Autorská dvojice historiků Květoslava Kocourková a Karel Vilím představují velmi dramatickou historii tohoto severočeského města, jež se ve 20. století proměnilo z vyhledávaného lázeňského letoviska v průmyslové město.
Vzpomínky mosteckého rodáka Huberta Sigmunda zachycují jeden z nejtemnějších úseků moderních českých dějin a zároveň tragické vyústění mnohasetletého soužití Čechů a Němců v naší zemi.
Kniha volně navazuje na knihy: Kdo se to na nás dívá!, a Litoměřice – domov můj. Tentokrát se autoři nevěnují výhradně městu Litoměřice, ale zamíří za jeho „hradby“ a po proudu Labe putují dále až na Střekov k Ústí nad Labem.
Pod společným označením Zmizelé Čechy/Zmizelá Morava a Slezsko připravuje nakladatelství Paseka svazky z různých oblastí Čech a Moravy ve snaze připomenout zaniklou tvář měst, ale i celých regionů České republiky.
Čtvrtý díl unikátního projektu, který zachycuje v esejistických, abecedně řazených statích jednotlivé, památkově chráněné či ostatní architektonicky hodnotné vesnice v severočeském regionu.