André Chédeville, John James, Peter Kováč - Stavitelé ...

Stavitelé katedrál 1 / Katedrála v Chartres: Francouzské umění rané a vrcholné gotiky

Nakladatel:  Eminent 2007
Rozebráno
-10%
299 Kč
269 Kč
pohlídat

Anotace

Třinácté století přineslo mimořádný rozvoj tvůrčí kreativity. Hlavním symbolem doby se staly odvážně budované chrámy, jejichž věže se hrdě tyčily k nebesům a už zdálky poutaly pozornost poutníků. V celé západní Evropě propukla stavební horečka. Být zedníkem, kameníkem či sochařem patřilo k váženým profesím. Ti nejtalentovanější a nejšikovnější z...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Chartres je po staletí inspirací

(...) Kniha (...) vznikla z autorova dlouholetého, specificky ke středověké kultuře zaměřeného studia, což také rozhodlo o tom, že jako jediný ze současných českých uměnovědců dostal i mimořádné povolení k výstupu do nepřístupných míst katedrály a k její fotografické dokumentaci také z vysokých ochozů a střechy.
Text je přitažlivý i tím, že je zjevným výsledkem víc než jen odborného studia, ale především autorova osobního zanícení pro tuto práci. Obrovským přínosem knihy je i překlad traktátů středověkých teologů o symbolice katedrály a zařazené eseje, které Petru Kováčovi ochotně poskytli nejrenomovanější mezinárodní znalci Chartres jako doplněk jeho vlastního textu.

Kniha o katedrále v Chartres zahájila novou edici

(...) Kniha (...) není pouze textem o umění a architektuře, ale především o historii, kultuře, zvycích, ikonografii a mentalitě lidí 13. století ve vztahu ke gotickému umění a architektuře. V knize je i výběrová a komentovaná bibliografie ke katedrále v Chartres, která zahrnuje 130 článků a knih hodnocených komentářem z hlediska nového bádání. Součástí knihy je také antologie Teologové - o architektuře, sochařství a malířství a o symbolice církevního umění. Všechny tyto překlady mají českou premiéru.

Gotická památka pod drobnohledem

(...) Monografie je navíc přehledně strukturovaná, kapitoly obstojí i samostatně. Kováč píše nejen o historii požárem několikrát zničené a znovu obnovené katedrály, ale podrobně zkoumá také atmosféru panující ve středověkém Chartres, stavební postupy či symboliku bohaté výzdoby.(...) Kniha Katedrála v Chartres je tak nejen průvodcem, ale současně velmi podrobným zdrojem informací o gotické památce. V edici Stavitelé katedrál by měla vyjít mimo jiné i kniha o katedrále v Remeši.

Kniha o katedrále v Chartres je i pro laiky

(...) Ke kladům knihy patří nejen čtivost Kováčova textu, který je přístupný přes svou zřejmou zasvěcenost i laikovi, ale také celkové členění knihy a velké množství obrazového materiálu. (...) Peter Kováč jako editor nakonec zařadil i krátkou antologii textů o středověkém umění a jeho symbolice z per "přímých účastníků" - středověkých autorů (Pierre de Roissy, Guillaume Durant a další).

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Stavitelé katedrál 1 / Katedrála v Chartres
Autor:
Chédeville, André, James, John a Kováč, Peter
Nakladatel:
Eminent
EAN:
9788072810000
ISBN:
978-80-7281-000-0
Překlad:
Breuerová, Alena, Florianová, Hana, Horáková, Lenka, Korbelík, Miloslav, Kováč, Peter, Nejedlý, Martin, Recinová, Monika, Riebová, Eva a Vidmanová, Anežka
Ilustrace:
Horáková, Lenka a Kováč, Peter
Popis:
1× kniha, vázaná, 355 stran, česky
Rozměry:
16 × 24 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)