Ve Sbírce grafiky a kresby Národní galerie v Praze je uloženo 115 středověkých a raně novověkých rukopisných zlomků původem z různých zemí oblasti latinské kultury, které byly doposud v odborné literatuře podchyceny nedostatečně.
Publikace představuje fenomén výtvarné kultury obytné architektury 19. a raného 20. století v Čechách. Ta zahrnuje malířskou, sochařskou a sochařsko-štukatérskou výzdobu exteriérů i interiérů nájemních domů, ale také podnikatelských paláců a vil.
Odborná monografie je koncepčně propojeným pokračováním titulu Očím skryté. Jedná se o první takto pojatou publikaci k tématu výzdobných technik ve středověkém bohemikálním památkovém fondu.
Soupisový katalog podrobně představuje 452 samostatných dřevořezů a knižních publikací ósacké a kjótské provenience, které tvoří specifický konvolut v rámci významného souboru téměř 5 000 japonských dřevořezů, uloženého v Národní galerii.
Projekt Kateřiny Šedé se zabývá tématem vylidňování historických center měst a stěhování obyvatel do jejich okrajových částí. Tento trend se pokouší zvrátit organizace UNES-CO, kterou umělkyně k tomu účelu založila.
Monografie představuje tradici sběratelství japonského dřevořezu na přelomu 19. a 20. století včetně různorodé společenské palety sběratelských osobností, které spoluvytvářely dobové povědomí o japonské kultuře.
Monografie zpracovává téma rozvoje fotografického řemesla v nově vznikajících studiích a ateliérech od 60. let 19. století až do počátku 1. světové války.
Publikace přibližuje spletitý životní příběh umělce Vojtěcha Chytila (1896–1936) a vznik jeho sbírek moderní čínské tušové malby, starého čínského umění, stejně jako tibetského a japonského umění.
Publikace sleduje linii vývoje progresivního československého a v odkazech i světového výtvarného umění na pozadí života společnosti v období let 1938 – 1989, kdy v Československu existovaly dva totalitní režimy.
Publikace souhrnně představuje projekty a studie architektonických děl druhé poloviny 20. století, které byly určeny pro Prahu, ale z různých důvodů, ať politických, realizačních, ekonomických či jiných nebyly nikdy realizovány.
Průvodce stejnojmennou výstavou, která veřejnosti poprvé přibližuje v celé šíři žánrovou tvorbu jednoho z nejvýznamnějších představitelů rokoka v Čechách, vychází při příležitosti 300. výročí narození a 250. výročí úmrtí umělce.
Katalog ke stejnojmenné výstavě, která mapuje téměř šedesátiletou kariéru významného německého umělce a je jeho první prezentací většího rozsahu v České republice i ve střední a východní Evropě.
První česká publikace, doprovázející stejnojmennou výstavu ve Veletržním paláci, o přelomovém díle rakouské umělkyně Marii Lassnig (1919–2014) reflektuje její tvorbu a zabývá se i jejími filmovými pracemi.
Soubor fotografií s názvem De-creazione, který fotograf Josef Koudelka vytvořil pro první prezentaci Svaté stolice na 55. Bienále v Benátkách v roce 2013.
Katalog představuje nový soubor maleb, vytvořený pro výstavu v Národní galerii v Praze, které jsou analyzovány z pohledu současného umění a z perspektivy odborníka na barokní umění.
Odborná monografie se věnuje mimořádně poutavému fenoménu přípravné fáze malířského díla, tzv. podkresbě, viditelné zpravidla pouze speciálním přístrojovým vybavením.