Steve Sem-Sandberg - Chudí v Lodži

Chudí v Lodži

Nakladatel:  Paseka 2011
Rozebráno
-10%
499 Kč
449 Kč
pohlídat

Anotace

Do malého lodžského ghetta Litzmannstadt, dnešní čtvrti Baluty, soustředili za války nacisté neuvěřitelných dvě stě tisíc Židů, z toho pět tisíc lidí z Čech. Lodž je dosud ve stínu slavnějšího varšavského ghetta, a přece si hrozivé podmínky – přelidnění, hlad, nemoci, strach, smrt, trýznění nejen ze strany nacistů, ale i židovské správy – s...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)

Vaše hodnocení
Dlouho jsem nečetl román, který by mne tak intenzivně bodal, kousal a hryzal jak "Chudí v Lodži". Lehkost a srozumitelnost mnohovrstevnatého vykreslení kruté reality židovského ghetta mne ještě dlouho nenechá v klidu spát a dle mého názoru by tato kniha měla být zařazena na seznam povinné školní literatury.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Neskutečná kniha o skutečné tragédii

(...) Není náhodné, že Sem-Sandberg učinil jednou z hlavních postav románu dívku z Prahy. Třiapadesátiletý Švéd několik let žil v Praze jako dopisovatel švédských novin, v roce 2002 vydal knihu Prag (No exit), zahrnující eseje o Praze, české kultuře a politice, na prestižní Cenu Severské rady byl – ostatně stejně jako Chudí v Lodži – nominován jeho titul Ravensbrück o Mileně Jesenské (2003). V jednom rozhovoru říká, že se při návštěvě pražských Holešovic dověděl, že odtud byly vypravovány transporty Židů do ghett. Po stopě jednoho z transportů, který mířil do Lodže, se vydal. (...) Člověk by řekl, že po stovkách přečtených knih ví o zločinech a utrpení za druhé světové války všechno. Steve Sem-Sandberg mu Chudými v Lodži, za které loni získal Cenu Augusta Strindberga, dokázal, že se mýlí. Možná ke stejnému závěru dospívají i čtenáři v dalších pětadvaceti zemích, kde román dosud vyšel.

Sem-Sandberg, Steve: Chudí v Lodži

Kniha švédského spisovatele Steva Sem-Sandberga Chudí v Lodži (De fattiga i Łódź) líčí příjemně civilním, nesentimentálním stylem příběhy obyvatel ghetta. Vyprávění je výjimečné v tom, že se zabývá těmi, kteří nepřežili, a nikoliv těmi, kteří přežili, jak to v literatuře či filmu obvykle bývá.
Celá recenze

Sem-Sandberg, Steve (1)

Když jsem přijel do Lodže poprvé, to místo mě naprosto uchvátilo. Navštívil jsem i Terezín, ale ten na mě neudělal tak silný dojem. Stále ještě nedokážu přesně vysvětlit, čím to je, že na mě Lodž tak silně zapůsobila. Myslím si, že to do značné míry souvisí s tím, že velké části bývalého ghetta nejsou jenom muzeum jako třeba v Terezíně, ale je to část města, kde lidé bydlí a kde jako by se za těch pětašedesát let nic nezměnilo.
Celá recenze

Sem-Sandberg, Steve: Chudí v Lodži

Shromáždění na Hasičském dvoře v Lutomierské je svoláno na půl čtvrtou odpoledne, ale lidé se na obrovské otevřené prostoře scházejí už od dvou. Slunce tou dobou stojí nejvýš na odpolední obloze a rozlehlý, kamenem vydlážděný prostor mezi oběma budovami se proměnil v kotel vroucího bílého světla.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Chudí v Lodži
Autor:
Sem-Sandberg, Steve
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074320989
ISBN:
978-80-7432-098-9
Originál:
De fattiga i Lódž
Překlad:
Hartlová, Dagmar
Popis:
1× kniha, vázaná, 460 stran, česky
Rozměry:
15,3 × 22 cm
Rok vydání:
2011 (1. vydání)