Nacházíte se: Úvod> Oddělení> Ostatní a nezařazené>kniha Za širou Missouri

Obálka titulu Za širou Missouri

Za širou Missouri

Bernard de Voto

Popis: 1× kniha, vázaná, 480 stran, 14,5 × 20,5 cm, česky - více

Běžná cena: 398 Kč
U nás ušetříte: 60 Kč (15 %)
Naše cena dnes: 338 Kč

Cena je včetně DPH 10 %
(Cena bez DPH činí 307 Kč)

Jaké bude vaše poštovné?
Zavřít

Poštovné

Pro zásilky po České republice si můžete vybrat z těchto způsobů doručení (ceny vč. DPH):

Česká pošta

Poštovné pouze 65 Kč - balík do ruky.

Kurýrní služba PPL

Poštovné pouze 65 Kč, doručení do 1 pracovního dne od expedice.

Osobní odběr

Nabízíme osobní odběr ve všech našich kamenných prodejnách (20 Kč). V centrálním skladu v Horoměřicích je vyzvednutí zdarma. Využít můžete také síť výdejních míst Zásilkovny (34 Kč).

Zásilky do zahraničí

Poštovné závisí na způsobu dopravy a hmotnosti zásilky. Cenu se dozvíte před dokončením objednávky.


Více o možnostech plateb a doručení

Mám zájem
Rozebráno
Rozebráno
Titul je vyprodaný.
Zavřít

Tento titul si můžete zakoupit i v těchto knihkupectvích (za běžnou cenu bez internetové slevy):


Stav skladu v knihkupectvích bez záruky, kontaktujte prosím knihkupectví a knihu si rezervujte.

Anotace

Kniha amerického historika a publicisty, nositele Pulitzerovy ceny, o kolonizaci severozápadu dnešních Spojených států. Roku 1831 vyslaly dva indiánské kmeny sídlící v této oblasti do St. Louis posly, kteří měli získat „kouzla“ bělochů. Američané se domnívali, že indiáni touží po křtu, což vedlo k vyslání amerických misionářů na území, které se dosud nacházelo pod britskou správou. Autor zasvěceně líčí rozkvět obchodu s kožešinami, vztahy mezi indiány a bělochy i některé historické postavy lovců, zvědů i misionářů. Podrobné líčení života na tehdejším americkém Západě je zasazeno do širšího rámce kulturního a historického vývoje USA.

Zákazníci, kteří si koupili tento titul, koupili také

Za širou Missouri

  • Nakladatel: Argo
  • ISBN: 80-7203-356-5, EAN: 9788072033560
  • Originál: Across the Wide Missouri
  • Překlad: Rosíková, Jarmila, Rejl, Milan
  • Popis: 1× kniha, vázaná, 480 stran, 14,5 × 20,5 cm, česky
  • Rozměry: 14,5 × 20,5 cm
  • Rok vydání: 2001

Zařazeno v odděleních

Recenze

Podělte se s ostatními o svoje myšlenky:

Napsat vlastní recenzi

Uživatelské recenze

Průměrné hodnocení:

<P>NEŠŤASTNÝ ČESKÝ PŘEKLAD

micvacek@seznam.cz, Praha, 23.6.2002

(Toto je kvalitní recenze)

České vydání díla Bernarda DeVoto 'Za širou Missouri' (nakl. ARGO) vykazuje mnoho znaků diletantské nebo začátečnické překladatelské práce s textem:

Jarmila Rosíková a Milan Rejl se zřejmě domnívají, že při překládání z angličtiny do češtiny je třeba zachovávat anglický slovosled. Neumějí pracovat s idiomy a frazeologií. Výsledkem je text, kterým se český čtenář musí doslova prokousávat.

Pustili se do díla, které se zabývá historií kožešinářského obchodu ve Skalnatých horách, bez základních znalostí reálií amerického Západu.

Pro nedostatečně informované překladatele literatury 'western americana' je typická neznalost etymologie geografických názvů západně od Mississippi, indiánských osobních jmen a názvů indiánských kmenů, včetně neznalosti americké angličtiny - velice často čeští (a nejen čeští) překladatelé chybně překládají pojmy z oblasti fauny a flóry; např. 'elk' (v am. angličtině 'jelen' [wapiti]) je u nás 'los' (přičemž 'los' je v am. angličtině 'moose'), nebo 'sage [brush]' máme jako 'šalvěj' (správně 'pelyněk') apod.

Dále v knize:

'Little Bighorn River' je sice 'Řeka ovcí tlustrohých', ale toto místní jméno se do češtiny nepřekládá, stejně jako se nepřekládá 'Yellowstone'.

Název siouxského kmene 'Oglalové' se do češtiny nepřepisuje 'Áglálové', stejně jako 'Siouxové' se nepíše 'Súové', či - nedej pánbu - 'Dakotové' jako 'Dekhoudové'.

Jméno oglalského náčelníka 'Bull Bear' není 'Medvědí samec'(!!!), ale 'Býk-Medvěd' [v jazyce Siouxů 'Mato-Tatanka']; o původu a významu jména této historické osobnosti píše Francis Parkman v knize Oregonská stezka, která byla přeložena (výjimečně dobře) i do češtiny.

Tak bych mohl pokračovat a upozorňovat na chyby a omyly překladu knihy 'Za širou Missouri' od první stránky do poslední, ale co naplat, už to vyšlo.

Michal Vacek

 
zavřít