Nacházíte se: Úvod> Oddělení> Filozofie a náboženství> Křesťanství>kniha Jak katolická církev budovala západní civilizaci

Obálka titulu Jak katolická církev budovala západní civilizaci

Jak katolická církev budovala západní civilizaci

Thomas E. Woods

Popis: 1× kniha, brožovaná, 208 stran, 14,7 × 21 cm, česky - více

Běžná cena: 239 Kč
U nás ušetříte: 24 Kč (10 %)
Naše cena dnes: 215 Kč

Cena je včetně DPH 10 %
(Cena bez DPH činí 195 Kč)

Jaké bude vaše poštovné?
Zavřít

Poštovné

Pro zásilky po České republice si můžete vybrat z těchto způsobů doručení (ceny vč. DPH):

Česká pošta

Poštovné pouze 65 Kč - balík do ruky.

Kurýrní služba PPL

Poštovné pouze 65 Kč, doručení do 1 pracovního dne od expedice.

Osobní odběr

Nabízíme osobní odběr ve všech našich kamenných prodejnách (20 Kč). V centrálním skladu v Horoměřicích je vyzvednutí zdarma. Využít můžete také síť výdejních míst Zásilkovny (34 Kč).

Zásilky do zahraničí

Poštovné závisí na způsobu dopravy a hmotnosti zásilky. Cenu se dozvíte před dokončením objednávky.


Více o možnostech plateb a doručení

Mám zájem
Rozebráno
Rozebráno
Titul je vyprodaný.
Zavřít

Tento titul si můžete zakoupit i v těchto knihkupectvích (za běžnou cenu bez internetové slevy):


Stav skladu v knihkupectvích bez záruky, kontaktujte prosím knihkupectví a knihu si rezervujte.

Anotace

Cílem autora, britského konzervativního historika, není nabídnout čtenáři dnes tak obvyklý zjednodušující obraz působení katolické církve v dějinách, který se dosud traduje v některých učebnicích a médiích. Woods před čtenářem odhaluje plastický a v mnohém překvapující pohled na období, v nichž se pokládaly základy toho, co chápeme pod pojmem vyspělá civilizace.
Výsledkem Woodsovy práce je čtivě zpracovaný soubor poznatků, který přináší nejen pozapomenuté skutečnosti, ale především nově nahlíží mnohé dějinné souvislosti. Doplněna rozsáhlým poznámkovým aparátem s odkazy na odbornou literaturu a bohatým rejstříkem odkazů se tato publikace může stát zajímavým zdrojem informací pro zájemce o studium historie.
Stále více historiků, filosofů a kulturních antropologů totiž zjišťuje, že současné vymoženosti jako vzdělávací a zdravotnický systém, právní stát, mezinárodní právo, teorie svobodného trhu, zachování antického dědictví, kulturní i hospodářský rozmach a nakonec celková humanizace společnosti jsou jen těžko představitelné bez přínosu křesťanství a působení katolické církve. Woods před čtenářem odhaluje plastický a v mnohém překvapující pohled na období, v nichž se pokládaly základy toho, co chápeme pod pojmem vyspělá civilizace.

Zákazníci, kteří si koupili tento titul, koupili také

Jak katolická církev budovala západní civilizaci

  • Nakladatel: Res Claritatis
  • ISBN: 8-09041-430-3, EAN: 9788090414303
  • Originál: How the Catholic Church Built Western civilization
  • Překlad: Frei, Václav, Freiová, Michaela
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 208 stran, 14,7 × 21 cm, česky
  • Rozměry: 14,7 × 21 cm
  • Rok vydání: 2009 (1. vydání)

Recenze

Recenze v Médiích

Woods, Thomas E.: Jak katolická církev budovala západní civilizaci

Jan Lukavec, iLiteratura, 17.3.2009
Zásadní problém knihy spočívá v perspektivě, z níž byla napsána. Woods, který konvertoval ke katolictví krajně tradicionalistického směru, totiž historii vnímá černobíle, vybírá z ní jen to, co podporuje jeho základní tezi, že vše katolické je dobré a ostatní zlé.

