Všechny příběhy v této knize se skutečně staly a jsou podloženy pátráním v archivech, listováním v kronikách a dobových materiálech. Nebylo třeba si nic vymýšlet. Vždyť je to právě život, kdo mnohdy napíše příběhy, které by si nikdo nevymyslel.
O tom, jaká byla Šumava v dobách jejich dětství a mládí, vzpomínají její rodáci. Každý příběh je jako kamínek do mozaiky obrazu Šumavy před válkou, za války a po válce. Eduard Steun ve svém příspěvku Vznik a zánik samoty Steindl (U Matesa) píše, že j
Tentokrát nás spisovatel Otomar Dvořák seznámí se starobylým „krajem bechyňským“, jenž kdysi sahal od rakouských a moravských hranic až k pohoří Brdy a k Vltavě nad Prahou.
Kniha představuje Šumavu a město Sušici v době první republiky, kdy docházelo k rozmachu turistického ruchu a k výstavbě turistických chat a rozhleden.
Spisovatel Otomar Dvořák má k městu osobní vztah, neboť v něm prožil část dětství, znal některé ze zdejších rodáků a vyslechl jejich téměř neuvěřitelné příběhy, z nichž mnohé jsou vůbec poprvé zveřejněny tiskem.
Kniha volně navazuje na knihu věnovanou Josefu Wolfovi, významnému fotografovi a vydavateli šumavských pohlednic, konkurentovi a takřka vrstevníkovi Josefa Seidla. Díky ní máte možnost porovnat díla obou předních českokrumlovských osobností.