Kaufmann bojoval ve válce od úplného začátku německé expanze až po vzdání se Britům v roce 1945. Jeho příběh je neobyčejným pohledem na zážitky pilota za druhé světové války.
O zapojení českých a slovenských letců do bojů první a druhé světové války už toho bylo napsáno mnoho. Nesrovnatelně méně je zmapována jejich účast ve střetech vedených nad územím Československa, zejména v dobách označovaných za mírové.
Osmnáctiletý Fritz z hospodářství v porýnské vesnici musí jako většina jeho vrstevníků nastoupit do Říšské pracovní služby. Po ní následuje odvod k wehrmachtu a odjezd na východní frontu.
Výpravná publikace se věnuje všem etapám vývoje hranic na Šumavě - od zemských hranic na pomezí Čech, Bavorska a Rakouska, přes prvorepublikové hranice, události roku 1938, hranice v době železné opony, až po současnost.
Autoři této příručky se soustředili na jednu z důležitých oblastí armády - průzkum. Čtenáře seznamují s jeho základními úkoly a činností lidí - průzkumníků.
Malý kousek Československa mezi obcemi Letňany, Kbely a Čakovice se záhy po vzniku státu stal magickým trojúhelníkem bouřlivého rozvoje našeho aviatismu.
Netradičně řešená „dvojkniha“ obsahuje dva samostatné texty, jež spojuje téma bitev za první světové války na řece Soče na nynějším italsko-slovinském pomezí.