Antje Strubel - Chladnější vrstvy vzduchu

Chladnější vrstvy vzduchu

Nakladatel:  KNIHA ZLÍN 2008
Rozebráno
-10%
199 Kč
179 Kč
pohlídat

Anotace

Vodácký tábor ve Švédsku. Všichni, kteří zde pracují, nějak poznamenala změna režimu - hledají práci, dobrodružství, neláká je život v konzumní společnosti. Jsou drsní stejně jako okolní příroda, jež zněžní jen v určitých odstínech vzduchu. Hledají únik v cizí zemi a neznámé krajině. Také Anja sem utekla před každodenním stereotypem německého...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Chladnější vrstvy vzduchu

(...) Prózu utváří celá řada silnějších či slabších kontrastů. Nepatřičnost života v postkomunistickém Německu nahrazuje dobrodružství uprostřed švédských lesů, střídají se lyrické pasáže, ve kterých autorka s až impresionistickou detailností líčí skandinávskou přírodu, se zdrsnělými dialogy. Realitu táborového pobytu i otevřené sexuality překrývá snový a platonický opar. Anja v sobě s pomocí Siri objevuje skrytou chlapeckou identitu (což lze chápat jako jistou obdobu dvojnictví). A možná autorka odkazuje až někam k mýtům, k sirénám a k ostrovu Lesbos. A lidské poznávání a překonávání genderových hranic je zde mimo jiné vykoupeno smrtí.

Vlažnější vrstvy vzduchu

(...) Zatímco však erotické fantazie jsou novele spíše na škodu - nikoli z morálních důvodů, ale proto, že příliš rozmělňují či zastírají výpověď díla - , popis přírodní scenerie prózu doslova povyšuje. Vysledované zemité zákonitosti v návaznosti na " řeči" vodního, větrného i ohnivého živlu, které vyprávění protkávají, dokáže Strubelová líčit s neobvykle silným citem pro detail i pro takříkajíc fatální dění přírody, která jako by zrcadlila malost a zabedněnost postav. Oproti zdůrazňované drsnosti táborníků však Anja a Siri - jak už napovídá její jméno, odvozenina od Sirény - s životem přírody skutečně splývají, což je v próze vyjádřeno mimo jiné sympatií k místnímu chladnějšímu vzduchu. Jak bylo naznačeno na začátku, jsou kompoziční techniky textu tvořeny protiklady. S lyrickým milostným příběhem kontrastuje drsné a odcizené prostředí tábora, kde ani smrt není ničím překvapivým.

napříč žánry

(...) Přes ze všech stran proklamovanou nechuť vydávat mladé německé autory se občas najde odhodlaný nakladatel. Román Antje Rávic Strubelové (1974) není sázkou na jistotu, přestože se u sousedů setkal s příznivou reakcí čtenářů i kritiky. Na vodáckém táboře ve Švédsku si dospívající z bývalého východního Německa snaží vyjasnit svou roli v životě. Odmítají konzumní způsob života, utíkají před stereotypem, možná i sami před sebou. Mezi nimi je i mladá Anja. Základní osy příběhu tvoří osudové setkání s éterickou dívkou Siri, kvůli níž se Anja proměňuje v chlapce, erotické jiskření i vzrůstající agresivita ostatních táborníků. Poněkud zadumané a občas brutální, ale rozhodně čtivé.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Chladnější vrstvy vzduchu
Autor:
Strubel, Antje
Nakladatel:
KNIHA ZLÍN
EAN:
9788087162033
ISBN:
978-80-87162-03-3
Originál:
Kältere Schichten der Luft
Překlad:
Housková, Lenka
Popis:
1× kniha, brožovaná, 164 stran, česky
Rozměry:
12 × 19,5 cm
Rok vydání:
2008 (1. vydání)