Jan Švankmajer 90
/ Tomáš Weiss
Jan Švankmajer se 4. září dožívá devadesáti let. Tento všestranný surrealista je nejuznávanějším i nejznámějším českým umělcem v zahraničí. Paradoxně se sám za výtvarného umělce nepovažuje – tuto „škatulku“ nemá rád – odporuje to jeho pohledu na svět i autentickou tvorbu, také oficiální ocenění zásadně odmítá…
"Surrealismus byl vždy minoritní záležitostí a to do značné míry vlastním rozhodnutím (Bretonův požadavek okultace, nebo postoj československé skupiny v 70. letech tzv. „dvojí izolace“). To, že se artefaktů „klasického surrealismu v 60. letech chopil umělecký trh, jde mimo nás. Co se týče mladé generace, tak si myslím, že pro ty nespokojené se stavem civilizace má surrealismus stále co nabídnout."
Jan Švankmajer
Disegno Interno
882 Kč
Jan Švankmajer - Grafika
356 Kč
Švank-mayers Bilderlexikon
897 Kč
Jan Švankmajer
1 530 Kč
Jan Švankmajer
891 Kč
Další články
Nově nalezené Zábranovy poznámky považuji za detektivní objev, říká editor Jan Šulc
Před čtyřiceti lety, 3. září 1984, zemřel ve věku 53 let jeden z nejvýznamnějších poválečných českých překladatelů Jan Zábrana, též vynikající básník, prozaik, esejista a editor, přítel Václava Havla. U příležitosti čtyřicátého výročí vychází jeho nová kniha Excerpce, kterou v Knihovně představil její editor Jan Šulc v rozhovoru s Erikou Zlámalovou.
Podcasty Na Východ! a Přepište dějiny! zaostřují na Srpen 1968
Podcast Českého rozhlasu Plus Na Východ! (Josef Pazderka, Ondřej Soukup) se spojil s úspěšným „kolegou“ podcastem Přepište dějiny historiků Martina Gromana a Michala Stehlíka. Vznikla tak společná debata o pohledu na srpnové události 1968 a období krátce před nimi a po nich, natočená za účasti veřejnosti v pražském kulturním centru Vzlet 15. července 2024.
Kotleta i Kyša u Čestmíra
Leoš Kyša (*1979 Bruntál), je spisovatel a bývalý novinář. Jeho alter ego, František Kotleta, pravidelně vévodí žebříčkům nejprodávanějších knih a v rámci tuzemské fantastiky se zařadil mezi absolutní špičku.