Když Mezinárodní den darování knih, tak 20% sleva na všechno
Dejte knihu dítěti ve svém okolí, doneste knihu do čekárny či třeba věnujte knihy na dobročinné účely. Knihu můžete darovat do dětských domovů, nemocničních oddělení, nízkoprahových zařízení nebo do knihovny. Není žádné pravidlo, kam či komu knihu dát.
Někomu bestseller? Co třeba:
Sally Rooneyová: Normální lidi
Světový bestseller, jehož se prodalo přes milion výtisků, román jednohlasně oceňovaný literárními kritiky i zástupy čtenářů, dílo v nejužší nominaci na prestižní Booker Prize, vítěz nespočetných anket o knihu roku – to vše je román Normální lidi od irské autorky Sally Rooneyové.
Jeho hlavní hrdinové Marianne a Connell vyrůstají na malém městě, ale tím jejich podobnost končí: na střední škole patří Connell ke hvězdám a Marianne je outsider. Když se spolu jednou dají do řeči, změní to jejich život. O rok později už oba studují na vysoké škole v Dublinu. Z Marianny se mezitím stala královna večírků, zatímco nejistý Connell jen velmi těžko nachází své místo ve společnosti. Ačkoliv se oba pohybují v rozdílných kruzích, přitahují se k sobě jako dva magnety. Marianne čím dál víc propadá sebedestrukci a Connell hledá svůj smysl života jinde, oba jsou však konfrontování tím, jak daleko dokáží zajít, aby druhého zachránili.
Román Normální lidi je příběh o vzájemné fascinaci, přátelství a lásce. Stejně jako ve své veleúspěšné prvotině Rozhovory s přáteli i zde Sally Rooneyová prokazuje nesmírnou otevřenost, vhled do hloubky a složitosti lidského života, a zároveň břitký vtip a sarkastický nadhled.
Nebo novinku?
Laurent Binet: Civilizace
Román Civilizace stojí na této hypotéze: Atahualpa, vládce Incké říše, se vylodí v Evropě Karla V. Habsburského. Jak to zde vypadá? Španělská inkvizice, Lutherovy reformy, rodící se kapitalismus. Zázračný vynález knihtisku, díky němuž promlouvá papír. Monarchie, vyčerpané nekonečnými válkami a bez ustání ohrožované Turky. Moře sužovaná piráty. Kontinent drcený náboženskými a dynastickými sváry. Ale především týraný, vyhladovělý, bouřící se lid, toledští Židé, granadští Mauři, němečtí rolníci: možní spojenci. Z Cuzca do Cách a hlavně až do bitvy u Lepanta – to je trasa vyprávění o převráceném chodu dějin, o ovládnutí světa, k němuž vlastně mohlo dojít.
Mohlo se to stát. Chybělo málo – jen tři věci: kdyby měli indiáni koně, kolo a ty správné protilátky, ubránili by se konkvistadorům a museli bychom přepisovat dějiny. Román o alternativních dějinách světa – konkvista naruby.
Oceněno Prix de l’Académie française 2019.
Nebo tedy něco pro mládež?
Brenna Yovannoffová: Stranger Things - Šílená Max
Vítejte v Hawkinsu, dějišti seriálového hitu televize Netflix Stranger Things, který kombinuje mysteriózní horor s paranormálními jevy. Will, Dustin, Mike, Lucas a El jsou zpět. A s nimi vtrhne na scénu i Maxine Mayfieldová alias šílená Max.
Tahle holka není žádné nevinné poupátko s načesanými vlasy a v propínacím svetříku. Je to oprsklá skejťačka a známá potížistka. Max ale pod drsnou slupkou skrývá hluboký smutek. Její rodiče se rozvedli a máma se znovu vdala. Zpočátku vše vypadá slibně, máma působí šťastně, a navíc Max získá zdánlivě cool nevlastního bráchu Billyho. Brzy se však ukáže, že mezi otčímem a Billym panuje nebezpečné napětí, a domácí řád se postupně zvrhává v krutou šikanu. A navrch se rodina odstěhovala ze slunné Kalifornie do sychravého Hawkinsu. Ještě že se Max ve škole seznámila s partičkou zajímavých kluků. Jenže jednomu z nich, Willovi, se v hlavě usadilo Stínové monstrum a udělalo si z něj loutku… ..
„ Knižní prequel kultovního hitu Netflixu, seriálu Stranger Things.
A co audiokniha?
George Orwell: 12 esejů
Výběr dvanácti esejů George Orwella je průřezem vizionářskou tvorbou kultovního britského autora. Eseje s širokým tematickýcm záberem vybral a interpretuje novinář a dokumentarista Václav Müller, který se dílem George Orwella dlouhodobě zabývá. Součástí jsou oceňované texty Proč píšu, Svoboda tisku či Úpadek anglické vraždy, ale i méně známé, zábavné úvahy dotýkající se specifik života ve Velké Británii Orwellovy doby, především poloviny 40. let minulého století. Texty jako Šálek dobrého čaje nebo Na obranu anglické kuchyně jsou popisem esence anglické duše, drobnokresbou radostí britské každodennosti. Závěrečný esej, Zamyšlení nad ropuchou obecnou pak oslavuje příchod jara, tedy každoročního znovuzrození přírody a obrody života navzdory všem diktátorům a byrokratům světa.