Hana Lehečková a její Svatá hlava

/ tomáš weiss, vojtěch polák

Svatá hlava patří k těm šťastným debutům, které se povedly. Mají téma, mají osobitou formu, jsou strukturou odvážné. Až se budou za rok 2019 rozdávat ceny pro debutanty a mladé autory, bude Hana Lehečková někde u toho.

Hana Lehečková (1990) zatím psala jen pro divadlo a pro rozhlas.Většinou příběhy pro děti a mládež. Taková byla i její kniha Co se děje v Podpostelí. S určitou dětskou naivitou je vlastně vyprávěna i Svatá hlava. Mentálně postižený mladík v ní popisuje svoji každodennost v pohraničí jižních Čech. Narozený jako nechtěné dítě, vychováván bez otce životem podrcenou matkou a bigotně katolickou babičkou. Nemá práci, nemá pořádné vztahy s lidmi, nemá žádnou perspektivu. Zamotává se do svých představ a snů, je si nebezpečný sám sobě svoji křehkostí a zranitelností. Má psychické propady a často před sebou vidí Všemohoucího, jehož pravidla je dobré dodržovat, říkala babička. Velmi pravděpodobně vám při četbě naskočí takové figury jako Ivan Trojan ve filmu Václav nebo Kohákův Instalatér z Tuchlovic. Nebo Samko Tále, který v Knize o cintoríně Pavly Kapitáňové přemýšlí optikou své slabomyslnosti o Slovensku v době mečiarismu.

Další články

TV Kosmas

Meltingpot 2019 - rozhovory s osobnostmi v rámci Colours of Ostrava

Už počtvrté bude letos součástí hudebního festivalu Colours of Ostrava i Meltingpot, včetně stage KOSMAS/Argo. Od 17. do 20. července tak můžete v Ostravě besedovat s charizmatickými osobnostmi od nás i z celého světa. Pokud zůstaneme u knih, tak pozvání přijali např. Radka Denemarková, Martin Hilský, Václava Jandečková, František Koukolík, Silvester Lavrík, Petr Nikl, Petr Sís, Jakub Szánto, Tomáš Šebek, Tuvia Tenenbom, Saša Uhlová.......
 | Tomáš Weiss
TV Kosmas

Miguel Bonnefoy na Světu knihy 2019

Miguel Bonnefoy (*1986 v Paříži) je synem chillského romanopisce a venezuelské diplomatky, vyrůstal ve Venezuele a v Portugalsku, žije ve Francii. Román Octaviova pouť (Le voyage d´Octavio, 2015) byl nominován na prestižní Prix Goncourt za první román a vyzdvihla ho porota Prix des Cinq Continents oceňující díla celého světa napsaná francouzsky. Černý cukr (Sucre noir, 2017) se dostal do nejužšího výběru nominací významné Prix Fémina.
 | tomáš weiss, vojtěch polák
TV Kosmas

Do atmosféry se uvolnil radioaktivní mrak....

Černobyl, pětidílná minisérie z koprodukce společností HBO a Sky, rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou. Katastrou popisuje i kniha Serhije Plokhyho.