Kniha fejetonů s vtipem, nadhledem a s mnoha zasvěcenými podrobnostmi vysvětluje celou řadu rčení, citátů, přirovnání i výrazů, s nimiž se můžeme setkat v literatuře, v médiích i v běžném hovoru.
Rozsáhlý výbor z esejistiky a publicistiky Thomase Stearnse Eliota poskytne reprezentativní průřez jeho kritickými a interpretačními úvahami k evropské literatuře od Vergilia přes Shakespeara až po Dickense, Joyce, Ezru Pounda a Djunu Barnesovou.
Tato kniha je průřezem literární tvorby hudebního skladatele, klavíristy, dramatika a spisovatele Ilji Hurníka. Pestrost autorovy literární tvorby ukazuje celkem na šedesát sedm fejetonů, esejí, apokryfů a především povídek.
Kniha investigativního novináře Jaroslava Spurného přináší osobní pohled na několik klíčových politických a hospodářských kauz, které ovlivnily a ovlivňují život v České republice a její směřování v posledních 29 letech.
Adichieová se ve dvou esejích vyrovnává s feminismem a obhajuje jej. Feminismus pro ni není bojem za ženská práva, ale snahou o lepší svět pro všechny.
Kniha současného polského filosofa Dariusze Karłowicze (1964) Neokopírovaná budoucnost zahrnuje výbor esejů, úvah a rozhovorů z období posledních patnácti let určený českým čtenářům.
V autobiografické knize Tomáše Halíka sledujeme jeho dětství, atmosféru rodinného zázemí i jeho studia na pražské filozofické fakultě v době pražského jara, autobiografii využívá k přiblížení východiska svých úvah nad závažnými otázkami společnosti.