Podělte se s ostatními o svoje myšlenky:

Napsat vlastní recenzi

Uživatelské recenze

Průměrné hodnocení:

autor uvádí jen to co se mu hodí, negativa přechází

Tomáš, 11.6.2016

(Toto je kvalitní recenze)
autor knihy uvádí jen to co se mu hodí do obrazu který chce vytvořit - proto může na začátku knihy oslavovat Karla Velikého a franky a nezmínit přitom brutálně násilný způsob, kterým šířili svůj vliv a kristianizaci k sasům nebo později ke slovanům (dnes by byl jejich postup hodnocen jako válečné zločiny) Nejde zde přitom rozlišovat šíření křesťanství a šíření státní moci - obojí šlo ruku v ruce - zemi kde měli frankové misie automaticky pokládali za sféru svého vlivu (proto pozdější snahy velké moravy o christianizaci z jiných zemí). Taky důraz na přínos křesťanství k rozvoji vzdělání je sporný - církev hodně vzdělání uchovala i proto, že si na ně vytvořila monopol a nebyla tak možná existence paralelních institucí např. jiného vyznání (viz např. zrušení platonské akademie právě z důvodu že šlo o pohanskou instituci). V situaci kdy elitou která měla čas na rozvoj a udržení vzdělání byli jen klerici je logické že jen oni mohli nějaké zbytky vzdělání udržet - pokud by však nepotlačili nekřesťanské vzdělance, museli bychom dnes i je počítat mezi ty co nám předali znalosti předků. Církev navíc vzdělanos nechala projít sítem, když po dlouhou dobu odmítala např. Aristotela, který byl zavrhován. A je otázka, zda ten není jen špičkou ledovce. Proto hodnotím knihu jako černo-bílou, nebo spíš jen bílou směs polopravd, nebo spíš zamlčených pravd, což dohromady vytváří lživý obraz naši historie.

Dobrá a potřebna kniha

Petr Hlavatý, Strakonice, 16.2.2011

(Toto je kvalitní recenze - 2 hlasy)
Podobný titul na českém trhu dlouho chyběl. Škoda jen, že podobných knih nevychází víc! Dnes jsme opět zahlcováni historiografickými pracemi, které vychází pouze z neomarxistických, resp. levicově-liberálních premis. A tak ponořit se u knihkupce do regálu s nadpisem 'historie', vyžaduje stále větší sebezapření.

Kniha, která chyběla

Ignác Pospíšil, České Budějovice, 19.12.2010

(Toto je kvalitní recenze - 1 hlas)
Vynikající kniha, navíc přesně taková, jaká v české literatuře chyběla. Je psána čtivým jazykem, srozumitelným i pro laiky. Přehledně a jasně ukazuje roli Katolické církve ve středověké společnosti coby přechovávatelky a šiřitelky antického vědění, tvůrkyně a provozovatelky jediné sociální, vzdělávací a informační sítě, která přežila rozpad římského impéria a udržela se po celý středověk v relativně funkční podobě, původkyně a šiřitelky nových vědeckých objevů a budovatelky nových struktur, které byly pro vznik západní civilizace nepostradatelné, především pak školského a univerzitního systému. A rozebírá i důsledky sekularizace a ústupu křesťanství a katolicismu, viditelné v dnešním světě. Vzdělanému historikovi asi kniha příliš k užitku nebude, ale jako populárně-naučné dílo pro laickou veřejnost je perfektní. Poskytne čtenáři informace, kter by měly být součástí základního vzdělání, jakož i munici pro diskusi s primitivními militantními ateisty.

strucna, obsazna a prinosna

hana pedersen, , 27.10.2009

(Toto je kvalitní recenze - 1 hlas)
Tato kniha mě upoutala svým názvem a v tomto ohledu nezklamala. Přináší mnoho zajimavých informací o cirkvi a jejím působení v historii. Kdo čeká vyvažení informace ohledně temných stránek cirkevní minulosti, tak se jich nedočká. Ale i to považuji vlastně za dobře, neboť už název knihy přesně vypovídá o jejím obsahu, a popravdě, většina dosavadní nám dostupné historické literatury se zabývá právě jen tou špatnou stránkou církevních dějin a pozitiva naprosto opomijí. Prameny vynikající. Jen se mi výklad občas jeví příliš tendenční a některé myšlenky nedotažené, či nadmíru optimistické. Ale jinak přínosná kniha.

Výborná kniha

Jaroslav Jiruše, Blansko, 11.9.2009

(Toto je kvalitní recenze - 1 hlas)
Tato kniha pojednává o aktuální problematice, dobře se čte a obsahuje řadu pozoruhodných citací a faktů. Snad jedinou problematickou věcí je její název, který může vypadat tendenční. Autorovi však záměrně jde o to, vytvořit protiváhu ke všeobecně přijímanému obrazu církve jako brzdy pokroku. Autor shromažďuje protiargumenty ukazující, že opak je pravdou. Kniha je psána odborně s množstvím původních citací ke každé kapitole, takže může být užitečným zdrojem k dalšímu studiu.

Thomas E. Woods

 
zavřít