Jeff Lemire - Essex County

Essex County

Nakladatel: Paseka 2019
Rozebráno
449 Kč
pohlídat

Anotace

Sychravá krajina a venkov posetý osamocenými farmami tvoří kulisy rodinné ságy, v níž se osudy postav protínají na ploše jednoho století.

Osiřelý chlapec vyrůstá se strýcem, s nímž si moc nerozumí, před realitou utíká do světa fantazie a obléká se do superhrdinského kostýmu. Z bratrů, kteří kdysi tvořili hokejový tým, se stali zahořklí...

Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Celkové hodnocení
(5x)

Vaše hodnocení
Můj zatím nejdelší komiks v životě - 512 stran a wow, moc se mi líbil. Zaujal mě svou provázaností, ilustracemi, příběhem, prostě vším. Na jednu stranu nám ukazuje sílu života i člověka, na stranu druhou pak určitou bezmoc stáří a sílu nevyřčených věci a tajemství. Není to rozhodně prvoplánová věc, je to velmi propracované, sofistikované, s...
Více
Takhle kniha mě delší dobu míjela a přišla na řadu až po Lemireově Rváči. Musím říci, že na mě Essex county zapůsobilo mnohem více.
Kniha je plná nostalgie a krutosti a smutku. Věcí, které život dokáže rozdávat po tunách. Sledujeme příběhy několika postav napříč mnoha lety a ke konci knihy se vysvětluje to, co čtenář může již v průběhu četby...
Více
Pamatuju si na dobu, kdy jsem komiks považoval za nezajímavý. Myslel jsem si, že komiks rovná se Superman nebo Batman. Prostě, hrdinské příběhy nadpozemských rozměrů. Až když jsem objevil Persepolis, Pod dekou nebo Maus (ten v první řadě), začal jsem názor na komiks přehodnocovat.

Ale pak jsem už dlouho nic zajímavého „nepotkal“. Buď...
Více

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

RECENZE: Essex County. Rozlehlá a osamělá duše Kanady

Grafický román Essex County je působivou a tajuplnou studií osamění. Průlomový komiks scenáristy a kreslíře Jeffa Lemireho líčí Kanadu v jemných, ale nikterak lichotivých konturách. Jeho tempo vyprávění je hypnotizující.

Blame Canada! Jeff Lemire v komiksech Essex County a Rváč míchá hokej s melancholií

(...) Lemireho vyprávění je podobně úsečné, lakonické a náznakovité jako jeho postavy. Zároveň je ale prodchnuté melancholií v tom, jak na jednu stranu odhaluje smutek v nitrech svých zádumčivých protagonistů, a na druhou politováníhodné vnější souvislosti, které spoluutváří jejich vzájemné vztahy. Ne náhodou jsou leitmotivem celého vyprávění vrány shlížející na střípky životů lidských hrdinů doslova z přelétavé ptačí perspektivy.

Rok 2019 v komiksových bublinách

(...) Přitom to je „jen“ silný příběh o obyčejných lidech, navíc kreslený poměrně úspornými tahy černou tuší. Když se ale začtete, začne vás ta kniha vtahovat a dojde vám, proč ji někteří přirovnávají k románům Johna Steinbecka. Lemire si vybral líčení prostředí, ve kterém jako by neměly velké příběhy šanci. (...) Právě takto odcizenými hrdiny je zaplněná Lemireova kniha. Přímky jejich životů se spíše míjejí, a když se přece jen střetnou, je to krátké a osudové.(...) Autor se zabývá pro Kanadu rovněž specifickým tématem: jaký život se otevírá před vysloužilým hokejistou, který neumí pořádně nic jiného, než dobře bruslit a střílet pukem do branky? A jak hrdinové stárnou, je to i příběh o stáří. Je dobře, že i tak „mladistvý“ žánr jako komiks nevynechává toto životní období.

PŘÍBĚHY ŘEZAJÍCÍ JAK DOBŘE NAOSTŘENÁ BRUSLE

(...) Lemire v trilogii Essex County pracuje s osamělostí a lítostí nad vlastními činy. Adekvátním výrazivem toho je strohá černobílá kresba v podstatě ignorující detaily (s výjimkou výrazných rysů, jako je typický skobovitý nos LeBeaufů). Kresba zdůrazňuje prázdnotu prostoru a pocit bloudění životem. Komiks rovněž velmi dobře pracuje s až stripovým rozvržením stránek, kdy za sebe řadí podobné nebo zcela stejné obrázky, u nichž pointu tvoří jen mírné gesto nebo krátká replika.

Zdaleka nejsilnější je však Lemire v okamžicích, kdy prolamuje časové roviny a vzpomínky postupně přepisují přítomnost, či naopak.

Příběhy ostré jako brusle. Karel Veselý nad grafickým románem Essex County

(...) Essex County Jeffa Lemireho je rodinná kronika na první pohled docela obyčejných lidských příběhů, které ale spolu daly dohromady neobyčejný komiks.

Ztracenci z kanadského venkova

Kanaďan Jeff Lemire patří aktuálně mezi největší scenáristické hvězdy amerického komiksu a kultovní proslulost už si získal i mezi českými fanoušky. Essex County je jeho nejslavnějším dílem, které si navíc sám nakreslil.
Celá recenze

Kanadská kniha desetiletí: hokej, beznaděj, prostě komiks jedna báseň

Jedním z nejočekávanějších komiksových titulů tohoto podzimu je bezpochyby Essex County, poněkud depresivní, ale o to poetičtější komiksový epos Jeffa Lemireho. Ten se stal podle ankety Canada Reads nejlepším románem desetiletí a převálcoval i všechny beletristické soupeře. Aby ne, jde totiž o vyprávění o kanadské duši. (...) Nezáleží na tom, kolik je Lemireho protagonistům let; nechtěli byste se ocitnout v kůži žádného z nich. Přitom nejde o nesympatické postavy, jsou to jen hrdinové všedních dní, kterým to osud vůbec neulehčil. Pakliže si právě tuto knihu Kanaďané zvolili za tu nejlepší za celé desetiletí, můžeme jen konstatovat, že toho o Kanadě moc nevíme. Essex County nám toho prozradí v popisu prakticky celého 20. století možná víc, než chceme vědět. Ale to nejdůležitější jsme minimálně tušili – hokej je pro Kanaďany vším a je to možná právě jenom led, co je drží nad vodou.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Essex County
Autor:
Lemire, Jeff
Nakladatel:
Paseka
EAN:
9788074329807
ISBN:
978-80-7432-980-7
Doporučená prodejní cena:
499 Kč
Originál:
The Complete Essex County
Překlad:
Knápková, Martina
Popis:
1× kniha, vázaná, 512 stran, česky
Rozměry:
16 × 23 cm
Rok vydání:
2019 (1. vydání)