Recenze v médiích

Recenze v médiích

Malý, Radek; Fischerová-Kvěchová, Marie: Malenka

Paleček je lstivý, Malenka laskavá. Ale i ona zažívá dramatické chvíle. Staronová česká verze Andersenovy pohádky je laskavá a lstivá zároveň. Kombinuje šedesát let staré líbivé ilustrace Marie Fischerové-Kvěchové s dramatizujícími verši Radka Malého.
Celá recenze

Krejčí, Ludvík: Já se generálem nenarodil

Legie, Mnichov, Terezín… V osudech armádního generála Ludvíka Krejčího se nápadně prolínají velké a malé dějiny: fragmenty generálovy korespondence a jeho nedokončené paměti provedou čtenáře od roku 1917 až do sedmdesátých let. Poučné a napínavé čtení ocení nejen laické publikum, ale i historici.
Celá recenze

Platzová, Magdaléna: Druhá strana ticha

Protagonistou románu je bývalý český novinář, který na rodičovské dovolené ve Francii píše román. Vypráví v něm o ženě, jejímž životním posláním (či prokletím?) je tvořit zázemí rodině stěhující se po celém světě podle toho, kam manžela zrovna vyslal nadnárodní zaměstnavatel. Koncept románu v románu zdůrazňuje akt psaní a zároveň, jak už je u Platzové zvykem, násobí, kombinuje a převrací řadu motivů a situací, z nichž opakovaně vyvstává hledání vlastního sebeurčení.
Celá recenze

Kordić, Sofija: Hypofýza v exilu

Románová prvotina autorky srbského původu, pocházející z území dnešního Chorvatska a žijící už delší dobu v Praze, ženský pohled na průniky občanské války a osobního života.
Celá recenze

Fabian, Robert: Valkýry

Kniha dvou „kratších“ textů tentokrát není nijak propojena se světem autorových populárních Mariňáků. Přímočaré akční historky osloví především příznivce klasických revenge příběhů sedmdesátých let.
Celá recenze

Wayne, Teddy: Samotář

V Samotáři Teddyho Waynea se čtenář stává stalkerem stalkera Davida, který se hned první den na Harvardu zamiluje do spolužačky Veroniky a položí tak základy mírně řečeno svérázné variace na univerzitní román. V jeho postavě se ve vyhrocené podobě zhmotňuje řada postmoderních sociálních patologií.
Celá recenze

Vaas, Rüdiger: Prostě Hawking!

Jak vznikl vesmír? Existuje čas nezávisle na prostoru? Jsou černé díry skutečně tak černé a proč pravděpodobně nikdy nebudeme moct libovolně cestovat časem? To jsou jen některé z otázek, jimiž se zabývá poutavá a bohatě ilustrovaná kniha, která představuje vědecký odkaz jednoho z nejznámějších fyziků posledního půlstoletí.
Celá recenze

Moore, Alan; O’Neill, Kevin: Nemo: Srdce z ledu

Volné pokračování Ligy výjimečných posílá dceru kapitána Nema do boje s mimozemšťany v Antarktidě, pseudonacisty v Berlíně a jejich zbytky v Amazonii. V postmoderní spleti pulpových motivů, zápletek a rekvizit.
Celá recenze

Wells, Herbert George: Vynálezci zázraků

První svazek sebraných povídek H. G. Wellse nadchne nejen čtenáře, kteří si oblíbili vědecko-fantastická témata románů Stroj času nebo Ostrov doktora Moreaua, ale také všechny, kteří oceňují příběhy o lidské ctižádosti, honbě za slávou a uznáním, setkání s exotickým neznámem nebo o zlu ukrytém v našem nitru.
Celá recenze

Bula, Oksana: Medvěd nechce jít spát

Nejen lidé by nejradši chtěli právě to, čeho se jim nedostává. Ani zvířata v lese nejsou vždycky spokojena s tím, co mají. Zvědavý zubr tak naláká medvěda, aby neprospal celou zimu. Jednoduchý příběh s dobrým koncem v autorských knihách ukrajinské výtvarnice Oksany Buly oživují zejména postavičky tukoňů.
Celá recenze

