Herta Müllerová - Srdce bestie

Srdce bestie

Nakladatel: Mladá fronta 2011
Rozebráno
-10%
259 Kč
233 Kč
pohlídat

Anotace

Jeden z nejintenzivnějších textů nositelky Nobelovy ceny za literaturu, kterou si u nás čtenáři oblíbili. Autorka se vrací do Rumunska za vlády Nicolae Ceauseska, kde všemocná tajná policie špicluje každého, kde se strach stal každodenní realitou a kde je zatraceně těžké žít život podle vlastních představ. Za překlad románu Rozhoupaný dech získala...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(3x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Müller, Herta: Srdce bestie (in Topzine)

Držitelka Nobelovy ceny Herta Müllerová se zobrazení totality věnuje po celý život. Román Srdce bestie nejenže tuto tradici potvrzuje, ale navíc nese některé autobiografické rysy. Jak se žilo v Rumunsku za dob diktátora Nicolae Ceauşesca?
Celá recenze

Past ústící do pasti

Hertu Müllerovou lze považovat za jeden z nejautentičtějších hlasů současné literatury. Její texty vynikají jak svou kompozicí, tak i jazykovým a tematickým plánem. Přesto, bez ohledu na proměnlivost způsobů artikulace, její tvorba působí, jako by psala celý život jedno dílo, což dokládá i český překlad románu Srdce bestie. (...) Jde o příběh čtveřice studentů, příslušníků německé menšiny, kteří jsou v Ceauşeskově režimu po skončení vysoké školy nuceni nastoupit do přiděleného a mnohdy ponižujícího zaměstnání. Pevný svazek přátel zde představuje jedinou možnou skrýš, oblast svobody a důvěry v brutálním prostředí. Nucené odloučení přátelství do značné míry narušuje a každého ze studentů paralyzuje či jej vede k cynickému a obrannému postoji vůči realitě. (...) Příběh prózy Srdce bestie je naplněn realitou Ceauşeskova režimu až po okraj, přesto z něj ale netrčí schematicky či tezovitě. Na opak, všechny výše zmíněné elementy teroru se díky bohaté metaforice a jisté abstraktnosti stávají daleko sugestivnějšími a surovějšími.

Müller, Herta: Srdce bestie

Budeme mlčet, a ztrapníme se, řekl Edgar, promluvíme, a budou nás mít za blázny. Seděli jsme na zemi nad fotografiemi už dlouho. Samým sezením mi zdřevěněly nohy. Slovy v ústech toho rozšlapeme stejně jako nohama v trávě. Ale i mlčením.
Celá recenze

Müller, Herta: Srdce bestie

Ťuhýk devítismrtihlav. Ostropestřec mariánský. Žlabatka listová. To jsou slova, jimiž nositelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2009 Herta Müllerová prosvěcuje totalitu a atmosféru života v zemi, kde panuje kult osobnosti.
Celá recenze

Müller, Herta: Srdce bestie

Srdce bestie je třetí knihou německé nobelistky Herty Müllerové, jež vychází v českém překladu. Tento román, který lze číst jako rozsáhlou báseň v próze, byl v Německu vydán již před pětadvaceti lety, krátce předtím, než bylo autorce umožněno vycestovat z rodného Rumunska do Západního Berlína.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Srdce bestie
Autor:
Müllerová, Herta
Nakladatel:
Mladá fronta
EAN:
9788020421968
ISBN:
978-80-204-2196-8
Překlad:
Denemarková, Radka
Popis:
1× kniha, vázaná, 216 stran, česky
Rozměry:
13,5 × 20,5 cm
Rok vydání:
2011