První číslo Film a doby v roce 2020 je tematicky zaměřeno na americký nezávislý film, v rámci kterého lze nalézt celou řadu mladých, doposud ne příliš známých, režisérů (R. Eggers, A. Aster, bratři Safdiové a další).
Čtvrté číslo roku 2019 přináší ucelený tematický blok textů věnovaných žánru sci-fi se zaměřením na formální a spirituální aspekty tohoto žánru. V sekci Festivaly najde čtenář reporty z MFDF Ji.hlava a San Sebastian.
V prvním letošním čísle revue Paměti a dějiny čtenáře jistě zaujme hned několik biograficky laděných studií: o nechvalně proslulém podvodníkovi Harrym Jelínkovi, fanatickém úředníkovi Gestapa Heinrichu Gottschlingovi,...
Předkládané číslo Paměti a dějin připomíná méně známé téma: během politických procesů 50. let skončilo za mřížemi mnoho architektů, inženýrů, památkářů a techniků, většinou špičkových a zkušených specialistů.
Třetí číslo Film a doby v roce 2020 je tematicky zaměřeno na významnou osobnost francouzského filmu: na režiséra Bruno Dumonta. V tradiční sekci Festivaly najde čtenář reporty z letošních Benátek a z festivalu Annecy.
Tematické číslo Paměti a dějin vychází k šedesátému výročí „roku Afriky“ (1960) a věnuje se široké škále kontaktů mezi Československem a africkými zeměmi v období studené války.
Osud sousoší, v němž se odráží naše poválečná historie, mapuje úvodní studie nejnovějšího vydání revue Paměť a dějiny. Z dalších studií se čtenář dozví třeba to, jak se režim hlásající „vědecký ateismus“ snažil neutralizovat cyrilometodějské oslavy.
Druhé číslo Film a doby v roce 2020 je tematicky zaměřeno na současný slovenský film. V tradiční sekci Festivaly najde čtenář reporty z festivalů Oberhausen a Visions du Réel.
Změna klimatu není pouze krizí, ale také novou šancí. Po tisíciletích ovládání přírody máme možnost skutečně poznat, jak funguje život na planetě, která je naším domovem.
Souvislosti 1/2020 přinášejí rozsáhlý a pestrý tematický blok věnovaný americkému prozaikovi Jamesi Salterovi (1925–2015). Ve třech esejích rubriky Knižní pól se spisovatelé Michal Ajvaz, Sylva Fischerová a Lubomír Martínek ...
Proč vyšetřování brutálního policejního násilí na Národní třídě v roce 1989 přineslo tak rozpačité výsledky? Jakou roli hrála v událostech roku 89 Česká filharmonie, tento režimem hýčkaný elitní soubor?