Michael Frayn - Po hlavě

Po hlavě

Nakladatel:  Paseka 2009
Rozebráno
-10%
299 Kč
269 Kč
pohlídat

Anotace

Když mladého anglického filosofa Martina Claye a jeho manželku, historičku umění Kate, pozvou na návštěvu jejich venkovští sousedé, aby je požádali o posudek několika starých obrazů, které zamýšlejí prodat, Martin pochopí, že stojí před příležitostí, jaká přichází jen jednou za život: jedním ze zaprášených děl je podle jeho názoru chybějící plátno...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(1x)

Vaše hodnocení

Tak táto kniha ma fakt pobavila. Odporúčam hlavne všetkým milovníkom umenia (nielen tým) a zberateľom. Kam až môže prísť túžba po náhodne nájdenom obraze? K čomu sa človek odhodlá, aby ho získal a oklamal majiteľa? Možno niektorým čitateľom bude miestami vadiť až prílišná faktografia a teória z dejín umenia, ikonografie a pod., ale v konečnom...

Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Frayn, Michael: Po hlavě

Román Po hlavě se k českému čtenáři dostává s poměrně velkým zpožděním – anglický dramatik a spisovatel Michael Frayn ho napsal před deseti lety.
Celá recenze

Zbytečně neplýtvat pravdou

(...) Komediální ladění knihy Po hlavě odráží zoufalou potřebu hlavního hrdiny Martina vydobýt - pokud možno v mezích zákona - drahocenný obraz z majetku jistého vesnického hospodáře, který ho léta nedůstojně skladuje a netuší, co má doma. (...) Hrdinův pád střemhlav mimo realitu, kde spřádá vášnivé sny, však nespěje k úplné katastrofě. Jaké štěstí, že jeho pohnutky nebyly tak amorální, že nemínil uložit kořist do sejfu, nýbrž plánoval ji lidem zpřístupnit, neboť podle Marina "nelze vlastnit chvění zeleně, směšnost našpulených rtů ani odplouvání lodě". Snad proto se nad Martinem spisovatel smiluje a dopřeje mu citové řešení problému, jaké vědátor dosud přehlížel. Ale ať se ve Fraynově kunsthistorické frašce bojuje, lže a šílí ve jménu pravého Bruegela, anebo kvůli pouhé chiméře, číhá tu v záloze na čtenáře zástup morálních otázek k promýšlení.

Záhadný obraz a morální dilema

(...) Nyní, po více než deseti letech, vychází tato skvostná próza ve výborném překladu Zory Wolfové v nakladatelství Paseka. Fraynovy hry i romány se vyznačují silným etickým rozměrem - autor čtenáři nepředkládá kázání, nýbrž otevírá širokou škálu otázek a nabízí na ně pohled z nových, často nečekaných úhlů a zpochybňuje názory a přesvědčení, jež byla do té doby chápána jako danost. Takovou knihou je i Po hlavě. Ale aby nedošlo k omylu - tohle není žádná meditace o morálních hodnotách, nýbrž strhující příběh s detektivní zápletkou, který se čte doslova jedním dechem, nabídne čtenáři osvěžující dávku humoru a zároveň vybízí k hlubšímu zamyšlení.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Po hlavě
Autor:
Frayn, Michael
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074320118
ISBN:
978-80-7432-011-8
Originál:
Headlong
Překlad:
Wolfová, Zora
Popis:
1× kniha, vázaná, 348 stran, česky
Rozměry:
13,9 × 20,6 cm
Rok vydání:
2009 (1. vydání)