Milena Lenderová, Martina Halířová, Tomáš Jiránek - Vše pro dítě!

Vše pro dítě!: Válečné dětství 1914–1918

Nakladatel: Paseka 2015
Magnesia Litera 2016

Rozebráno
314 Kč
pohlídat

Anotace

Magnesia Litera 2016 za literaturu faktu.

Třebaže se válečné operace let 1914-1918 českých zemí bezprostředně nedotkly, válka zasáhla naše území v té nejméně očekávatelné podobě. Odchod otců a učitelů na frontu, pokles reálných příjmů, všeobecný materiální nedostatek, přídělový systém, pracovní nasazení nedospělých a nakonec ještě epidemie...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(2x)

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Kniha plná hladu

Co z dětí udělá válka? „Předčasně dospělé, věčně hladové a ustarané malé lidičky,“ tvrdí historikové v objevné monografii Vše pro dítě!, jež mapuje osudy těch nejmenších za první světové války. Kniha minulý týden zvítězila v soutěži Magnesia Litera v oboru literatury faktu. (...) Válka je k dětem vždy krutá, historii ale zajímají především osudy válčících vojsk. Tři pardubičtí historikové milující takzvané dějiny všedního dne (Milena Lenderová, Martina Halířová a Tomáš Jiránek) proto mohou směle konstatovat, že jsou v českých zemích první, kdo osudy mrňousů za první světové války zpracovali do podoby populárně odborné monografie. A kniha Vše pro dítě! s podtitulem Válečné dětství 1914-1918 líčí tohle bílé místo českých dějin tak poutavě, že si jí všimla i porota letošního ročníku prestižního literárního klání Magnesia Litera.

PRACOVAT A KRÁST

(...) Kolektiv autorů z Univerzity Pardubice zachytil dětství našich prapředků v dobách první světové války. Té války, která poznamenala Evropu možná ještě víc než její druhá, mladší sestra ve zbrani. Jak vojna v letech 1914–1918 zasáhla děti a mládež? Zdrcujícím způsobem. Monarchie, Červený kříž a další si toto nebezpečí uvědomovaly a v rámci svých sil s ním vedly boj. Často marný. „Skoro všechny děti se naučily tvrdě pracovat, být trpělivé a vytrvalé, ale naučily se také toulat, krást a lhát,“ shrnuje jedna z autorek.

Předznamenala první světová válka nejzrůdnější totality 20. století? Podnětná kniha nejen o válečném dětství 1914–1918

S autory nemusíme ve všem souhlasit. Nemůžeme ale knize upřít čtivost a podnětnost, s níž nastiňuje překvapivé hlubinné kontury utváření mentality českého národa ve dvacátém století a klade otázky po původu zhoubných totalitních režimů.
Celá recenze

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Vše pro dítě!
Autor:
Lenderová, Milena, Halířová, Martina a Jiránek, Tomáš
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074324994
ISBN:
978-80-7432-499-4
Doporučená prodejní cena:
349 Kč
Popis:
1× kniha, vázaná, 280 stran, česky
Rozměry:
13 × 20 cm
Rok vydání:
2015 (1. vydání)