PHDR. ALEŠ VALENTA, Ph.D. (* 1964) absolvoval
FFUK, obor historie (1986). V roce 2004 obhájil doktorskou
práci. Za starého režimu působil v Krajském
muzeu vých. Čech v Hradci Králové a po propuštění
v důsledku protirežimních aktivit krátce v cihelně
Předměřice. Po roce 1989 byl okresním manažerem
OF v HK, parlamentním tajemníkem min. zahraničí,...
V knize Stručné německé dějiny předkládá autor průřez dvěma tisíci let dějin Germánů a Němců. Na nevelké ploše se mu podařilo vyhmátnout klíčové momenty německých, resp. germánských dějin.
Kniha komplexně pojednává o problematice uranu od historie jeho těžby v Krušnohoří přes vznik atomové bomby až po sovětský monopol na československý a východoněmecký uran po druhé světové válce.
Na podzim roku 1922 se Albert Einstein, v té době již vědecká celebrita par excellence, spolu se svou tehdejší manželkou Elsou vydal na skoro šestiměsíční cestu na Blízký, Střední a Dálný východ.
Kniha bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho se stala bestsellerem ještě před vydáním. Comey v ní kritizuje současného prezidenta Donalda Trumpa, kterého považuje za zdroj nebezpečného chaosu.
První část knihy Česká trilogie líčí cestu M. Šeborové do protinacistického odboje, v němž úzce spolupracovala s dr. Vl. Krajinou, jedním z vedoucích činitelů odbojové organizace ÚVOD.
Babylón, Memfis, Trója, Jeruzalém, Atény, Pompeje, Kartágo… měst, která se nesmazatelně zapsala do dějin lidstva, je dlouhá řada, a každé z nich má svůj jedinečný příběh a charakter.
Známý britský historik zachytil ve své objemné knize jednu z nejdramatičtějších a zároveň nejspornějších kapitol druhé světové války: varšavské povstání v roce 1944. Součástí knihy jsou svědectví účastníků povstání i jiných pamětníků.
Britský historik zvolil ve své práci o dějinách Polska netradiční přístup - jeho výklad začíná po roce 1945 a noří se pak stále hlouběji do dějin ve snaze ozřejmit, jak se minulost promítá do polské současnosti.
Autor, profesor středověkých dějin na univerzitě v Brémách, se v obsáhlé monografii dopodrobna zabývá osobností krále, od roku 800 pak císaře Karla Velikého.
Rozsáhlá syntetická práce profesora historie Londýnské univerzity mapující dějiny Evropy od prehistorických počátků až po pád komunismu na počátku 90. let minulého století.
Pátá část přehledu panských sídel v Čechách zahrnuje okolo sto třiceti objektů z území, jež se přibližně shoduje s oblastí označovanou dnes jako Východní Čechy. Heber popisuje sídla, jež v jeho době byla ještě rozsáhle dochovaná.