KLF Manuál: Jak se dostat na vrchol hitparády

Rozebráno
-10%
199 Kč
179 Kč
pohlídat

Anotace

Bill Drummond a Jimmy Cauty zůstanou navždy zapsáni do historie popkultury jako ti, kteří spálili milion liber v hotovosti. Jako hudebníky si je lidé pamatují pod jménem The KLF. Jejich hity Justified & Ancient, Last Train to Trancentral, What Time is Love? a 3 A. M. Eternal jsou nesmrtnelné.
Když tito dva vydali v roce 1988 pod názvem The...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(6x)
Tak tenhle kousek udělá radost stejně tak fanouškovi KLF jako někomu, kdo je nezná. Pořádná dávka z kulometu do chobotnice hudebního průmyslu. A tentokrát rozhodně ne slepými náboji. Humor, nadsázka, sarkasmus, ale i životní moudro. Stojí za to si přečíst.
Knížka je výborná, dobře jsem se bavil. KLF pamatuji v době vrcholu. O existenci knihy Manuál jsem neměl tušení, šťastnou náhodou jsem si všiml odkazu na ni na webu R1. Za 2 kila srandy kopec - a nejen srandy, je v ní i jistá dávka moudrosti a zkušenosti.
Opravdu doporučuji ke čtení.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Jak napsat rockové dějiny, propít se životem a natočit Mumuland

(...) Dvojice elektronické hudby KLF se proslavila několika hity na přelomu 80. a 90. let. Oba hudebníci napsali tento útlý, ale po čertech výživný svazek, který nese podtitul Jak se dostat na vrchol hitparády. S obrovskou ironií, typickým britským humorem, ale (zamyslí-li se člověk alespoň částečně znalý hudebního zákulisí) zároveň také s ohromnou erudicí tady radí, jak nejsnáze dosáhnout úspěchu v hudební branži bez peněz, talentu a zkušeností. Zlí jazykové tvrdí, že hit Petra Kotvalda Mumuland vznikl právě podle tohoto Manuálu...

KLF Manuál: Uspět v popu lze jen bez talentu

(...) Právě v pochopení principů komerce a zákonů toho, co funguje u mas, je kniha zcela nadčasová. Je samozřejmě možné ji brát jen jako provokaci i mystifikaci zároveň, když radí, že je nejfunkčnější vykrádat slavné či se nepokoušet cokoliv vymýšlet a tvořit, a naopak je důležité ty správné lidi zaplatit, aby to udělali za vás. Ale zároveň je možné její pravidla konfrontovat s realitou a zjistit, jak moc lidí to, co autoři předkládají jako nadsázku a ironii, bere zcela vážně. Vtipné je i uvědomění si faktu, že ačkoli si autoři z hudebního byznysu v knížce utahují a posmívají se mu, ve skutečnosti tím míří i do vlastních řad, protože i oni ta nepsaná pravidla akceptovali a řídili se podle nich. Nemluvě o tom, jak je z celé knihy cítit ono vzhlížení k prvnímu místu hitparády jako k čemusi svatému, ačkoliv je zároveň jedním dechem vysvětlováno, jak je snadné k němu přijít.

Jak to napálit do hitparád i do showbyznysu

(...) Cauty a Drummond během své kariéry dokonale pochopili zákonitosti týkající se hudebního průmyslu, života v kapele, výběru spolupracovníků nebo třeba náklonnosti kritiky či fanoušků. A dokážou je čtenáři zprostředkovat chytlavě, přitom s grácií. Jejich výsměch popkultuře a s ní spojeným nezbytným procesům je přesvědčivější tím spíš, že je „částečně" veden i z láskyplných pozic. Ačkoli se to zdá vzhledem k radikálním proměnám hudebního průmyslu nepravděpodobné, obstojí Manuál z valné části i po dvaadvaceti letech od svého vzniku. Většina kapitol má obecnější přesah a jejich síla až na výjimky nestojí a nepadá s dobovými ani geografickými detaily.

Milionoví chlapci z KLF

(...) Britští hudebníci a umělečtí anarchisté Bill Drummond a Jimmy Cauty zůstanou pro svět především tajemnými i odsuzovanými paliči milionu liber v hotovosti. Proč to udělali? Odpověď pomáhá hledat jejich kniha, jež právě vychází česky. Je to příručka, jak natočit popový superhit – snadno, rychle, bez talentu. Přestože zanechali otisk hlavně jako radikální koncepční umělci, vyšli Bill Drummond a Jimmy Cauty z kruhů pop-music. Aniž by to bylo nutně míněno jako pochvala, je třeba uznat, že se jim podařilo něco mimořádného. Jako hosté se chladnokrevně angažovali ve výrobě hitů, podařilo se jim pobláznit scénu a naformátovat vkus až k rekordním prodejům – a pak zas bez sentimentu se showbyznysem skoncovali.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
KLF Manuál
Autor:
Cauty, Jimmy a Drummond, Bill
Nakladatel:
Jiří Březina a Jakub Janďourek
EAN:
9788025465295
ISBN:
978-80-254-6529-5
Originál:
The Manual (How To HaveA Number One The Easy Way)
Překlad:
Březina, Jiří
Popis:
1× kniha, brožovaná, 176 stran, česky
Rozměry:
11,5 × 16,5 cm
Rok vydání:
2010 (1. vydání)