(*1961) - hudebník, publicista, producent, hudební vydavatel (Gnosis Brno). Spolupracuje též externě s Českým rozhlasem a Českou televizí na přípravě pořadů o lidové hudbě a world music.
Muzikant a publicista Jiří Plocek, bývalý člen populární skupiny Poutníci, s Jitkou Šuranskou držitel ceny Anděl za album Písňobraní, pojal svůj první sólový a zároveň také svým způsobem bilanční počin Cestou k naději jako reportáž.
Společná cesta dvou přátel (bývalých spoluhráčů ze skupiny Poutníci), do italského Assisi v roce 2014 byla pro jednoho z nich inspirativní natolik, že podle ní pojmenoval svou první sbírku básní.
Píseň – stejně jako její matka hudba – je všudypřítomná a kulturotvorná. Zkusme si představit svět, v němž píseň nebo hudba chybí, svět, v němž si člověk ani nezapíská jednoduchou melodii či jen tak nevyťuká jednoduchý rytmus. To snad ani nelze.
Necelá padesátka glos, fejetonů a povídek je výběrem z publicistiky Jiřího Plocka a odráží jeho pestrou životní cestu hudebníka (skupina Poutníci), vydavatele (Gnosis Brno), publicisty (Kulturní noviny) a rozhlasového redaktora (Český rozhlas Brno).
Knížka stručným a přehledným způsobem předkládá čtenáři informace o hudebních tradicích středovýchodní Evropy, jakož i přehled současného, tradicemi inspirovaného hudebního dění.