Těsnohlídek, Jan: Hranice a zdi

Jan Těsnohlídek vydal letos v květnu nový počin. Nemusí se číst moc pozorně. Když zapomenete verš, nic se nestane – dost pravděpodobně na něj v básni ještě narazíte. Témata se napříč knihou a vlastně všemi jeho knihami opakují. V Hranicích a zdech však za vším cítíme především ztrátu iluzí čerstvého třicátníka. Texty se nesou v podobné ponuré náladě, ale dobře rozmístěné pointy a pomlky udržují čtenáře ve střehu.
Celá recenze

Hannah, Sophie: Záhada tří čtvrtin

Nový „poirotovský“ román Sophie Hannah potvrzuje, co už fanoušci slavného literárního detektiva vědí. Vypůjčené postavě autorka vymýšlí příběhy, které se originálům od Agathy Christie podobají jen vnějškově.
Celá recenze

Szablowski, Witold: Spravedliví zrádci

Volyň – měkký výraz, který už při vyslovení evokuje něco příjemného. Úrodná půda, malebná krajina. Vesničky, občas městečko nebo panské sídlo. Přesto právě tento region patří do oblasti, kterou americký historik Timothy Snyder přiléhavě označil metaforou „krvavé země“. Území, přes které se ve 20. století přelilo několik vln nepředstavitelného násilí – zvenčí i zevnitř. Polský reportér Witold Szabłowski je jedním z lidí, kteří se ptají: proč a jak se to stalo?
Celá recenze

Šámal, Petr; Pavlíček, Tomáš; Barborík, Vladimír; Janáček, Pavel a kol.: Literární kronika první republiky

Kromě významných literárních událostí, slavných knih a polemik, které dodnes známe z učebnic, kronika zaznamenává i mezinárodní bestsellery, produkty lokální populární kultury či četné kuriózní zprávy. Mnohonárodnostní prvorepublikovou literární komunitu představuje i díky rozsáhlému obrazovému doprovodu skutečně plasticky.
Celá recenze

Woodring, Jim: Mrakobití

První české setkání s tvorbou pozoruhodného amerického kreslíře má formu komiksové novely o ubohém prasomuži, který skrze vynalézavě bizarní formy trýznění dojde vykoupení. Surreálná tragikomedie plná symbolů se přitom obejde zcela beze slov.
Celá recenze

Jääskeläinen, Pasi Ilmari: Den falešné kočky

Jääskeläinen zůstává oním uhrančivým, tajemným a až surreálným Jääskeläinenem, kterého známe z předchozích knih. Ačkoli jeho nový román neobsahuje tolik nevysvětlených momentů, dává prostor pro interpretace mnohdy ještě fantasknější.
Celá recenze

Müller, Ondřej; Walica, Rostislav; Neff, Ondřej: Podivuhodný svět Zdeňka Buriana

Verneovskou tvorbu předního českého malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana podrobně mapuje obsáhlá, vizuálně atraktivní monografie, která je s to oslovit mladší i starší čtenáře dobrodružných knih.
Celá recenze

Smetánka, Tomáš: Podívám se na to ráno

Na rozdíl od některých politických představitelů archivy dosud všechno podstatné k událostem roku 1968 neřekly. Jak může obohatit veřejnou debatu pohled do archivu amerického ministerstva zahraničí?
Celá recenze

Tkaczyszyn-Dycki, Eugeniusz: Píseň o návycích a závislostech

Nejznámější sbírka nenapodobitelného a nezastupitelného polského básníka Eugeniusze Tkaczyszyna-Dyckého rozvíjí originálním způsobem tradiční lyrické prvky a je jedním z nejzajímavějších titulů letošní překladové poezie.
Celá recenze

Bartošová Pokorná, Gabriela: Brouci

Nakladatelství Bylo nebylo odpovídá na populární velkoformátové encyklopedie „všeho“ minimatistickým, zato však velmi inspirativním knižním počinem. Sestavilo dva kapesní atlasy, které na oboustranných poznávacích kartách představují slovem i obrazem, hravě, a přitom realisticky deset brouků a deset lišejníků. Povinná výbava nejen pro budoucí entomology a lichenology!
Celá recenze
Zobrazuji 1 - 20 z 13050 položek
1 2 3 .. 653 > >>
Zobrazit 20 40 60 100 položek