Johan Huizinga - Podzim středověku
Snížená cena

Podzim středověku

Nakladatel: Paseka 2010
Podzim středověku

Podzim středověku

305 Kč
Rozebráno
305 Kč
Rozebráno
89 Kč
pohlídat

Anotace

Klasické a čtenářsky velmi úspěšné dílo nizozemského historika Johana Huizingy (1872–1945) je široce pojatým portrétem života v Burgundsku, severní Francii a Nizozemí 14. a 15. století. Doba přelomu, v níž se o slovo začínají hlásit nové, renesanční formy, je bohatá na témata a obrazy, jejichž pestrosti autor s chutí využívá. Vedle forem a idejí...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)

Vaše hodnocení
Huizinga byl nejen mistrem svého řemesla, ale tuto neuvěřitelnou zdatnost dokázal i ve své publikační činnosti. To umí bohužel velice málo historiků. Podzim středověku není kniha přehlcená nezáživnými a nudnými fakty, je to naprosto oduševnělé vžití se autora do závěrečného období středověku. Téměř všechny společenské vrstvy nezůstávají stranou...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Podzim středověku

(...) Nizozemský historik Johan Huizinga seznámil čtenáře ve dvaadvaceti kapitolách s barvitým obrazem dohasínající epochy středověku na území Burgundska, severní Francie, Nizozemí, s částečnými přesahy do střední Evropy. Tedy do oblastí, ve kterých jen zvolna docházelo k nástupu nového myšlenkového a kulturního směru - renesanci. Autor tak činí kompaktní formou, obsahující veškerá témata, která se týkala života lidí všech společenských vrstev. Je zde pojednáno o světské i duchovní oblasti, estetice, rytířské kultuře, symbolice, moci obrazu a slova. Velký prostor je věnován tématu pojetí společnosti i zbožnosti a postavení církve v tehdejších mocenských strukturách. Autor se věnuje rozboru mnoha uměleckých děl, které, pokud přežily válečné události, jsou dodnes významnými solitéry ve sbírkách knihoven, muzeí, galerií i církevních objektů. Nejsou zde opomenuta témata kultu lásky, ani majestátu smrti, tedy dvěma pilířům, na nichž spočíval smysl veškerého konání středověkého člověka. (...) Nejsou dobré a špatné knihy, jsou jen dobří a špatní historikové a Johan Huizinga byl autor, který svým stylem dokáže i dnešního čtenáře zaujmout a inspirovat.

Huizingův Podzim středověku je úchvatná elegie

(...)Huizingovo rané dílo je tolik přesvědčivá kniha právě díky svým literárním kvalitám a citlivému souznění obsahu a formy. Podzim středověku je úžasná, epochální kniha a je moc dobře, že jsme se jí konečně dočkali v českém překladu.

Solitér a snovec o zlatém věku

(...)Celé historikovo dílo představuje osobitou reakci na klasické politické dějepisectví, jak ho rozvíjel a k vrcholu dovedl zejména německý pozitivismus 19. století. (...)Nová a podmanivá je především Huizingova metoda, která činí z Podzimu středověku dílo na pomezí vědecké rozpravy a krásné literatury.

Hody pro milovníky středověku

(...) V jednotlivých kapitolách se seznámíme s rytířskými sny o hrdinství, s dvorskou stylizací lásky, s představami o smrti, s různými projevy zbožnosti a náboženské fantazie, s estetickým cítěním středověku i se starostmi a radostmi běžných dní.

Podzim středověku jako podobenství o podzimu Evropy

(...) Kniha Podzim středověku z roku 1919 je nejen odborným (byť dnes v mnoha jednotlivostech překonaným) kulturně historickým dílem a nejen čtivou, až strhující literaturou (beznadějní stylističtí suchopárové označují díla podobného typu JEN za beletrii, odmítajíce uznat, že jsou DOKONCE TAKÉ beletrií). Je i vytvořením zázemí pro dílo syntetizující, jež přišlo v roce 1935 pod názvem Ve stínech zítřka.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Podzim středověku
Autor:
Huizinga, Johan
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074320279
ISBN:
978-80-7432-027-9
Originál:
Herbst des Mittelalters
Překlad:
Veselá, Gabriela
Popis:
1× kniha, vázaná, 424 stran, česky
Rozměry:
16 × 24,1 cm
Rok vydání:
2010 (2. vydání)