Stojím před esesmanem na vratkých, třesoucích se nohou. Nemám odvahu pohlédnout mu do tváře… Přikládá bič k mému krku. Předpokládám, že zanedlouho do tohoto pohybu vloží veškerou sílu a přidusí mě tak, že nebudu moci dýchat. Za m je vše jinak.
Křesťanské a morální hodnoty porodní asistentky Stanisławy Leszczyńské se projevovaly v celém jejím životě, avšak nejviditelněji po jejím zatčení v únoru 1943 a následné deportaci do koncentračního tábora Osvětim-Březinka.
Na základě důkladného studia značného množství archivních materiálů autoři sestavili vyčerpávající přehled působení Státní bezpečnosti v největší jihoamerické zemi.
Kniha je ve světové historiografii prvním kompendiem základních informací o činnosti komunistických bezpečnostních složek ve střední a východní Evropě.
Irena Sendlerová, neuvěřitelně odvážná žena, zachránila za 2. světové války před jistou smrtí 2500 židovských děti z varšavského ghetta. Autorka sleduje její život od raného dětství a dospívání, které formovalo její charakter a odvahu.
Před více než 60. lety byl vytažen ze Středozemního moře u Gibraltaru vrak letadla, společně s tělem generála Sikorského a těly dalších osob. Od této doby jsou neustále vedeny diskuse a spory, o tom, co bylo příčinou katastrofy.
Kniha nabízí detailní popis vybraných událostí roku 1938
od ledna do října, které předcházely mnichovskému diktátu.
Rozhodnutí, jež tehdy byla přijata, měla dalekosáhlé
důsledky.
Kniha je mikrohistorickou sondou do venkovského života v okolí Tarnobrzegu na území Haliče, která v 19. století tvořila severovýchodní část rakouské monarchie.