Svět je zázračné místo. Zvlášť pro ty, kterým ukázal záda. Když vás odtud vykážou na oběžnou dráhu, do limbu nebo rovnou do nebytí, najednou vám ten starý všivý prohnilý svět bude připadat jako to nejúžasnější místo pod sluncem.
„Poslední naděje“ je působivý a emotivní román inspirovaný deníkovými záznamy, který odkrývá myšlenky a emoce hlavní hrdinky. Čelí životním překážkám, jako je těžké dětství, šikana, násilí a další zkoušky sahající na hranici lidských sil.
Ve snaze utéct před minulostí hledá Lena útočiště na farmě v tichém, odlehlém údolí, kde žije rodina jako vystřižená z pohádky – táta, máma a malá Amélie. Jenomže čím déle s nimi Lena zůstává, tím víc pochybností cítí.
Závěrečný díl románu podle skutečných událostí o rodu Volmanů, zakladatelů významného podniku na obráběcí stroje v Žebráce a Čelákovicích, nás přenese do 50. a počátku 60. let minulého století.
Alison žije poklidný rodinný život na venkovské usedlosti. Má milujícího manžela a dvě dcery, díky nimž se jí daří úspěšně překonávat dávná traumata z dětství. Idylka ovšem končí ve chvíli, kdy Alison zavolá matčin asistent.
Nejnovější sbírka Anny Brikciusové pokračuje v tendenci, jež je u ní patrná od chvíle, kdy napsala svou první sbírku. Je to postupně vzrůstající úspornost a sevřenost textů.