Pravdě na stopě: Proslovy, dopisy, rozhovory a fejetony

Nakladatel:  Prostor 2013
Není v prodeji
260 Kč
pohlídat

Anotace

Svazek Bernhardových řečí, rozhovorů a fejetonů ukazuje „veřejného Thomase Bernharda“, tj. shromažďuje podle chronologického řazení jeho žurnalistické práce a veřejná vyjádření. K obrazu Bernharda-spisovatele patří i to, jakým způsobem svůj veřejný obraz spoluutvářel, jak provokoval veřejnou odezvu na své dílo a do svého díla tuto veřejnou odezvu...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Bernhard, Thomas: Pravdě na stopě

Kniha Pravdě na stopě (německy Der Wahrheit auf der Spur), kterou v uplynulém roce v překladu Nikoly Mizerové, Pavla Novotného a Miroslava Petříčka vydalo nakladatelství Prostor, představuje chronologicky řazený soubor rozhovorů, dopisů a fejetonů rakouského básníka, prozaika a dramatika Thomase Bernharda, z něhož lze dobře vysledovat vzájemný vztah mezi autorem a kritickou veřejností a zároveň také cesty, jimiž se v průběhu let ubíralo Bernhardovo myšlení a jeho přístup k literární tvorbě.
Celá recenze

Divý Bernhard

(...) Nejnovější publikace s názvem Pravdě na stopě představuje prostřednictvím patnácti rozhovorů a zhruba stejného počtu autorových otevřených dopisů nebo příležitostných fejetonů "veřejného Thomase Bernharda". Rakouský spisovatel má u nás malou, nicméně věrnou čtenářskou obec, která si zvykla přijímat každé nové dílo s nadšením. Nejinak tomu bude i v tomto případě. Kdo četl alespoň jednu Bernhardovu knihu, bude překvapen, jak se škála výrazových prostředků zpovídaného autora shoduje s názory jeho literárních hrdinů. Bernhardovy čtenářské dopisy mají esejisticky-reflexivní povahu a do značné míry předjímají nebo doplňují témata z prozaické tvorby. (...) Předkládaný svazek je důstojnou tečkou za dílem Thomase Bernharda v Čechách.

Pravdě a smrti na stopě

(...) Čtenář obeznámený s Bernhardovou poetikou spolehlivě nalezne v souboru Pravdě na stopě "svého" autora, uslyší ten starý známý hlas v poněkud jiné formě, převážně ve formě promluvy. Ostatní, bernhardovsky dosud nepoznamenané publikum má zde šanci seznámit se s velikým podivínem, s asociální osobou magnetické přitažlivosti. Kontakt s jejími paradoxními prohlášeními může mít funkci vstupní brány do řečových proudů, do hudby slov, které komponoval Bernhard prozaik + dramatik. Pro český kontext v sobě kniha Pravdě na stopě nese ještě jednu, a to společenskou dimenzi. Je nepřímou zprávou o rakouském, potažmo západoevropském kulturním provozu šedesátých až osmdesátých let. Naznačuje některá témata, o nichž se "tam" tehdy vedla tisku debata, a úroveň, na níž se to odehrávalo.

Autor/Autorka

Kategorie a témata

Bibliografické údaje

Název:
Pravdě na stopě
Autor:
Bernhard, Thomas
Nakladatel:
Prostor
EAN:
ISBN:
Popis:
Elektronická kniha, 250 stran, bez zabezpečení DRM, ePUB ePUB, 2,4 MB Mobi Mobi, PDF PDF, česky
Rok vydání:
2013