Divoký recenzent

Roman Tik

Za každou cenu

Za každou cenu

Velmi vtipná záležitost! Krátké fejetony, dají se číst v metru na cestě do práce (ale možná budete rušit spolucestující smíchem).
Dům hedvábí

Dům hedvábí

Na Doylova Holmese nedám dopustit. Horowitzovi bych asi neodpustil ani drobné zaváhání, ale toho jsem se nedočkal. Je to dokonalé, ta neopakovatelná atmosféra je tam zachycena na výbornou. Zápletka, rozuzlení, všechno sedí. Doporučuji.
Zrnko pravdy

Zrnko pravdy

Po výtečném Zapletení jsem se trochu bál, jestli to bude také tak dobré. Je. Miloszewski umí hezky promíchat osobní život prokurátora Szackého (je hlavním hrdinou i v Zapletení), pátrání po pachateli/ích vražd, popis atmosféry historického...
Více
Jiří Střítecký - ATELIER 8000

Jiří Střítecký - ATELIER 8000

Dobře vyvedená knížka, kde si prohlédnete nejenom realizované i nerealizované projekty, ale také nahlédnete do života nevšedního člověka, který bohužel odešel předčasně...
Koho vypijou lišky

Koho vypijou lišky

Nadšené recenze v tisku nelhaly. Je to krásná knížka, i když ta střídmá obsahem. I tak je to příběh se vším všudy a vy při čtení zjišťujete, že vám zde nic nechybí, nebo jen málo.
Straka v říši entropie

Straka v říši entropie

Nějak jsem to nepochopil. Bajky jsou nudné a ty fyzikální zákony jsem z toho nějak nevyabstrahoval. A to jsem si myslel že základy fyziky zvládám...
Zpověď mladého romanopisce

Zpověď mladého romanopisce

Tyhle texty musí být fajn pro studenty literární teorie nebo jazykovědy. Sám jsem takovým studentem byl, ale už jsem z toho vyrostl.
Od této Zpovědi jsem čekal něco ve stylu O psaní od Stephena Kinga, líčení toho, co vedlo autora začít...
Více
Mirákl

Mirákl

Je to Škvorecký jak ho známe. V této knize se zabývá StB narafičeným zázrakem, který stál život faráře Doufala (jasná narážka na Toufara).
Spolu s klasickým vypravěčem sledujeme vývoj této události na pozadí padesátých a šedesátých...
Více
Nonstop knihkupectví
 pana Penumbry

Nonstop knihkupectví pana Penumbry

Fantasy knížka pro kluky po třicítce, kteří z fantasy vyrostli. Magii nahradilo IT a patos vystřídala sžíravá sebeironie autora. Velmi dobré (četl jsem v originále, takže nemohu posoudit český překlad).
Stallo

Stallo

Moc dobrá kniha, popisující realistickým stylem něco tak neuvěřitelného, jako existenci bájných tvorů severské mytologie. Příběhem se potulují drobní skřítkové i obrovští trollové a z každé zmínky o nich na nás dýchají mrazivé odstíny...
Více
Naučím Tě písničku

Naučím Tě písničku

Očekával jsem zpěvníček, ovšem knížka obsahuje skutečně jenom 26 stran s obrázky, jejichž výtvarnou kvalitu nejsem schopen posoudit. Co však posoudit umím, je skutečnost, že texty delších písniček nejsou úplné, je tady vždy jen první sloka....
Více
Národní třída

Národní třída

Mám raději příběhy, plnokrevné romány než "texty". Ale tohle šlape, má to rytmus, má to i koule. Chytne to.
Je dobré to přečíst na jeden zátah. Já to bohužel neudělal a poslední čtvrtinu dal až druhý den, kdy už to chutnalo...
Více
Modré stíny

Modré stíny

Předesílám, že první detektivku tohoto autora, Případ pro exorcistu, jsem nebyl schopný dočíst přes "vtipné" pasáže s "rázovitými" figurkami. Na nedočtenou knihu si recenzi napsat nedovolím, ale možná se něco z mého...
Více
Skála

Skála

Tohle je detektivní román podle mého gusta. Krimi složka to drží pohromadě, zatímco z hlavního kmene se rozplétají šlahouny příběhů z minulosti. Má to krásnou, hutnou atmosféru.
Muž s unavenýma
 očima

Muž s unavenýma očima

Dobrá knížka. Střízlivě napsaná, čtivá. Nesnáším překombinované zápletky, které tak trochu dělají ze čtenáře blbce - tahle detektivka taková rozhodně není! Všemu budete věřit a bude vás to bavit. Ovšem ta zápletka je možná...
Více
P.R.A.C.H.T.E.L.

