislostech dějin Evropy

Jeruzalém Evropy - historie Lvova v souvislostech dějin Evropy

Německý historik a publicista Lutz C. Kleveman (*1974) se snaží odhalit pohřbenou minulost tohoto fascinujícího města, při tom však objevuje i širší dějinné souvislosti lvovské historie a brilantně vypráví o dějinách Evropy až do dnešních dnů.
| nakl. Argo
Kavalírské cesty po západní Evropě v 17. století

Kavalírské cesty po západní Evropě v 17. století

Dva dochované cestovní deníky mladých Šternberků z jejich kavalírské cesty, podniknuté počátkem 60. let 17. století, představují mezi podobnými prameny k dějinám cestování v období baroka skutečný unikát. Deníkům dodává na zajímavosti, že Šternberkové této generace byli v pozdějším životě velmi aktivní na poli kulturním, což platí zejména o pozoruhodné osobnosti hraběte Václava Vojtěcha, stavebníka Šternberského paláce na Hradčanech a Trojského zámku.
| nakl. Argo
Nenechte si vysvětlovat Banderovce ruskou propagandou

Nenechte si vysvětlovat Banderovce ruskou propagandou

Na západní Ukrajině jsou banderovci považováni za bojovníky za ukrajinskou svobodu, hájící se zbraní v ruce oprávněné nároky na ukrajinskou samostatnost, zatímco na východní Ukrajině jsou vnímáni téměř výhradně jako kriminální elementy a považováni za zatvrzelé fašisty a radikální nacionalisty. Žádný z těchto krajních pohledů však neodpovídá realitě tehdejší doby. A jaký obraz myslíte, že si vybere útočící Rusko a bude ho radikalizovat a neustále opakovat?
| nakl. Academia
Britské impérium: hrdost nebo hanba?

Britské impérium: hrdost nebo hanba?

Když Vilém I. v roce 1066 dobyl Anglii, těžko si dokázal představit, že pokládá základy největší koloniální říše v dějinách lidstva. V roce 1921 do ní patřila čtvrtina veškeré souše na planetě a čtvrtina veškeré tehdejší populace (kolem 450 miliónů). Jaký div, že se angličtina ve dvacátém století stala nejdůležitějším dorozumívacím jazykem planety. Třetí vydání uznávané knihy od Nialla Fergusona nabízí historii impéria od 16. do začátku 21. století.
| nakl. Argo, Dokořán, Prostor
Zobrazuji 1 - 10 z 58 příspěvků 123..6 >>> Zobrazit 10153050100 příspěvků