Víc než 2000 e-knih se slevou až 50 % a dárkem obratem u vás

/ Tomáš Weiss

Hledáme nejrůznější cesty, jak v době virové dostat k sobě knihy a čtenáře. E-knihy jsou pro někoho standart, jiný si je kupuje hlavně na prázdniny a dovolenou. V časech zavřených knihkupectví je to prostě jedna z možností, jak se dostat k textům jednak novinek, jednak knih, které už máte nějaký ten pátek ve čtenářském plánu. A když zalistujete v kosmasím e-shopu speciální nabídkou, určitě se vám ještě některé knihy a autoři připomenou.
Hledáme nejrůznější cesty, jak v době virové dostat k sobě knihy a čtenáře. E-knihy jsou pro někoho standart, jiný si je kupuje hlavně na prázdniny a dovolenou. V časech zavřených knihkupectví je to prostě jedna z možností, jak se dostat k textům jednak novinek, jednak knih, které už máte nějaký ten pátek ve čtenářském plánu. A když zalistujete v kosmasím e-shopu speciální nabídkou, určitě se vám ještě některé knihy a autoři připomenou.

Jako dárek je všem nákupům e-knih přiložena se svolením autora Michala Vrby e-kniha Prak na 14 dní. Autor byl tak laskav a umožnil nám svou e-knihu Prak takto zpřístupnit. Za to mu patří velký dík.

Jasně, že ten výběr bude a musí být individuální. Jak taky jinak. Takže - hodí-li do nabídky oko OKO, vyjde z toho dejme tomu tohle:

Martin Řezníček - Rozpojené státy

Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Na Manhattanu radil Henrymu Kissingerovi s výběrem kravaty před rozhovorem o Václavu Havlovi. V Texasu strávil během hurikánu týden v bahně a dešti s lidmi, kteří přišli o vše kromě naděje, že bude líp. Z kuloárů Kongresu informoval o testech pevnosti americké demokracie, ze Silicon Valley o bezprecedentní technologické dominanci. Z Baltimoru během rasových nepokojů referoval o tom, jak se společnost založená na pravidlech a zákonech dokáže během jednoho odpoledne přetavit v totální anarchii s násilnostmi a rabováním. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli. Vše v době klíčových tektonických posunů symbolizovaných prezidenty Obamou a Trumpem.

Lucia Berlinová: Manuál pro uklízečky

Když v roce 2015 vyšel ve Spojených státech výběr toho nejlepšího z povídkové tvorby Lucii Berlinové, vysloužil autorce posmrtně přídomek „nejlepší americká spisovatelka, o které jste nikdy neslyšeli“. Od té doby byl Manuál pro uklízečky přeložen do třiceti jazyků a získal si srdce čtenářů i kritiků po celém světě. V povídkách, které vznikaly zhruba od šedesátých do devadesátých let 20. století, se Berlinová inspirovala dětstvím stráveným v těžařských městečkách na americkém Západu, mládím, které prožila mezi společenskou smetánkou v jihoamerickém Chile, třemi ztroskotanými manželstvími, celoživotním problémem s alkoholem, roky strávenými v kalifornském Oaklandu a Berkeley, na americkém Jihozápadě a v Mexiku, a v neposlední řadě nesčetnými zaměstnáními, které vykonávala, aby uživila čtyři syny a mohla se ve volných chvílích věnovat psaní.
Berlinová bývá často přirovnávána k Raymondu Carverovi, Grace Paleyové, Alice Munroové, či dokonce A. P. Čechovovi, avšak její tvorba je především bytostně svá. S brutální upřímností a směsicí humoru a melancholie se čtenáři sdílí lásku k osamělým, ztraceným duším, které uvízly ve světě veřejných prádelen a protialkoholních léčeben, v podřadných zaměstnáních, v nefunkčních vztazích a rozvrácených rodinách. Díky lásce k vyprávění dovede životní prohry a existenciální krize nečekaně přetavit v krásný a očistný zážitek. Ze silně autobiografických střípků tak skládá výjimečný a univerzální portrét lidského osudu.

Jordan B. Peterson: 12 pravidel pro život (vychází právě i jako audio)

Co by měl znát každý člověk v moderním světě? ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson a jeho odpověď na tuto nesnadnou otázku v sobě jedinečně propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu.
Peterson dokáže být vtipný a překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jaký hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, který je pomstychtivý, nenávistný a arogantní; a proč bychom měli pohladit každou kočku, kterou potkáme na ulici. Peterson rozebírá (sebe)kázeň a svobodu, dobrodružství a zodpovědnost, smysl života i víru v Boha; pouští se do překvapivých odboček a zase se vrací a destiluje poznání o lidském charakteru a osudu do dvanácti navenek jednoduchých pouček, za kterými se skrývají hluboké poznatky a dalekosáhlá poučení o tom, jak vést správný život. Rozbíjí otřepané poučky týkající se vědy, víry a lidské přirozenosti a proměňuje a povznáší mysl i ducha svých čtenářů.

