Hermann Broch - Román - mýtus - kýč

Román - mýtus - kýč

Nakladatel:  Dauphin 2009
Rozebráno
-10%
328 Kč
295 Kč
pohlídat

Anotace

Stěžejní témata svého myšlení rozvinul Hermann Broch v četných esejích, z nichž ty nejvýznačnější ve výboru Milana Kundery přináší soubor Román - mýtus - kýč.

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Umění v době rozpadu hodnot

Výbor z esejů významného středoevropského autora představuje nekompromisní pohled na umění po první větové válce. Právě uměním lze podle Brocha bojovat proti smrti v době krize kultury. (...) Krize kultury je pro něho očividně krizí spirituality, přesněji náboženství. Nejedná se však o přiznání ke konkrétní náboženské praxi. Religio znamená u Brocha prostředkování. Krize hodnot západní kultury se projevuje tím, že jednotlivé hodnotové systémy - autor uvádí obchod, vojenství či vědu - mezi sebou přestávají komunikovat. Zároveň spatřují svůj účel v bezohledném naplnění nejbližšího dosažitelného cíle - ve vlastním obohacení, v zajištění bezpečnosti, v získání dílčího poznatku - , místo aby se vztahovaly k vyšší, společné a nikdy nedosažitelné hodnotě. Brochova analýza moderní funkcionalizované společnosti je trefná a navíc výborně napsaná. (...) V rámci Brochovy teorie hodnot je logické, že tvorba, která se soustředí jenom na uskutečnění dosažitelných cílů - aby to vynášelo, aby to fungovalo, aby se to líbilo - , je nehodnotná, ať už se jedná o botu, dům nebo román. Taková tvorba se podílí na rozpadu hodnot a vede ke zkáze, zoufalství a smrti.

Broch, Hermann: Román – mýtus – kýč

Způsob života různých epoch byl v průběhu kulturního vývoje vždy výstižně zachycován prostřednictvím umění a dobových uměleckých stylů, a pokud by totéž mělo platit i pro naši dobu, musela by se v umění objevit především její extrémní podoba...
Celá recenze

Broch, Hermann: Román – mýtus – kýč

Hermann Broch rozvinul stěžejní témata svého myšlení v četných esejích, z nichž ty nejvýznačnější ve výboru Milana Kundery přináší soubor Román – mýtus – kýč.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Román - mýtus - kýč
Autor:
Broch, Hermann
Nakladatel:
Dauphin
EAN:
9788072722150
ISBN:
978-80-7272-215-0
Popis:
1× kniha, brožovaná, 272 stran, česky
Rozměry:
12 × 20 cm
Rok vydání:
2009