Oksana Zabužko - Polní výzkum ...

Polní výzkum ukrajinského sexu

Nakladatel:  One Woman Press 2001
Rozebráno
-10%
159 Kč
143 Kč
pohlídat

Anotace

Román ukrajinské básnířky a esejistky na podkladě milostného příběhu zobrazuje ukrajinskou mentalitu, hlavně v konfrontaci s tzv. západní kulturou, a zkoumá smysl existence Ukrajiny, Ukrajinců, jejich jazyka a kultury.

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Zabužko, Oksana: Polní výzkum ukrajinského sexu (2004)

Co napsala některá periodika (nejen) na Ukrajině o knize Polní výzkum ukrajinského sexu Oksany Zabužko.
Celá recenze

Zabužko, Oksana: Polní výzkum ukrajinského sexu

Recenze na zřejmě nejznámější ukrajinský román současnosti, který otřásl nejen ukrajinskou společností.
Celá recenze

Zabužko, Oksana: Polní výzkum ukrajinského sexu

Ukrajinská autorka tohoto díla, Oksana Zabužko, dosti již uznávaná jako postmoderní básnířka i ve světě, se zbytečně - byť s ironickou hyperbolou - obává, že její text vzbudí i po ohlasu, který tak barvitě a trochu sebestředně líčí v úvodu, represivní pozornost politických míst...
Celá recenze

Zabužko, Oksana: Polní výzkum ukrajinského sexu

Od autorky. Nabízím čtenáři román, který měl to štěstí, že byl označen za skandální ještě dlouho před tím, než se objevil na světě.
Celá recenze

Být Ukrajinkou, to je úděl, milá Ameriko!

V českém kontextu získává tahle próza, občas proložená verši, funkci výpovědi, vůči níž se lze vyhranit a lépe si uvědomit vlastní pozici. Zabužko jednak reflektuje komunistickou a postkomunistickou zkušenost v přímé konfrontaci s ryzím kapitalismem individualistické Ameriky, jednak akcentuje ženský pohled a úděl, feminismus je termín, který se u tohoto díla nabízí a jenž by neměl být obcházen. (...)Text Oksany Zabužko se zmítá v poryvech úměrných takovým dějinným a geografickým měřítkům: pasáže velkolepé razance a intenzity střídají se sebemrskačskou samomluvou a s amorfním, "bohémským" kydáním zuřivých slov. Rozumíme té knize dobře, ale současně jí nerozumíme vůbec; mluví nám z duše i je nám úplně cizí.

Polní výzkum ukrajinského sexu

(...) V žádném případě se nejedná o deníkové románové čtení na pokračování. Autorčina hořká výpověď o údělu ženy ve společnosti však není ani feministickým výkřikem do tmy. Autorka líčí pocity ze svého sexuálního života velmi autenticky. (...) Autorčin citový život je velmi křehký, ale na druhou stranu jeho realita je až zamrazující. Jako hodnotným se jeví především autorčin nadhled, přesto že se zpovídá z velmi osobních zážitků.

Partnerské vztahy po ukrajinsku

(...) Polní výzkum ukrajinského sexu je velmi kosmopolitní a osvěžující román, který se zcela zaslouženě stal bestsellerem. (...) Českému čtenáři budou jistě blízké autorčiny pochybnosti nad národní kulturou a jejími představiteli, provinciálností spisovatelů, kteří dokáží číst jen v jednom jazyku, i výstižnými zkratkami charakterizovaný postkomunismus. K dobrému dojmu z knihy přispívá nejen vynikající překlad Rity Kindlerové, ale také pečlivé redakční zpracování.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Polní výzkum ukrajinského sexu
Autor:
Zabužko, Oksana
Nakladatel:
One Woman Press
EAN:
9788086356082
ISBN:
80-86356-08-6
Překlad:
Kindlerová, Rita
Popis:
1× kniha, brožovaná, 130 stran, česky
Rozměry:
14,5 × 20,5 cm
Rok vydání:
2001