O bájných okřídlených bytostech, zamilovaném luňákovi i superletci rorýsovi. Zjistíte, jak vypadá peří pod lupou a k čemu se používá. Co je birdwatching a co znamená rčení „Nebuď labuť“.
Aktuální číslo revue Paměť a dějiny vychází při příležitosti stého výročí narození tajného katolického biskupa Felixe Marii Davídka (1921–1988) a věnuje se především různým aspektům působení skryté církve v Československu v době vlády komunistů.
Poslední číslo Film a doby v roce 2020 je tematicky zaměřeno na film pro děti a mládež. V tradiční sekci Festivaly najde čtenář reporty ze dvou českých festivalů: z Ji.hlavy a Anifilmu.
Časopis Paměť a dějiny přináší kromě řady historických studií také recenze nových knih a nekrology dvou velkých osobností spojených s disentem – Jana Sokola a Františka Lízny.
Druhá Film a doba nabízí opět několik autorských textů a několik překladů. Čtenář v tomto čísle může nalézt text o filmech Ivana Ostrochovského, pohled Jany Bébarové na dílo Sofie Coppolové nebo poučený vhled do současného ruského filmu.
Před sto lety byla založena komunistická strana. A revue Paměť a dějiny si toto výročí připomíná řadou článků. Vůbec první životopisná studie se věnuje zakladateli KSČ Václavu Šturcovi, který je dnes úplně zapomenutou postavou, a to i mezi historiky.
Třetí číslo Film a doby v roce 2020 je tematicky zaměřeno na významnou osobnost francouzského filmu: na režiséra Bruno Dumonta. V tradiční sekci Festivaly najde čtenář reporty z letošních Benátek a z festivalu Annecy.
Vypravte se s námi do džungle v samém středu Afriky. Objevíme přírodní národy i malé pralesní slony. Dočteme se, kde a jak pracují Lékaři bez hranic a jak se dostalo obyvatelstvo černého kontinentu do Ameriky.
Hlavním tématem čísla 3/2021 revue Paměť a dějiny jsou represe, jimž byli v sovětském Gulagu vystaveni občané Československa a čeští krajané z Ruska a Ukrajiny.
Tematické číslo Paměti a dějin vychází k šedesátému výročí „roku Afriky“ (1960) a věnuje se široké škále kontaktů mezi Československem a africkými zeměmi v období studené války.
Eskapismus je fenomén starý jako lidstvo samo. A není divu, že
toto téma vykrystalizovalo právě v souvislosti s aktuálně probíhající
pandemií. Tlak, který na nás současná situace klade, je enormní.
Kam tedy směřují naše úniky?
Toto číslo se zaměřilo na rod Lichtenštejnů, který je součástí českých dějin několik staletí. Soužití to nebylo vždy jednoduché, ať šlo o roli Karla z Lichtenštejna v době stavovského povstání, anebo o majetkové spory s československým státem.
V prvním letošním čísle revue Paměti a dějiny čtenáře jistě zaujme hned několik biograficky laděných studií: o nechvalně proslulém podvodníkovi Harrym Jelínkovi, fanatickém úředníkovi Gestapa Heinrichu Gottschlingovi,...
Psaní je super! Navštívíme knihovnu i redakci školních novin a vypravíme se na kurs japonské kaligrafie. Zjistíme, jak se psalo ve středověku, co je iluminace a ex libris, jaká slova vymýšleli obrozenci a jak se dělá neviditelný inkoust.