Myšlenkové světy v duši Friedricha Nietzcheho jsou osvětleny světlem ducha druhé poloviny 19. století a kázalo se, v čem spočívá jeho velikost. Ukázalo se ale také, proč musel být tak osamělý.
Autor se v knize zabývá duševním životem člověka ve spánku. Málo známé jsou tři stavy nočního vědomí. Dříve měli lidé schopnosti stýkat se s bytostmi vyššího řádu. Dnes tato setkání prožíváme nevědomě ve spánku.
Většina publikací Rudolfa Steinera, nepřekonatelného jasnovidce, jsou jeho zaznamenané a následně vydané přednášky. Kniha Theosofie patří mezí několik málo knih, které napsal. Je to vrcholné dílo sepsané na základě jeho jasnovidného bádání.
Ve vývoji lidstva jsou určité principy a zákonitosti, které nejsou běžně známé a veřejnosti dostupné. Rudolf Steiner v tomto cyklu přednášek zpřístupňuje lidem informace, které hýbou dějinami lidstva, přesto, že jsou jako by za oponou vývoje.
Kdo se zabývá poznávání svého nitra, nemůže obejít otázku svého jáství. Rudolf Steiner v této knize rozebírá tuto problematiku svým originálním přístupemhlediska duchovní vědy, jednak jasnovidně, jednak přísně logickým způsobem.
Kniha nabízí množství málo známých informací o poznání duševních a duchovních světů, o pozadí spánku, zdraví, nemoci i smrti. A to vše v souvislosti s působením duchovních mocností světla i temnoty, Luciferem, Ahrimanem, Kristem.
Tento cyklus přednášek pro dělníky Goetheana obsahuje plno informací ohledně zdraví člověka v souvislosti s různými situacemi, ke kterým došlo už v dětství.
Kniha se zabývá principy dávné a nové iniciace, kdy Šalamounský chrám byl protikladem k nadcházejícímu křesťanství. Narození Krista v lidské duši dává předpoklad pro pochopení Vánoc a Velikonoc jako pólů lidského života, tedy narození a smrti.
Čtenáři najdou v knize informace o tajných společnostech a řádech, o jejich cílech a poslání. V knize je dále nastíněn přehled světového moderního duchovního hnutí, anthroposofie, i osobnost theosofické společnosti H.P. Blavatská.
Snad každý zná nejznámější modlitbu Otčenáš. Málokdo ale ví, že ukrývá v sobě tajemství, které není zřetelné na první pohled. Esoterní výklad Otčenáše nám otevře zcela jiný rozměr chápání celého duchovního vývoje člověka i lidstva.
„Filosofie svobody“ Rudolfa Steinera vychází z jeho „Teorie poznání“ a staví před člověka cíl veškeré pravé (pravdivé) filosofie a vědy, na rozdíl od filosofií a věd falešných. Odhaluje člověku smysl života v jeho individuální svobodě.
„Teorie poznání“ Rudolfa Steinera je základní metodikou pravdivého poznávání vnějšího světa a individuálního jádra lidské bytosti. Není to teorie ve smyslu „spekulativního výkladu reality“, ale nezbytnou přípravou a výbavou každému hledajícímu.
Základní dílo zakladatele duchovní vědy a antroposofie Rudolfa Steinera. Autor v knize podrobně popisuj základní meditační postupy a techniky esoterního křesťanství.
V této knize nás R. Steiner uvede do tajemství stvoření. Prostřednictvím svého jasnovidného pohledu na události týkající vývoje vesmíru, země a člověka nám autor předloží duchovní i hmotný aspekt těchto dějů.
Na rozdíl od Goetha, všeobecně známého literárního klasika, geniálního básníka a spisovatele, nám tu R. Steiner předkládá téměř neznámého Goetha myslitele a badatele, Goetha praktického vědce, ku škodě filosofie a metodiky vědy zcela přehlíženého.
Světoznámý autor duchovně-vědeckých spisů Rudolf Steiner nám přibližuje tajemné souvislosti starověkých duchovních proudů a křesťanství. Hovoří v této souvislosti i o tajemstvích svatého Grálu.