I panelákové sídliště může mít svoji biografii

/ nakl. Pulchra

Největší, nejošklivější, nejslavnější –⁠ i takové je pražské panelové sídliště Jižní Město. Pohled na něj se mění pod vlivem zkušeností, imaginace nebo umění. Různé perspektivy popisuje nová kniha Jana Lukavce Jižák: město panelů, snů a mýtů. Vše dokumentují fotografie Karla Cudlína.

Kniha nejen pro ty, kteří stejně jako autor celoživotně bydlí na pražském sídlišti Jižní Město přezdívaném Jižák. Jan Lukavec je redaktorem časopisu iLiteratura.cz a vyšlo mu už několik publikací literárněteoretického zaměření. Nyní se pustil do rozboru území, kde našel svůj „domov, útočiště, základnu“. Ve volně na sebe navazujících esejích píše o místní historii spjaté s Maxem Švabinským, s legendární, na komunistických ideolozích nezávislou Galerií Opatov, sousoším Remka a Gubareva, ale i s nedávnými aktivitami Kulturního centra Zahrada. Těžištěm knihy je pak pátrání, jak se normalizační sídliště (Jižák byl po bratislavské Petržalce druhý největší komplex v Československu) propsalo do zdejší krásné literatury od Párala po Krchovského, ale i to, jaká je „zdejší spiritualita a společenské paradoxy“.
Jan H. Vitvar, Respekt

 

Další články

TV Kosmas

Mikuláš Minář a jeho Na křídlech knih: tentokrát s Jaroslavem Kmentou

Už 12 let hraje významnou roli v české politice oligarcha Andrej Babiš. Nejprve ministr financí, později premiér a kandidát na prezidenta ČR. U té příležitosti se nabízí otázka, kdo to vlastně Andrej Babiš je, co má za sebou a co České republice nabízí? Zkrátka – co by měl o Andreji Babišovi vědět každý Čech?
 | Mikoláš Minář
TV Kosmas

Překladatel Viktor Janiš v Prostoru X o knize Zelenského projevů

Řečeno s prezidentem Zelenským, „podpora Ukrajiny není trend, mem ani virální výzva. Není to hnutí, které by se rychle rozšířilo po celé planetě a pak stejně rychle zmizelo. Pokud chcete pochopit, odkud jsme, co chceme a kam směřujeme, měli byste se dozvědět víc o tom, kdo jsme. Tato kniha vám v tom pomůže.“
 | Prostor X - Reflex
TV Kosmas

Klasická fantastika přitahuje svoji vizuálností film i komiks

Namalováním komiksu Války světů byl pověřen španělský malíř Vicente Cifuentes, narozený roku 1979 v Albacete. Kreslí už odmala a po úspěšné kariéře v rodné zemi získal i výtvarné zakázky z Francie. Na Stroji času zase vyrazil Mathieu Moreau, narozený v roce 1988 v Limoges, autor úspěšného cyklu Nibiru. Scénář wellsovských komiksů si vzal na starost scenárista píšící pod pseudonymem Dobbs. Vlastním jménem Olivier Dobremel.