Čtyřnohá vrána a nové taškařice

Nakladatel:  Argo 2007
Dotisk
398 Kč
338 Kč

Anotace

Absurdní povídky, scénické skeče, úvahy, verše a modlitby ruského spisovatele, básníka, mystifikátora, podivína a divadelníka Daniila Charmse (1905-1942) tvoří pestrou mozaiku příběhů, nálad, motivů a emocí, která otevírá bránu do fantasmagorické...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(6x)
Čtyrnohá vrána je jenom druhý překlad již vydaného 'Dobytku smíchu netřeba' Obě knížky mám doma a měl jsem možnost je porovnávat. Čtyřnohá vrána nemá styl,který je k Charmsovu humoru vhodný.Každopádne bych doporučil spíš 'Dobytek' než 'Vránu'.
Jak pravil Shakespeare, smějeme se ze zoufalství. Toto je kniha, která vás rozesměje a současně vám pošle mrazení dolů po páteři, když si uvědomíte v jakých podmínkách vznikla (viz ostatně její deníkovou část). Nezbývá než poděkovat zúčastněným za velice dobrou a záslužnou práci na knize odvedenou a doufat, že se s OBERIUty zase brzo shledáme! Mimochodem, pokud by se vám absurdní svět Charmsových...
Více
to není první vydání. pod stejným názvem vydal žertíky, byť v umenšeném rozsahu, již Hynek ca před deseti lety.
tak tak, kniha ma nesklamala, avsak Dobytku smichu netreba som cital velmi davno, zial neviem ju nikde zohnat. Ani v knihkupectvach ani v antikvariatoch..
kniha je dost dobrá, ale dobytku smíchu netřeba je lepší přesto je to dobrá koupě...!
Zobrazit další (2)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Charms třikrát jinak

(...) Mnozí čtenáři proto přivítají nově vydaný (a rozšířený) výbor z jeho textů. Příznivce tohoto ruského mistra absurdního vtipu však zároveň zamrzí, že stále nemají v ruce serióznější vydání jeho díla.

Čtyřnohá vrána s pěti nohama

(...) Jde o různorodou kolekci navazující na stejnojmenný svazek z roku 1994, respektive 1998, který překladatel Ondřej Mrázek vydatně doplnil o nové nálezy. A to doslova, neboť některé texty objevil přímo v Charmsově archívu v Petrohradě a zde jsou publikovány vůbec poprvé. Co tedy uvnitř vesele vypraveného svazku s linoryty Darji Čančíkové najdeme? Bravurní černé grotesky, jež se občas blíží absurdnímu vtipu, řekli bychom kameňáku, kdyby tento výraz nebyl dnes tak neblaze významově obsazen. (...) Spoustu experimentálních vyprávěcích postupů, jejichž nápaditostí by se měli inspirovat naši prozaici. Obdivuhodnou výdrž a věrnost sobě samému, což naučit zřejmě nejde.

Nejen drsárny a prasárny Daniila Charmse

(...) Sličně graficky zpracovaný a ilustrovaný výbor systematicky pokrývá všechny oblasti Charmsovy tvorby - básnickou, prozaickou, divadelní (včetně stěžejního díla Jelizaveta Bam), texty pro děti, ukázky z dopisů, svérázných filozofických úvah, vlastních zápisků i deníků. (...) Neznámý pohled na Charmse přináší oddíl Nové extrémní taškařice s podtitulem Drsárny, prasárny a erotické fantazie. Obsahuje naturalistické básně a povídky, které v samotném Rusku oficiálně poprvé vyšly teprve před pěti lety.
Charms nicméně v žádném případě nebyl žádný bezuzdný humorista. Mnohé z jeho hříček mají silně temné podtóny a ukázky ze soukromých zápisů jej představují především jako člověka, stíhaného těžkými depresemi, jakkoli i jimi probleskuje záliba v absurditě a mystifikaci.

Autor/Autorka

Daniil Charms

Ruský surrealistický spisovatel, básník a dramatik.

Narodil se v rodině bojovníka proti carově režimu Ivana Juvačeva. Studoval na německém gymnáziu, kde se naučil německy a anglicky a kde vznikl jeho pseudonym, který je odvozený z ruského přepisu anglického slova harm (škodit). V roce 1924 nastoupil na leningradskou elektrotechniku, z níž byl ale vyloučen a poté se věnoval pouze literatuře. V roce 1926 vstoupil do Svazu básníků a vydal svou první publikovanou báseň, o rok později napsal absurdní drama Jelizaveta Bam. O další rok později založil spolu s dalšími spisovateli literární skupinu ...

Celý medailonek
Do oblíbených
Přihlašte se nebo registrujte a přidejte si autora do oblíbených.

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Čtyřnohá vrána a nové taškařice
Autor:
Charms, Daniil
Nakladatel:
Argo
EAN:
9788072038282
ISBN:
80-7203-828-1
Překlad:
Mrázek, Ondřej
Popis:
1× kniha, vázaná, 284 stran, česky
Rozměry:
13 × 18 cm
Rok vydání:
2007 (1. vydání)