Kosmas OKO Magazín OKO

TV Kosmas

Ukázka z knihy Jan Masaryk - pravdivý příběh

Jak už to známe např. z tv Bohémy - i film Masaryk je plný tzv "dramatizací", jinak řečeno zakčnění a situací, které se zakládají na filmařské licenci, nikoliv na pravdě. Proto je dobré vrátit se skutečným informacím. Kniha Jan Masaryk - Pravdivý příběh obsahuje ucelený životopis bývalého českého politika, diplomata a syna T. G. Masaryka. Autoři Pavel Kosatík, Michal Kolář. Audioukázku čte Jan Šťastný.

| Tomáš Weiss

Velký knižní čtvrtek - jaro 2017: Petra Dvořáková - Každý má svou lajnu

Kniha Petry Dvořákové Každý má svou lajnu míří na čtenáře někde v okolí puberty. Jde v ní o sport, o kamarádství, o hledání vztahu k dospělému světu, o rozdíl mezi švindlováním a fair play hrou.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Velký knižní čtvrtek - jaro 2017: Petr Bergmann - Krkonoše. Karkonosze. Riesengebirge.

Víte, co je to veduta? Veduta je věcný, topograficky přesný malířský nebo grafický záznam např. výseku krajiny, pohledu na město. Petr Bergmann odešel před lety z Prahy na Broumovsko a od roku 2003 začal sbírat staré rytiny a litografie Krkonošska z let 1740 - 1900. 150 jich teď vychází v knize, která je částečně doplněná o současné fotografie míst od Jana Hrdého.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Velký knižní čtvrtek - jaro 2017: Mariusz Surosz - Ach, ty Češky!

Po velmi úspěšné knize Pepíci pokračuje polský novinář v zachycení moderních českých dějin na pozadí konkrétních lidských životu. Tentokrát jsou v hlavních rolích ženské hrdinky, např: např. Věra Čáslavská, Růžena Vacková, Adina Mandlová, Petra Šáchová....

| tomáš weiss, vojtěch polák

Velký knižní čtvrtek - jaro 2017: Lenka Horňáková - Civade: Marie a Magdalény

Česká autorka, žijící ve Francii, napsala svoji knihu Marie a Magdalény ve francouzštině a do češtiny ji sama přeložila. I ve Francii ceněná kniha vypráví příběh jednoho ženského rodu, který v Čechách druhé poloviny 20. století prožívá všechno, co doba přinesla. Jsou to navíc ženy bez otců a o to je všechno těžší.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Pražská literární kavárna v Řetězové ulici s novým literárním kavárníkem Zdenko Pavelkou

Literární kavárny jsou vzácná místa. Knihy a jejich autoři se v nich potkávají se svými kamarády - jinými autory a čtenáři. V Praze patří už roky k oblíbeným ta v Řetězové ulici. Jejího provozu se teď ujal literární redaktor, publicista a nakladatel Zdenko Pavelka. V kavárně se přestalo kouřit, zvýšil se počet literárních programů, v pátek bude živá hudba...víc sledujte na www.kavarnaretezova.cz/program.

| tomáš weiss, vojtěch polák

S Vratislavem Slezákem nejen o Kafkovi, ale hlavně

První díl třídílné Kafkovy monografie německého literárního vědce Reinera Stacha přeložil Vratislav Slezák, jinak dvorní překladatel Hesseho a Manna. Přestože v němčině vyšel tento díl jako poslední, chronologicky správné je vydat ho jako první. Však se také jmenuje Rané roky. Druhý díl - Roky rozhodování- vyjde na konci roku 2017 v překladu Michaela Půčka, třetí Roky poznání v roce 2018 v překladu Petra Dvořáčka.

| tomáš weiss, vojtěch polák

Zpověď první dámy po atentátu

Když je JFK zvolen prezidentem USA, stává se Jackie Kennedy (Natalie Portman) jednou z nejmladších prvních dam v historii. Pro její vřelost, eleganci a vybraný vkus ji brzy obdivují miliony lidí po celém světě. Pak přichází okamžik, který všechno změní. Jackie se vyrovnává s osobní ztrátou, jako milovaná matka a první dáma však musí zůstat oporou dětem i celému národu.

| Aerofilms

Film Mlčení vznikl podle knihy Śúsaka Endó

V polovině 17. století je Japonsko zcela uzavřené kontaktu se západními mocnostmi. Křesťanství je zde postavené mimo zákon a křesťané musí svou víru skrývat. Dva portugalští jezuité, otec Rodrigues (Andrew Garfield) a otec Garupe (Adam Driver), se vydávají do země vycházejícího slunce s velmi nebezpečným cílem: najít svého učitele, otce Ferreiru (Liam Neeson), který se prý zřekl víry.

| Tomáš Weiss

Pan Kaplan by řekl: Toho je nám velmi líto, že pan Pšidal je už není

7. února zemřel ve věku jednaosmdesáti let spisovatel, překladatel a publicista Antonín Přidal. Co proletí při té zprávě člověku hned hlavu je geniální překlad knihy Leo Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád nebo do jeho češtiny převedení Hostující profesoři Davida Lodge či Stará láska Bashevise Singera. A taky Klub Netopýr, diskuzní TV pořad z 90. let minulého století.

| Tomáš Weiss
Zobrazuji 1 - 10 z 261 příspěvků 123456..27 >>> Zobrazit 102050100 příspěvků