P.R.A.C.H.T.E.L.

Jsou to vlastně dvě knihy v jedné. Bohatá obrazová publikace o lezení po skalách za totáče je jedna strana mince. Tou druhou je velmi zajímavé líčení živostích osudů samorosta. Obzvlášť dětství poznamenané válkou je opravdu silná káva,...
Více
Born to run - Zrozeni k běhu

Born to run - Zrozeni k běhu

...pozor na následky. S běháním naboso budete chtít začít hned po zaklapnutí této motivačně nadupaní knížky. Nezapomínejte ale, že jste celý dosavadní život prožili v botách. Takže začínejte pomalu a nenechte se strhnout!
Návrat Krále Šumavy

Návrat Krále Šumavy

Oceňuji autorovu práci s fakty, ale na to, že to má být thriller je to nuda k uzívání. Přitom ten příběh je sám o somě tak slibný, přestřelky, frajeřiny, velké emoce a ještě větší dějiny. Ale způsob, jakým je to napsané, to zabil.
Snadná cesta jak přestat kouřit

Snadná cesta jak přestat kouřit

Hodně čtu, jsem středně náročný čtenář, ale musím říct, že tahle špatně napsaná a přeložená knížka patří k těm nejdůležitějším dílům, které jsem kdy četl. Pomohla mi. Je to opravdový dar z nebes pro všechny nešťastné kuřáky.
Carr...
Více
Smrt Múz

Smrt Múz

Připomíná mi to blogísky, kde si puberťačky sní příběhy s hrdiny svých oblíbených knih. Toto je tedy na vyšší literární úrovni, nicméně je to zábava hlavně pro autorku. Pokud někdo z těch, kteří tuto knihu měli v ruce, dočetl alespoň do poloviny, zvedněte prosím ruku... Ano, to jsem si myslel:-)
Dům na samotě

Dům na samotě

Michaelu Klevisovou považuji za hvězdu české detektivky - a nejsem sám, protože ona také za své knihy pravidelně dostává ocenění. Dům na samotě je třetí a dle mého názoru nejlepší. Důkladné psychologické rozpracování postav a zapeklitost zápletky, to vše je zárukou, že se nudit nebudete.
Společenský agent Jiří Mucha

Společenský agent Jiří Mucha

Autor je (ač rodem Brit) americký novinář. V knížce popisuje hodně nejasných dojmů ze svého dětství a píše reportážním stylem pro nečeské publikum. Proto je třeba odpustit mu několik nepřesností a zjednodušení.To je nutné říct na úvod.
...
Více
Třetí kaple

Třetí kaple

Přes nadšenou recenzi v Lidovkách mě knížka nenadchla. Kdo chce rozskotačeného, americky přehánějícího Dana Browna, koupí si Browna nebo jeho americké kopíráky. Kdo chce českého, řekněme intelektuálnějšího Dana Browna, koupí si Urbana.
Rybí krev

Rybí krev

Hájíčkovy knihy mám rád, dokáže psát o poměrně obyčejných věcech střídmým, přirozeným jazykem. Přitom mají ty knížky obrovský tah.
Musím potvrdit, že Rybí krev je jeho nejlepší - je to velký román plný silných emocí, které jsou opět...
Více
Bestie uvnitř

Bestie uvnitř

Na tuto knihu jsem se docela těšil, anotace slibovala poměrně originální téma. Bohužel, výsledek neodpovídá očekávání. Kdyby to nevydal Host, proslulý kvalitou redakce, řekl bych, že je to vydané horkou jehlou. Takhle si spíš myslím, že je...
Více
Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně

Výborně napsaný příběh, rozvětvený, strhující, napínavý, inteligentní. Atraktivní téma - konečně žádné rozpitvávání osobních vztahů, tak časté u českých spisovatelů. Chybí také nadbytečné poetické vsuvky, narušující děj, takže text je sice...
Více
Dům s matracemi

Dům s matracemi

Stejně jako předchozí kniha Sladkost života je i tato skvěle napsaná a plná temných záblesků lidské mysli, které se mohou, nebo vůbec nemusí projevit na životě poklidného rakouského městečka. Detektivka je to jen naoko - to však neznamená, že to není napínavé čtení!