Alberto Vojtěch Frič - Čerwuiš aneb Z ...

Čerwuiš aneb Z Pacheka do Pacheka oklikou přes střední Evropu

Nakladatel:  Titanic 2000
Rozebráno
-10%
285 Kč
257 Kč
pohlídat

Anotace

Příběh Čerwuiše, jihoamerického indiána z paraguayského kmene Čamakoko, kterého přivezl roku 1908 do Prahy cestovatel A.V.Frič, skrývá pod vnějšími anekdotickými epizodami "divocha v civilizaci" tragický osud nešťastníka, který obětoval svou totožnost pro záchranu svého vymírajícího kmene.

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)

Vaše hodnocení
Nejlepší nebo snad nejzábavnější a nejpoučnější kniha kterou jsem letos četl. Doporučuji.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Žárovky rostou na stromech

(...) Červíček, který do Prahy přijel, aby se léčil z následků pobytu neznámého parazita v jeho útrobách, v Praze onemocněl steskem po pralese. Nakonec oba odjeli zpátky do paraguayského Pacheka. A byl nejvyšší čas, neboť chráněnec nejenže pronásledoval kominíky se sekerou, považuje je za démony, nejenže kradl paním a dívkám knoflíky z blůziček, ale po pás se klaněl policajtům s kohoutími chocholy, pokládaje je za náčelníky a šamany, čím se chronicky dopouštěl urážky úřední moci. (...) Když Čerwuiš s Fričem dorazili zpátky do Pacheca, vybalil novověký Prométheus z cestovní bedny několik žárovek. Svolal vesnici a slíbil, že udělá den. Žárovky rozvěsil po stromech, spojil provazem a na jeho konec přivázal vypínač. Setmělo se a Červíček otočil vypínačem. Tma se ani nehnula. Otočil podruhé, potřetí a noc ještě potemněla. Bohyně Elektřina opovrhla nekoncesovaným kouzelníkem. Nicméně druhý den vyšlo slunce jako dřív, slunce, jaké v mlhavých Čechách nesvítí. To vše a mnohem víc se dočtete v knize Alberto Vojtěcha Friče Čerwuiš aneb Z Pacheka do Pacheka přes střední Evropu, kterou pro nakladatelství Titanic upravila, k vydání připravila a veledůležitou poslední kapitolu napsala Yvonna Fričová.

Guliverova cesta do Prahy

Souběžně česky a francouzsky vydaný komiks Lucie Lomové Indiáni upoutal loni pozornost kritiky i čtenářů. Nyní máme znovu možnost poznat reálný příběh, který vznik grafického románu inspiroval. (...) Fričovo vyprávění, které se dočkalo knižního vydání až v devadesátých letech, bylo plné anekdotických příhod – mimochodem indiánův pobyt v Praze posloužil i Jaroslavu Haškovi jako námět k satirické povídce Indián a pražská policie –, za nimiž se ovšem skrývala neanekdotická realita. Ostatně i sám Frič se cítil svými pobyty v jihoamerické divočině proměněn. V textu, který v současném vydání jeho knihy vychází poprvé a nahrazuje předmluvu, mimo jiné čteme: "Když jsem s Čerwuišem přijel na podzim roku 1908 do Prahy – mezi své – shledal jsem ke svému údivu, že jsem doma cizincem. Hůř než cizincem."

Jak se tu Čerwuiš poučil

(...)Kniha v sobě kumuluje nejen esenci niterně blízkého Fričova a Čerwuišova svobodomyslného světonázoru, nadto populárním stylem před čtenářem rozkrývá širší kulturní a společenské souvislosti. Na jedné straně dává na okamžik pocítit tep doby na počátku století v Praze, potažmo v Čechách: Frič čtenáře provádí centry badatelského, novinářského, ale především bohémského a uměleckého života tehdejších let, představuje rázovité figurky z řad svých přátel, vzpomene například malíře Mikoláše Alše. Proti tomu stojí zasvěcený vhled do tajů indiánské kultury, rekonstruovaný z vlastních vzpomínek nebo z Čerwuišova vyprávění.

Trampoty indiánského Gullivera

(...) Yvonna Fričová, manželka Fričova vnuka a hlavní pečovatelka o jeho literární a vědecký odkaz, měla v podstatě dvě možnosti sestavit knihu z fragmentů a autografů, nebo útržky za cenu částečné ztráty autentičnosti překlenout a spojit v jeden celistvý příběh. Rozhodla se pro druhou variantu a vyrovnala se s jejími nástrahami s velkou citlivostí. Podařilo se jí zachovat osobitý styl i hořkosladkou nostalgii Fričova podání.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Čerwuiš aneb Z Pacheka do Pacheka oklikou přes střední Evropu
Autor:
Frič, Alberto Vojtěch
Nakladatel:
Titanic
EAN:
9788085909449
ISBN:
80-85909-44-8
Popis:
1× kniha, vázaná, 274 stran, česky
Rozměry:
14 × 19,5 cm
Rok vydání:
2000