Náš přední rusista se ujal zpracování průřezové, esejisticky psané encyklopedie, která se tentokrát vedle literatury zabývá i dalšími uměleckými obory, a to divadlem, filmem, ale především výtvarným uměním.
Známý autor životopisů P. Kosatík si za objekt své knihy vybral osobu svérázného malíře Svatopluka Sulka. Jeho biografie však není jen běžnou knihou „o malíři a jeho obrazech“. Směřuje k širšímu zamyšlení nad životem, proměněným beze zbytku v tvorbu.
Alexander Brandejs byl mecenášem a přítelem předních českých umělců tzv. generace Národního divadla. Adolf Wiesner byl žákem V. Hynaise a jedním ze zakladatelů „Spolku výtvarných umělců Mánes“ a uměleckého měsíčníku české moderny „Volné směry“.
Sochař, malíř, ilustrátor, hudebník, zpěvák a tanečník na hrobech František Skála jr. představuje tu část své tvorby, ve které vytváří kult osobnosti velkého ONA.
Výpravná monografie surrealistického malíře a znalce esoteriky Martina Stejskala, která vyšla u příležitosti jeho 60. narozenin a výstav v několika českých městech.