Jaroslav Žák je znám jako autor populárních knížek především ze školního prostředí (Škola, základ života, Cesta do hlubin študákovy duše). Román Konec starých časů v roce 1948 napsal, ale vzápětí ukryl pro příští generace.
Humorná kniha z doby meziválečné, v níž autoři formou parodovaných klasických literárních textů, nejčastěji však stylem kovbojských a zálesáckých románů vyprávějí o trampském hnutí.
Humoristický román Ve stínu kaktusu je sice zasazen do fiktivní jihoamerické země jménem Hodoquas, ale čtenáři okamžitě dojde,
že autor svým příznačným, satirickým způsobem zobrazuje realitu
poválečného Československa.
Proslulá a pokolením za pokolením milovaná kniha o študácích a kantorech, jakási "přírodopisná studie" o člověku školním, obraz svérázného gymnaziálního prostředí.
Jeden z nejlepších humoristických románů české předválečné literatury se odehrává v dávných dobách na drsném Žižkově. Je bohatě ilustrován původními kresbami jednoho z autorů V. Rady.