Petr Borkovec - Berlínský sešit ...

Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire

Nakladatel: Fra 2008
Rozebráno
-10%
99 Kč
89 Kč
pohlídat

Anotace

Kniha Berlínský sešit/Zápisky ze Saint-Nazaire bude pro mnohé čtenářepřekvapením. Známý básník Petr Borkovec totiž opustil své přísně vyměřenébřehy poezie a napsal kouzelnou "dvouknihu", v níž čerpal ze svýchzkušeností při pobytu v Berlíně a bretaňském přístavu Saint-Nazaire. Črty,fejetony, eseje, mikropovídky, ale i básně - to vše lze nalézt v Borkovcově"prozaickém debutu".

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(4x)

Vaše hodnocení
Kniha upomínající na kontext 'světové literatury', brilance a intimita nemající v současné české literatuře obdobu.
Podmanivá a překvapující; kniha tolik odlišná od převládájící tuzemské produkce.
Je to dokonalé, a přitom ne tak ukrutně Moc jako jeho poezie. Je to ono.
Po předcházejících knihách Petra Borkovce mne tato docela zklamala...Ale těším se na další.
Zobrazit další (1)

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Mechanismy míst

Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire Petra Borkovce je soubor drobných próz a několika básní, jenž byl napsán na stipendijních pobytech v destinacích vetknutých do titulu knihy. Ve francouzském přístavu strávil básník nad překlady poezie Vladislava Chodaseviče letní měsíce roku 2003, v Berlíně pobýval v rozpětí let 2004 až 2006. Oběma částem je společná perspektiva vypravěče, úspornost a přesnost výrazu, v níž čtenář alespoň trochu seznámený s Borkovcovou poezií autora bezpečně poznává. (...) Borkovcův styl je, jak již bylo zmíněno, úsporný, nikoliv však strohý. K metafoře sahá, aby obraz zpřesnil, a nikoliv nabídl jeho další možnou podobu. Přesto i jeho hrdina je někdy nucen kapitulovat, tak jako v berlínském Akváriu při setkání s mořskými koníky: " Zdá se, vypadá to. Ach, lidské metafory o zvířatech a chudé člověčí oko."

Zapsáno při rauchpauze

(...) O knize zápisků se můžeme dočíst, že jde o Borkovcův prozaický debut. Ale kdepak. Zátiší, črty a dokonce i čistokrevné básně přece próza nejsou. Poctivý krasoduch si dál vane, kudy chce, bez ambice sesmolit příběh se začátkem a koncem. Zápisky z Francie jsou nejvíc pracovními přípravami a laboratorním překladatelovým deníkem. Hledáním slov na mořském břehu, manévrováním na vratkém člunu mezi dvěma lehce rozdílnými možnostmi vyjádření. Učením se rytmu, oscilujícímu mezi údery útesu a ležérností pláže. (...) Vlastně takový poetický trénink, rozproudění obraznosti, rozcvička, jóga básnické ohebnosti.

Borkovec, Petr: Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire, komentář

Jako by si Petr Borkovec ve své nové knize (knize krátkých próz, prozaických a básnických sentencí a básní) vymezil jiný půdorys. Ptáme se, je to ten stejný Petr Borkovec, jak jej známe z předchozích knih? Je, jen nabízí jinou, novou polohu, rozkrývá jinak svou ustálenou poetiku právě na půdorysu jiného, přijatého města (měst), kde pobýval delší časový úsek.
Celá recenze

Borkovec, Petr: Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire

Někteří spisovatelé se netají tím, že během stipendijních pobytů nemohou napsat ani řádku, neboť jsou duchem pořád ve své rodné zemi a spojeni s jejím instrumentářem (například Vladimir Sorokin a ruské běrjózky). To však není Borkovcův případ.
Celá recenze

Borkovec, Petr: Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire

„Z berlínské ulice je vidět na měsíc, v berlínských ulicích dlouží se lidský stín,“ psal před osmdesáti lety ruský exilový neoklasicista Vladislav Chodasevič v básni o nočních tazích větrnými ulicemi „macechy ruských měst“. Bloudili tenkrát v trojici – Chodasevič, Nina Berberovová, Andrej Bělyj.
Celá recenze

Borkovcův nonšalantní Berlín

(...) Typické pro tyto dvou- třístránkové opusy je vynechávání sloves, záměrná substituce abstrakt konkréty (například při popisu místa), zatajení osoby vypravěče (a není podstatné, zdali jde o samotného autora nebo o smyšlenou postavu) či užívání pasivní formy, tedy odsunutí hybatele do pozadí. (...) Není důvod, proč mu onen pocit "autorské bezmoci" nevěřit. Ale příjemně udivuje, jak se s ním dokáže vypořádat - se značnou literární bravurou, s bezprostředností a s jakousi v Česku netuctovou nonšalancí. Ten dar by mu jistě skrytě záviděli i výše jmenovaní klasici ruské literatury 20. století.

Magazín OKO

Pojďme na pláže, tam se všechno ukáže
Recenze

Pojďme na pláže, tam se všechno ukáže

V místech, kde podle legendy začal psát Dante svoji Božskou komedii a kde je v sedm kilometrů vzdálené Ravenně jeho hrob, se Borkovec nemusel díky rodinné konstalaci (má za ženu Italku) stát ...

 |  Tomáš Weiss

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire
Autor:
Borkovec, Petr
Nakladatel:
Fra
Edice:
Česká próza
EAN:
9788086603742
ISBN:
978-80-86603-74-2
Popis:
1× kniha, brožovaná, 88 stran, česky
Rozměry:
11 × 18 cm
Rok vydání:
2008 (1. vydání)