Obálka titulu Udělej si ráj

Udělej si ráj

Mariusz Szczygiel

Popis: 1× kniha, vázaná, 224 stran, 14 × 21 cm, česky - více

Běžná cena: 265 Kč
U nás ušetříte: 26 Kč (10 %)
Naše cena dnes: 239 Kč

Cena je včetně DPH 10 %
(Cena bez DPH činí 217 Kč)

Jaké bude vaše poštovné?
Zavřít

Poštovné

Pro zásilky po České republice si můžete vybrat z těchto způsobů doručení (ceny vč. DPH):

Česká pošta

Poštovné pouze 65 Kč - balík do ruky.

Kurýrní služba PPL

Poštovné pouze 65 Kč, doručení do 1 pracovního dne od expedice.

Osobní odběr

Nabízíme osobní odběr ve všech našich kamenných prodejnách (20 Kč). V centrálním skladu v Horoměřicích je vyzvednutí zdarma. Využít můžete také síť výdejních míst Zásilkovny (34 Kč).

Zásilky do zahraničí

Poštovné závisí na způsobu dopravy a hmotnosti zásilky. Cenu se dozvíte před dokončením objednávky.


Více o možnostech plateb a doručení

Mám zájem
Rozebráno
Rozebráno
Titul je vyprodaný.
Zde zjistíte dostupnost na prodejnách
Zavřít

Tento titul si můžete zakoupit i v těchto knihkupectvích (za běžnou cenu bez internetové slevy):


Stav skladu v knihkupectvích bez záruky, kontaktujte prosím knihkupectví a knihu si rezervujte.

Alternativní verze titulu Udělej si ráj

Udělej si ráj Elektronická kniha česky 179 Kč

Anotace

Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Poláka-čechofila fascinuje na dnešní české společnosti a kultuře – „kultuře radosti smutku“.<br Vedle portrétů známých postav (Egon Bondy, Bohumil Hrabal, Karel Teige, Jan Saudek, Denis Verecký, Halina Pawlowská, David Černý a další) zajímají autora nejvíc Češi, kteří nevěří v Boha. „Jak se vám žije bez Boha?“ je v knize jako refrén nejčastěji pokládaná otázka, ať už přímo nebo skrytě. Ale dočteme se také, jak v Česku (ne)pohřbíváme své blízké, jak bez patosu a hrdinství přistupujeme k vlastní historii, že pro nás smích znamená často masku tragické bezradnosti anebo že kultura funguje v Česku do jisté míry jako antidepresivum.
Svébytným proplétáním motivů vzniká vrstevnatý obraz o naší zemi a kultuře, jak ho vidí slavný polský reportér a spisovatel, který je dnes také u nás významnou osobností. Kniha patří v Polsku k pěti nejúspěšnějším z minulého roku, autorská práva na ni byla tři měsíce od vydání prodána do pěti zemí. Český překlad doplňuje soubor deseti fotografií významného českého fotografa Františka Dostála.

Zákazníci, kteří si koupili tento titul, koupili také

Udělej si ráj

Recenze

Recenze v Médiích

Szczygieł, Mariusz: Udělej si ráj

Jan M. Heller, iLiteratura, 28.6.2011
Polský publicista Mariusz Szczygieł věnoval knihu Udělej si ráj (polsky 2010) opět svému oblíbenému tématu: Češi polskýma očima. Poprvé tak učinil v knize Gottland (polsky 2006, česky 2007), která se u nás dočkala nadšeného přijetí a ocenění. Oproti Gottlandu, který stavěl na příbězích – líčení osudů několika vybraných osobností –, má druhá Szczygiełova kniha vydaná u nás blíže k jeho novinářské práci.

Szczygieł, Mariusz: Udělej si ráj

Helena Stachová, iLiteratura, 28.6.2011
Jaký vzkaz o Češích by dostal příchozí z vesmíru, kdyby zhlédl nejznámější český film Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela podle Hrabalovy povídky?

Česká otázka, polská odpověď

Jan Němec, RESPEKT, 2.5.2011
(...) Zatímco literární reportáže shromážděné v Gottlandu pokrývaly prakticky celé 20.století, Udělej si ráj vypovídá zejména o současnosti. Ačkoli se jednotlivé kapitoly dost různí stylově i tematicky, z knihy přece jen vystupují dva tematické okruhy. Tím prvním je povaha české kultury: zatímco polská je podle Szczygieła nekrofilní, neboť se vyžívá v křivdách a ztrátách, česká kultura vznikla jako antidepresivum. Češi mají tendenci všemu se vysmát, vše ironizovat a znevážit, je jim cizí patos i hrdinství. Přináší to s sebou jak jistou rozbředlost, tak – a to Szczygieła zajímá víc – otevřenost. Druhým tematickým trsem je pak z polského pohledu skandální vztah Čechů k Bohu, přesněji řečeno jeho absence. (...) Závěť Karla Teigeho je patrně zveřejněna vůbec poprvé a doplňuje předcházející pasáže o tom, jak se Češi (ne)loučí se svými zesnulými. (...) Spíše to však souvisí s vytěsňováním smrti, která do kultury smíchu jaksi nezapadá. "Říkám tomu republika popírání," píše jeden anonym. "Stresovaný občan nemá vidět nic, co souvisí s pomíjivostí, stářím a smrtí."

Szczygieł udělá pointu i ze smrti

Petr Zídek, LIDOVÉ NOVINY, 29.4.2011
Čtyři roky po českém vydání svého Gottlandu přichází Mariusz Szczygieł s jeho volným pokračováním nazvaným Udělej si ráj. Zkoumá v něm především to, jak mohou Češi žít bez Boha. (...) Jádrem knihy jsou tři velké reportáže o vztahu Čechů ke křesťanství a jeho představitelům, víře a posledním věcem člověka (Jak se vám žije bez Boha?, Tak si to s Papežem užijte!, Nikdo tu netrpí rád). Autor se v nich úzkostlivě vyhýbá vlastnímu komentáři, pouze řadí za sebou jednotlivé výroky a popisy situací. Zatímco pro velkou část Čechů postrádá otázka, jak žít bez Boha, valný smysl, v Polsku vzbudily reportáže vyhrocené a protikladné reakce, z nichž autor v úvodu obsáhle cituje (...) Malých point a sarkasmů jsou reportáže plné, což nepochybně přispívá k jejich úspěchu: "Jen v knihkupectví Academia vidím nový český překlad Bible. Leží vedle románu Merde Stephena Clarka." Úspěch má nová kniha Mariusze Szczygieła zaručen.

Podělte se s ostatními o svoje myšlenky:

Napsat vlastní recenzi

Uživatelské recenze

Průměrné hodnocení:

trefné a zajímavé

lidunka1, 21.5.2012

(Toto je kvalitní recenze - 1 hlas)
Autor řeší přesně to, co mně už vrtá hlavou léta. jak je možné, že jsme po Albánii nejateističtější stát Evropy. Sama jsem křesťanka a není vždy snadné se k tomu přihlásit. V Polsku (jak se dočtete v knize) zase není jednoduché říct: "Jsem ateista." Autor vidí na nás klady i zápory. A řadí se k čechofilům", což je moc milé.

Jiné, nikoli horší...

DaViD´82, Praha, 27.4.2011

(Toto je kvalitní recenze - 1 hlas)
Gottland byl pro všechny, tohle je pro Poláky. I zrcadlo to tentokrát nastavuje především jim a jejich pohledu na svět, spíše než nám. Čili opět výtečné, jen zcela jinak než minule. Pátá 'hvězda' především za pasáž o pohřbívání v Česku.

Mariusz Szczygiel

 
zavřít