Sally Rooneyová: Rozhovory s přáteli

Románová prvotina Sally Rooneyové Rozhovory s přáteli vzbudila v anglicky mluvícím světě zcela ojedinělý ohlas jak u čtenářů, tak u literárních publicistů: z neznámé autorky se doslova přes noc stala literární celebrita, její kniha vévodila žebříčkům prodejnosti i kulturním rubrikám irských i angloamerických novin a získala nejedno literární ocenění.
Román nabízí příběh jednadvacetileté dublinské studentky a básnířky Frances, její kamarádky Bobbi a o něco staršího manželského páru, herce Nicka a fotografky Melissy; spolu s vypravěčkou Frances sledujeme složitou dynamiku jejich vztahů, intelektuálních debat i milostných románků. Titulní „rozhovory s přáteli“ jsou přitom nesmírně otevřené; Frances, Bobbi, Nick a Melissa spolu mluví o sexu a přátelství, o umění a literatuře, politice a genderu a samozřejmě i o těch druhých s až nemilosrdnou upřímností. Knihu tak lze číst jako romantickou komedii, plnou nevěry, sexu, odcizení i sblížení, a zároveň jako silný feministický příběh o životě a myšlení současných mladých žen. Každopádně čtenáře čeká fascinující, velmi precizně promyšlený a výtečně napsaný román o vztazích, intimitě, komunikaci s okolím a osobním zrání.

Elena Ferrante: Dny opuštění

Ve druhém románu Eleny Ferrante, stejně jako ve všech pozdějších, je hlavní hrdinkou žena stržená vírem svých emocí a dávných vzpomínek. Olgu, spisovatelku žijící v Turíně, která se vzdala své kariéry ve prospěch rodiny, opustí zdánlivě bezdůvodně manžel a nechá ji topit se v pochybách a klamných nadějích na jeho návrat. Olga se nejprve snaží žít jako doposud a zůstat za všech okolností klidná, ale do mysli se jí neustále vkrádá vzpomínka z jejího dětství v Neapoli na ženu opuštěnou mužem, které ona sama přezdívá Chudinka. Té se za žádnou cenu nechce podobat, ale jak se odkrývají důvody manželova odchodu, propadá se stále víc do beznaděje, deprese a neschopnosti postarat se o svou rodinu. Elena Ferrante dokázala pád své hrdinky na dno vylíčit s naléhavou intenzitou a detailně popsala hluboké výkyvy mezi zdánlivým vnitřním klidem a hysterií, které doprovázely Olžin přerod závislé ženy v samostatnou bytost.

Neil Gaiman: Postřehy z poslední řady

Když Neila Gaimana posadili při udílení Oscarů za rok 2009 na první balkón, odkud toho moc neviděl, neměl příliš dobrou náladu a nudil se. Díky tomu zážitku vznikl text Postřehy z poslední řady, který později propůjčil název sbírce projevů, esejů, úvah a sloupků. Gaiman v tomto souboru dokazuje, že se bravurně orientuje nejen ve sci-fi, fantasy a komiksu, ale také v hudbě, politice, literatuře a umění obecně. Posaďte se s Neilem Gaimanem do poslední řady a nechte si vyprávět o pohádkách, Batmanovi a H. P. Lovecraftovi, ale také o Douglasu Adamsovi, Tori Amos nebo nově se rodící americké mytologii.

Nick Bostrom: Superinteligence

Mnozí si dnes kladou otázku, zda umělá inteligence překoná v dohledné budoucnosti tu lidskou, a pokud ano, jaké to bude mít důsledky. Budeme umělou inteligenci, která si je vědoma sama sebe, ještě schopni kontrolovat? Bude naším spojencem? Nebo nás nebude už potřebovat, a může nás tudíž chtít zničit? Vznikne nový „živočišný“ druh, který bude kombinací člověka a jím vyvinuté umělé inteligence? Na tyto a další otázky se pokouší odpovědět monografická kniha Nicka Bostroma.

