Recenze v médiích

Recenze v médiích

Surmiak-Domańska, Katarzyna: Ku-klux-klan: Tady bydlí láska

V pražské galerii DOX byla představena reportážní publikace Ku-klux-klan. Tady bydlí láska, která zachycuje činnost současného Ku-klux-klanu. Tuto organizaci by mnozí považovali za věc minulosti, avšak ve skutečnosti se přizpůsobila současným trendům a „jde s dobou“.
Celá recenze

Beagle, Peter S.: V Kalábrii

V nepříliš dlouhé, subtilní novele se ikonický autor fantasy vrací k bytosti, která ho před téměř padesáti lety proslavila – jednorožci. Příběh přitom zasazuje do pragmatického dvacátého století, aniž by mu ubíral na poetice.
Celá recenze

Buber, Martin: Řeči o výchově

Tři Buberovy přednášky o výchově jsou i dnes, nebo právě dnes, v záplavě pedagogických systémů, příruček a praxe občerstvující čtení. Učitel, rodič nebo student pedagogické fakulty má možnost seznámit se stěžejními motivy autorových myšlenek o vzdělávání, navazujících na jeho ikonické práce o filozofii dialogu mezi Já a Ty.
Celá recenze

Bernhard, Thomas: Beton

Rakouský mistr přehánění Thomas Bernhard skicuje obraz „duševního člověka“, který se odcizil svému okolí, kritizuje společenské poměry a sám není schopen jakékoliv akce.
Celá recenze

Dan Duță, Mircea: Plechové citáty, mindráky a lidská práva

Ukázka z druhé básnické sbírky v Praze žijícího rumunského autora, který se rozhodl psát básně česky.
Celá recenze

Dan Duță, Mircea: Krajiny, Lety a Diktáty

Ukázka z první básnické sbírky v Praze žijícího rumunského autora, který se rozhodl psát básně česky.
Celá recenze

Dan Duță, Mircea: Plechové citáty, mindráky a lidská práva

Dan Duță svojimi prvými dvomi básnickými zbierkami Krajiny, Lety a Diktáty a Plechové citáty, mindráky a lidská práva: aneb Ženatý s nezávazky prodám narozeně mrtvou milenku (zn.: Obnošenou) prejavuje kus odvahy a to nielen preto, že sa s vervou pustil do písania básní po česky. Odvážne vystavuje svoje vnútro a demaskuje svet, aby narušil naše stereotypné predstavy. A tomu všetkému vládne predovšetkým gesto absolútnej slobody umeleckej tvorby, také markantné v Duţovom diele.
Celá recenze

Honig, Michael: Senilita Vladimíra P.

Tragikomická satira z Ruska blízké budoucnosti by v mnohém připomínala orwellovskou dystopii, kdyby nezobrazovala tvrdou realitu, byť možná lehce nadsazenou. Kromě Vladimíra P. se soustřeďuje i na jeho ošetřovatele, „svatého“ Nikolaje Šeremetěva, kter‎‎ý je ryzím poctivcem a funguje jako Putinův protipól.
Celá recenze

Llamazares, Julio: Vlčí měsíc

V prostředí nehostinných hor na severu Španělska autor zkoumá, kam až může člověk zajít při obraně vlastního života. Občanská válka v protagonistech probudila vlčí pudy, a zatímco v očích jedněch se stanou bezcharakterními zločinci, jiní možná najdou pro jejich morální poklesky pochopení. Román si čtenáře podmaní nejen silným příběhem, ale také uhrančivou atmosférou a pro autora typickým básnivým jazykem.
Celá recenze

boyd, danah: Je to složitější

Používají různé etnické skupiny Američanů odlišné digitální komunikační platformy? Jak mladí lidé mlží a šifrují vzkazy na Facebooku? Jak se vyrovnat s internetovou slávou? Socioložka boydová (své jméno píše malými písmeny), vycházejíc z vlastních i cizích výzkumů, se snaží o odpovědi co nejplastičtější.
Celá recenze

Kars, Ota: Jmenuju se Tomáš

Životopis slavného dětského filmového herce přelomu sedmdesátých a osmdesátých let nabízí čtivým, vtahujícím způsobem napsané osobní vzpomínky rodiny a přátel na jeho krátký život. Knize se bohužel nedostalo potřebné redakční péče.
Celá recenze

Nors, Dorthe: Spojka, dvojka, plyn

Dánská prozaička Dorthe Norsová dává v tomto románu hlas nepříliš častému typu hrdinky, ženě, jíž v životě ujel vlak. Její vyprávění však vypovídá také o (nejen skandinávské) společnosti, která neumí přijímat jinakost a každé vybočení z dráhy pociťuje jako nepříjemné porušení nepsaného řádu.
Celá recenze

Clark, Stuart: Hledání druhé Země

Kniha oceňovaného britského autora populárně naučné literatury přináší nejnovější informace o hledání planet mimo naši sluneční soustavu. Pozornost soustřeďuje na historii objevování exoplanet i mise, které se na pátrání podílejí. Čtivým stylem dává rovněž nahlédnout do pozadí vědeckého výzkumu a životních osudů či motivací jednotlivých aktérů.
Celá recenze

Formánek, Jaroslav: Morituri

Název nové prózy Jaroslava Formánka lze chápat jako osudové označení té, která musí zemřít. Jádro textu skutečně tvoří vražda mladé ženy, její smrt však v textu neslouží jako předmět vyšetřování, ale jako hraniční situace, v níž jsou obyvatelé jedné pražské čtvrti konfrontováni se svými vnitřními pohnutkami.
Celá recenze

Fričová, Yvonna (ed.): Brasília – město – sen

Udivující množství pohledů na město Brasília nabízí výpravná kniha editorky Yvonny Fričové. Prolínají se tu pečlivě vybrané úryvky z odborné i krásné literatury, dobové dokumenty, výpovědi dnešních obyvatel i úvahy vzniklé pro tento svazek. Spolu s fotografiemi a kresbami vytvářejí jedinečný celek, v kterém je radost listovat i číst.
Celá recenze

Szczygieł, Mariusz: Projekt: pravda

Hledáním běžných malých pravd, střípků z člověčí každodennosti, se polský spisovatel a publicista Mariusz Szczygieł snaží přebít smutek ze ztráty blízkého člověka. U nás dobře známý autor úspěšných knih Gottland a Udělej si ráj své zápisky koření jednou pocitem melancholie, jindy lehkým deliriem z červeného vína, zejména je však dokáže odlehčit zdravou dávkou vtipu.
Celá recenze

Zorn, Fritz: Mars

Kolik falše a pokrytectví člověk snese, než onemocní rakovinou? Ve své rozzlobené i zoufalé autobiografické eseji na to odpovídá švýcarský autor jediné knihy, kterou napsal pod pseudonymem Fritz Hněv.
Celá recenze

Horák, Jakub: Kočky jsou vrženy

Politická satira v české literatuře skoro vymřela. Letos ji oživila hvězda komerčního i politického marketingu Jakub Horák. Eklektické, neuspořádané dílo sice trpí řemeslnými nedostatky, ale překypuje nápady.
Celá recenze

Lefkovits, Ivan (ed.): Žiji se svou minulostí

V souboru patnácti příběhů, jež dotvářejí mozaiku orální historie týkající se šoa, najdeme též záchvěvy lidskosti a naděje tam, kde si lidé i v naprosto zoufalých situacích navzájem pomáhali.
Celá recenze

Cognetti, Paolo: Osm hor

Hory nejsou jen svahy, lesy, hřbety, srázy, vrcholy, v zimě sníh a mráz, v létě pastviny a zurčící potoky. Hory mohou dát návod, ukázat způsob, jak žít. Krok za krokem, v odměřeném čase: budoucnost je na vrcholu a minulost v údolí. Román Osm hor Paola Cognettiho je toho důkazem.
Celá recenze
Zobrazuji 1 - 20 z 12395 položek
1 2 3 .. 620 > >>
Zobrazit 20 40 60 100 položek