Recenze v médiích

Recenze v médiích

Horvat, Srećko: Radikalita lásky

Pro průměrného čtenáře bude zřejmě těžké proniknout do Horvatova myšlenkového světa. Že jsou četní revolucionáři v soukromí citliví a hodní lidé schopní rodinným příslušníkům projevovat vřelé a láskyplné city, je velmi dobře představitelné, ale jejich obětem, podobně citlivým a toužícím po lásce, to bývá málo platné.
Celá recenze

Komárková, Martina; Dlouhá, Bára: Tarbíci a marabu II.

Už druhá kniha původně večerníčkových příběhů o malých afrických zvířátkách má mnoho prvků, které potěší malé prvočtenáře. Škoda jen, že se scénáře výrazněji neodpoutaly od televizního formátu.
Celá recenze

Kapuściński, Ryszard: Impérium

Moskva, Petrohrad, východní Ukrajina, Kavkaz, Dálný sever, Kolyma, Střední Asie – místa v bývalém Sovětském svazu, jejichž většinou tragickou historii a v mnoha ohledech neméně pohnutou současnost popisují reportáže, shrnuté pod výmluvným názvem Impérium. Mají však co říct i k budoucnosti, protože problémy, kterým Sovětský svaz čelil, rozhodně neskončily s okamžikem, kdy tato obrovská říše zmizela z mapy světa.
Celá recenze

Mizielińska, Aleksandra; Mizieliński, Daniel: Pod zemí, pod vodou

Skok, ponor či vrt. Obrázková kniha o světě pod hladinou a v podzemí čtenáře potěší výtvarným provedením i poutavými informacemi o skrytých místech naší planety.
Celá recenze

Němec, Pavel: Záměstí

V první polovině letošního roku vyšly v nakladatelství Host hned dva pozoruhodné básnické debuty – jedním z nich je Záměstí. Jeho autora, Pavla Němce, dosud mohli coby umělce znát pouze fanoušci české metalové scény. Před vydáním debutové sbírky totiž sedmatřicetiletý Němec nikdy nikde nepublikoval.
Celá recenze

Loe, Erlend: Konec světa tak, jak ho známe

Životní kotrmelce čtyřicátníka Dopplera, jenž se rozhodl vzdát všech hmotných statků a výdobytků moderní společnosti, jdou do finále. Norský humorista Erlend Loe uzavírá svou úspěšnou trilogii vskutku velkolepě. Bláznivá jízda napříč fenomény současnosti – od sociálních sítí po kancelářské open spacy – nastoluje mezi řádky otázku, zda se dnešní svět ubírá tím správným směrem.
Celá recenze

Llamazares, Julio: Slzy svatého Vavřince

Pohled na padající hvězdy přímo nutí ke vzpomínání. Chvíli se zdá, že vůně tymiánu nikdy nevyprchá a nikdo víc už nebude umírat, ale čas to přece změní. Nostalgie však naštěstí není totéž co beznaděj. Vypráví o tom už třetí román Julia Llamazarese přeložený do češtiny, tentokrát vybraný z jeho novější tvorby.
Celá recenze

Pschera, Alexander: Internet zvířat (in Respekt)

Příroda není uzavřená sféra, do níž se nemáme vměšovat, nýbrž prostředí, jehož jsme součástí a do něhož zasahujeme natolik, že některé živočišné druhy si bez naší pomoci – založené na důkladné znalosti – samy poradit už nedokážou, tvrdí německý novinář a filozof Alexander Pschera. A také ukazuje, jak můžeme užitečněji využívat výpočetní techniku.
Celá recenze

Nečasová, Denisa: Nový socialistický člověk

Snaha vytvořit či vychovat nového, lepšího člověka je velice stará a neodbytná a vždy s sebou nesla tragické i komické momenty. Česká historička se zaměřila na ranou etapu tuzemských socialistických pokusů. Vznikl skvělý náhled do dobové mentality, vhodný k poučení i pro výstrahu.
Celá recenze

Buber, Martin: Příběhy rabiho Nachmana

Kniha rabiho příběhů, výroků a pohádek převyprávěných filozofem ukazuje všednodenní složitost a pestrost života, který se ještě nevzdal náboženské zkušenosti, snů a tajemna.
Celá recenze

Wantiez, Éric; Deschamps, Marie: Jaro na Sommě

Krátký příběh ze zákopů první světové války sází na metaforickou obraznost a křehkost, v daných kulisách dosti nepatřičnou. A má svou působivost, byť jde vlastně jen o krátkou povídku.
Celá recenze

Helinski, Roman: Továrna na vafle

Zaběhnutý řád v provinční továrně na vafle naruší nový skladník. Charismatický Východoevropan předvádí, jak snadno lze mezi „obyčejnými lidmi“ rozdmýchat plamínek obav a vágní nespokojenosti tak, aby se s využitím davové psychózy pořádně rozhořel. Roman Helinski (1983) je další mladý autor, který se představuje českým čtenářům a dokazuje, že literární nabídka z nizozemské jazykové oblasti je pestrá.
Celá recenze

Preußler, Otfried: Odbila dvanáctá hodina

Klasik literatury pro děti, liberecký rodák Otfried Preußler, sesbíral třicet devět pověstí, které se tradují napříč Německem, ale i v oblastech jeho rodného česko-slezského pomezí. Všechny příběhy spojuje příjemně tajuplný, někdy až strašidelný nádech, stejně jako fenomenální vypravěčský styl, který nadchne malé i odrostlejší čtenáře.
Celá recenze

Cajthaml, Miloš: Na odstřel

Vítězný román Literární ceny Knižního klubu by mohl být tím, co v českých knihkupectvích schází: realistickým čtením pro teenagery o vrstevnících. Slibně rozehraný příběh o dvou mladících a hře na zabíjení bohužel kazí zkratovitý závěr.
Celá recenze

Abercrombie, Joe: Ostré konce

Povídky jednoho z nejvýraznějších autorů angloamerické fantasy budou mimořádným zážitkem pro ty, kteří už mají přečtené jeho romány. Ostatní budou ochuzeni o kontext a často i o pointy příběhů.
Celá recenze

Raková, Svatava: Historikové versus minulost

Přední česká historička, zaměřená především na rané dějiny Spojených států amerických, upozorňuje, jak proměnlivý je lidský pohled na konkrétní dějinné události, což se netýká jen historie či humanitních věd. Zároveň není absolutní relativistka a rozhodně netvrdí, že si každý může hlásat svá „alternativní fakta“.
Celá recenze

Luca, Erri De: Obnažená příroda

Co skrývá název Obnažená příroda? Může restaurování sochy nahého ukřižovaného Krista moderního čtenáře ještě vůbec něčím oslovit? Současný italský spisovatel Erri De Luca vypráví příběh, který se hluboce vryje pod kůži.
Celá recenze

Koestler, Arthur: Neviditelné písmo

Druhý díl pamětí proslulého novináře, spisovatele a myslitele nabízí i pohled za kulisy, do vnitřního světa komunistických institucí, kde hybnou silou bylo často nepřátelství a soupeření mezi sekcemi téhož úřadu. A pozoruhodný je především pohled do vlastní mysli komunistického „odpadlíka“.
Celá recenze

Zep: Esmera

Erotické komiksy se čím dál častěji objevují v českých knihkupectvích. Jejich charakter se pohybuje od jemných náznaků až k explicitním scénám na hranici pornografie. Dva letošní svazky demonstrují spíše onu jemnější verzi.
Celá recenze

Wurmbrand, Richard: V Božím podzemí

Vzpomínky evangelického pastora Richarda Wurmbranda, který strávil čtrnáct let v komunistických vězeních a dostal se až na pokraj života a smrti, vynikají v rámci rozsáhlé rumunské lágrové literatury svým optimismem, vírou i humorem.
Celá recenze
Zobrazuji 1 - 20 z 12954 položek
1 2 3 .. 648 > >>
Zobrazit 20 40 60 100 položek