Autor nabízí nejprve historický přehled různých kroků, které vedly ke vzniku zárodků umělé inteligence, jakož i přehled toho, kde se vývoj umělé inteligence nachází dnes. Probírá jednotlivé druhy umělé inteligence – od počítačů až po nové formy, které by mohly kombinovat stroje s biologickou matérií. Předkládá rovněž komplexní přehled názorů odborníků na to, jakým směrem se bude vývoj umělé inteligence ubírat.
V centru jeho pozornosti stojí otázka, zda může umělá inteligence – buď ve formě stroje, nebo v kombinaci s biologickými formami rozumu – napodobit fungování lidského mozku. Dokud toho umělá inteligence nebude schopná, bude z podstaty věci omezená. Lidský mozek má podle něj určité schopnosti, které postrádají ostatní formy nám známého biologického života. Na planetě Zemi to lidem dává dominantní postavení, které jim umožňuje mít převahu nad ostatními formami života, včetně těch vysoce inteligentních, jako jsou lidoopi.
Bostrom varuje, že podobně jako přežití lidoopů nyní kvůli jen malé genetické výhodě lidí záleží na vůli lidí, může se stát, že pokud vytvoříme superinteligenci, která bude podobným způsobem nadřazena nám, stane se naše vlastní přežití závislé na ní. Naší výhodou však je, že to, zda učiníme krok k vyšší formě inteligence, než je ta naše, závisí na nás. To, že lidstvo dojde k bodu, kdy bude schopno uvést superinteligenci v život, je podle autora nevyhnutelné. Otázka zní, jak toto zrození superinteligence provést tak, aby nás v krátkém čase nezahubilo. Autor při tom nabízí různé scénáře možného vývoje.
Klade si otázku, jakou bude mít superinteligence „motivaci“ pro svá rozhodnutí. V centru lidského chování stojí morální dilemata. Bude možné trvalé morální sebeomezení naprogramovat nějakým způsobem do umělé inteligence, která se bude schopna sama vylepšovat? Odpověď není zcela jistá, a Bostrom se proto zabývá několika možnostmi, jak by se lidstvo mohlo proti ztrátě kontroly nad umělou superinteligencí bránit. I zde ale naráží na dilemata, protože inteligence převyšující tu lidskou může být schopná takové naprogramované kontroly či mechanismy k jejímu sebezničení odhalit a obejít…

a další a další: Colson Whitehead - Podzemní železnice, Reiner Stach - Kafka (všechny tři díly unikátní biografie), Mnichovský komplex historika Jana Tesaře, autobiografie Kim Gordon Holka v kapele, Přijde kůň do baru Davida Grossmana, texty Boba Dylana, Morová rána Betty McDonaldové, Berlínský zápisník Dory Kaprálové.......

 

Další články

To, že musela dočasně zavřít kamenná knihkupectví neznamená, že knihy zmizely z povrchu zemského. Pro ty, co nakupují knihy přes internet se vlastně nezměnilo nic. Ty, kteří mají raději nákup v knižních kulisách s příjemným prodavačem, dočasně zveme do e-shopu. Najdou tu novinky i tisíce dřive vydaných titulů, e-knihy, audioknihy...
Aktuality

E-shop Kosmasu dál spojuje knihy a čtenáře - navíc s 20% slevou a dopravou zdarma

To, že musela dočasně zavřít kamenná knihkupectví neznamená, že knihy zmizely z povrchu zemského. Pro ty, co nakupují knihy přes internet se vlastně nezměnilo nic. Ty, kteří mají raději nákup v knižních kulisách s příjemným prodavačem, dočasně zveme do e-shopu. Najdou tu novinky i tisíce dřive vydaných titulů, e-knihy, audioknihy...
 | Tomáš Weiss
Svět se na chvíli zastavil. Takže proč doporučovat jen čerstvé literární novinky, když se objevila časová kapsa, kdy máme chvíli na knihy i z těch zaprášenějších, vzdálenějších polic?
Aktuality

Knižní tipy Radia Wave na karanténové večery

Svět se na chvíli zastavil. Takže proč doporučovat jen čerstvé literární novinky, když se objevila časová kapsa, kdy máme chvíli na knihy i z těch zaprášenějších, vzdálenějších polic?
 | Radio Wave
I přes zavřená kamenná knihkupectví a karanténu odstartuje Velký knižní čtvrtek podle plánu 19. března. Jeho 15 novinek se představí akcí s některými autory formou online streamu na Facebooku @velkyctvrtek v 17 hod. Autoři to budou čeští, ale jako tradičně má VKČ autory i zahraniční. Například:
Aktuality

3x zahraniční tituly Velkého knižního čtvrtku

I přes zavřená kamenná knihkupectví a karanténu odstartuje Velký knižní čtvrtek podle plánu 19. března. Jeho 15 novinek se představí akcí s některými autory formou online streamu na Facebooku @velkyctvrtek v 17 hod. Autoři to budou čeští, ale jako tradičně má VKČ autory i zahraniční. Například: