Nacházíte se: Úvod> Oddělení> Krásná literatura> Próza> Česká a slovenská próza>kniha Byly jsme tam taky

Obálka titulu Byly jsme tam taky

Byly jsme tam taky

Dagmar Šimková

Popis: 1× kniha, brožovaná, 166 stran, 13 × 20,5 cm, česky - více

Běžná cena: 220 Kč
U nás ušetříte: 22 Kč (10 %)
Naše cena dnes: 198 Kč

Cena je včetně DPH 10 %
(Cena bez DPH činí 180 Kč)

Jaké bude vaše poštovné?
Zavřít

Poštovné

Pro zásilky po České republice si můžete vybrat z těchto způsobů doručení (ceny vč. DPH):

Česká pošta

Poštovné pouze 65 Kč - balík do ruky.

Kurýrní služba PPL

Poštovné pouze 65 Kč, doručení do 1 pracovního dne od expedice.

Osobní odběr

Nabízíme osobní odběr ve všech našich kamenných prodejnách (20 Kč). V centrálním skladu v Horoměřicích je vyzvednutí zdarma. Využít můžete také síť výdejních míst Zásilkovny (34 Kč).

Zásilky do zahraničí

Poštovné závisí na způsobu dopravy a hmotnosti zásilky. Cenu se dozvíte před dokončením objednávky.


Více o možnostech plateb a doručení

Mám zájem
Rozebráno
Rozebráno
Titul je vyprodaný.
Zavřít

Tento titul si můžete zakoupit i v těchto knihkupectvích (za běžnou cenu bez internetové slevy):


Stav skladu v knihkupectvích bez záruky, kontaktujte prosím knihkupectví a knihu si rezervujte.

Anotace

Vzpomínky ženy, která byla v 50. letech vězněná z politických důvodů společně s Růženou Vackovou, Dagmar Skálovou, či Ninou Svobodovou. Strhující próza, při jejíž četbě běhá mráz po zádech.

Zákazníci, kteří si koupili tento titul, koupili také

Byly jsme tam taky

  • Nakladatel: Monika Vadasová-Elšíková
  • ISBN: 978-80-9026-023-8, EAN: 9788090260238
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 166 stran, 13 × 20,5 cm, česky
  • Rozměry: 13 × 20,5 cm
  • Rok vydání: 2010 (5. vydání)

Recenze

Recenze v Médiích

Paměti, které je třeba vydávat zas a znovu

Olga Stehlíková, Ostatní, 24.9.2011
(...) Ve shodě s autorčiným obdivuhodným charakterem a jednáním je také ráz její prózy Byly jsme tam taky. Už jen vtěsnat patnáct „nejlepších“ let svého života do několika desítek stránek… Nesobeckost, s jakou Šimková popisuje opravdu pekelné útrapy vězeňkyň, ilustruje i titul knihy (...) Paměti Dagmar Šimkové jsou ale také svědectvím toho, že jejich autorka byla schopna jednat rovně s každým, včetně recidivujících vražedkyň a prostitutek. Ani chvíli v té knize nefňuká a nenaříká, přesto je to kniha plná citu. Ke střízlivému, věcnému tónu, jímž jsou veškeré zážitky a události bez přikrášlování líčeny, patří i ironie, s níž Šimková pobyt ve vězení vytrvale označuje za „zájezd“ (autobusy převážející vězeňkyně skutečně nesly toto veselé označení, vzorové matky s dětmi jim zvesela mávaly).

Něha jako protijed na krutost kriminálu

Petr Zídek, LIDOVÉ NOVINY, 8.9.2011
(...) Dagmar Šimková napsala své vzpomínky bez patosu a velkých slov, s obrovským smyslem pro detaily a malé příběhy „všedního dne“ vězeňkyň. (...) Vzpomínky Dagmar Šimkové se vyznačují jakýmsi bytostným optimismem autorky. Zůstala nezlomena, přestože dennodenně zažívala hrůzy, které si dnes umíme jen obtížně představit. Kniha je poselstvím o tom, že lidskou důstojnost je možno si uchovat i v podmínkách, které jsou totálně nelidské.

Jak se za lůzovlády šustilo hedvábím

Milan Šefl, Ostatní, 22.11.2010
(...) Čtrnáct let věznění přečkala Dagmar Šimková se vztyčenou hlavou a o tom, co prožila, sepsala už v emigraci v australském Perthu strhující vzpomínkovou knížku, které její první nakladatel Josef Škvorecký přiřknul název Byly jsme tam taky. (...) Dáša pobývala v těch nejdrsnějších věznicích, na jedné cele s šlapkami, travičkami i vražedkyněmi vlastních dětí, a její až chladnokrevné líčení zvěrstev, kterých se zvláště na „politických“ dopuštěli nezřídka sadističtí dozorci, patří k tomu nejsilnějšímu, co bylo o pekle komunistické lůzovlády napsáno. Současně je její knížka svědectvím o tom, že i v nejtíživějších okamžicích může zůstat člověk člověkem.

TIPY KNIHY 11/10

Petr Škrášek, Xantypa, 22.11.2010
Pro Dagmar Šimkovou (nar. 1929) začal její dlouhý zájezd do pekla zatčením v rodinné vile v Písku jednoho podzimního dne roku 1952. Pro tehdejší režim lži je typické i to, že zatčení ani jako zatčení nemělo vypadat: „Musíme něco napsat na stroji, ale hned vás přivezeme zpátky. Víme, že jste po noční službě, byli jsme za vámi v nemocnici.“ - „Byla jsem klidná, protože byli tak civilizovaní,“ napsala Šimková ve své knize BYLY JSME TAM TAKY. Civilizovaná maska z tváří estébáků brzy spadla. (...) K nejděsivějším pocitům lidí, kteří přežili to, co se podle zdravého rozumu přežít nedá, patří vědomí o zásadní nesdělitelnosti podobné zkušenosti. Již v průběhu „výkonu trestu“ tušily mnohé vězenkyně, že svět vně zdí kriminálů se zásadně změnil, a to nikoli k lepšímu (...) To už Dagmar Šimková žila v australském exilu. I zde, pokud se někdy odhodlala vyprávět některé ze svých vzpomínek, jí byly často odpovědí udivené rozpaky a nedůvěra...

Něco úplně jiného

Irena Dousková, RESPEKT, 10.11.2010
(...) Písecká rodačka Dagmar Šimková (1929 -1995) v ní zcela věcně, prostě, bez patosu a bez jakýchkoli příkras, ale o to působivěji, popisuje roky strávené v komunistických kriminálech. Ve svých třiadvaceti letech byla v roce 1952 z politických důvodů (přechovávání vojenských zběhů a roznášení letáků), v podstatě však jen pro svůj buržoazní původ, uvěznena na strašlivých čtrnáct let. Odseděla si je beze zbytku, z vězení vyšla až roku 1966. Na těch pouhých stopadesát stránek jejích vzpomínek čtenář hned tak nezapomene. Brutalita a sprostota komunistického režimu (nic abstraktního, tvořili ho samozřejmě lidé), absolutní zvůle, bezpráví a beznaděj, vylíčené s velkým literárním talentem. Ten je mi ovšem v této souvislosti téměř stydno zmiňovat. V člověku ještě dlouho zůstává pocit bezmocného vzteku, lítost nad zmařenými lidskými životy a také nekonečný obdiv k morální síle a odvaze autorky, která se tím peklem na zemi nenechala zlomit.

Všechno, čeho je člověk schopen

Jaroslav Formánek, RESPEKT, 6.9.2010
(...) Jsou knihy, které je dobré připomínat, když se formou reedice opět objeví na pultech knihkupectví. K takovým určitě patří strhující vyprávění Dagmar Šimkové Byly jsme tam taky. Důvodů, proč tuto publikaci opět avizovat, je několik. Třeba kvůli autentickému svědectví o atmosféře a smýšlení lidí v 50. letech. Anebo kvůli cenné zprávě o málo popsaném světě ženských věznic a lágrů. Své místo ve výčtu bude mít i vysoká literární hodnota této publikace. Slova spisovatelky totiž nejenom bolí a šokují. Jsou navíc přesná, smyslově bohatá i krásná a tokem času unášejí jakoby bezděčným způsobem podobným vyprávění žen při draní peří. Ty ale nikdy nezačínaly jako autorka výrokem mladého estébáka při svém zatýkání. "Jen se rozhlédni, kurvo reakcionářská! V životě se sem už nevrátíš."

Nemilosrdná paměť vzpurné lasice

Jáchym Topol, LIDOVÉ NOVINY, 1.9.2010
(...) Jsou knihy, které trvá přečíst chvíli, snad pár hodin, ale pak se ve vás sváří celé roky. A dost možná změní i váš náhled na skutečnost. K podobným literárním úkazům patří útlá próza Dagmar Šimkové Byly jsme tam taky. Bývalá "dívka swingu", inteligentní a vzdorná krasavice jak z románů Josefa Škvoreckého, posléze vězeňkyně, zaznamenala čtrnáct let strávených v nelidských podmínkách komunistických kriminálů. To, že právě její knížka je zvláštní a vymyká se, dosvědčuje i nebývalý čtenářský zájem. Próza Byly jsme tam taky, kdysi vydaná v exilu a do vlasti pašovaná, se nyní dočkala pátého vydání. (...) Šimková jde totiž na dřeň, tam kde ostatní svědkové snad váhali, popisuje lesbické orgie „nahý, objímající se, pářící se dav“, kamarádí se s prostitutkami a zlodějkami, nelakuje nic na růžovo, nebuduje pomníček vězňům komunismu.

Podělte se s ostatními o svoje myšlenky:

Napsat vlastní recenzi

Uživatelské recenze

Průměrné hodnocení:

Vyjímečná kniha od vyjímečné ženy

Hana Gomoláková, , 5.1.2011

(Toto je kvalitní recenze)
V dnešní internetové době, kdy pro většinu mladých lidí znamená 'komunismus' jen fronty na banány a boje o zájezd do Jugoslávie, přichází další vydání neobyčejného svědectví Dagmar Šimkové, vězněné v komunistických lágrech od roku 1952 do 1966. V nejhorších podmínkách, které se mnohdy ničím neliší od těch v nacistických koncentračních táborech, zbavené všeho, co dělá ženu ženou a člověka člověkem, si politické vězenkyně snažily udržet alespoň náznak normality. Dagmar Šimková vydala šokující zpověď o hrůzách komunistických lágrů a soudržnosti vezenkyň neskutečně lidským způsobem. Z každé věty je cítit boj o zachování zdravého rozumu v kanále lidskosti, snaha o víru v budoucnost v prostředí, které se na čtrnáct let jejího života stalo její realitou. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

Silná kniha

Hana Kubíková, Liberec, 30.11.2010

(Toto je kvalitní recenze)
K téhle knížce jsem se dostala úplnou náhodou, neb si ji jedna má kamarádka přeje k vánocům. A musím říct, že jsem ji přečetla jedním dechem. Útlá knížka, kterou by si měli přečíst všichni ti, co nostalgicky vzpomínají na dobu minulou. Člověku se nechce věřit, že nečte zápisky z nějakého koncentračního tábora, nebo z Gulagu... No, padesátá léta bych zažít nechtěla. Knihu budu každopádně propagovat a šířit dál.

Dagmar Šimková

 
zavřít