Jaroslav Žák - Konec starých časů

Konec starých časů: Romance v dur o lidech a zvířatech

Nakladatel: Albatros 2010
Rozebráno
242 Kč
pohlídat

Anotace

V románu Konec starých časů, který zůstal v rukopise až do listopadu 1989, Jaroslav Žák bez nadsázky překročil svůj stín a vytvořil barevné, mnohovrstevné plátno, zachycující události února 1948 na malém městě. Autor precizně zachycuje nestvůrné panoptikum bolševického puče, hrůzyplný, avšak zároveň směšný karneval, absurdní hemžení doprovázející...
Zobrazit celý text

TITULY V SÉRII: Jaroslav Žák - knihy o nástupu socialismu v Pepově Týnci nad Lesy

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Cesta do hlubin Žákovy duše

(...) Jeho nejvýstižnějším mluvčím je "otec Breburda", muž z lidu a s lidovým vyjadřováním, takový ten poctivý hloubal, který neskočí jen tak na nějaký špek či demagogii. Ten pronese výrok, který se pak stane jakýmsi ideovým shrnutím románu: "sme po druhý ve sračkách a po druhý až po uši", přičemž tím první septikem je samozřejmě míněna nacistická okupace. Kdy se z těch druhých fekálií Pepův Týnec vyhrabe, netuší nikdo. Ani Breburda, ani autor Žák. Z náznaků by bylo možné usuzovat, že v době, kdy román psal, doufal, že to nebude trvat déle než ono první ponoření. Zároveň si byl vědom toho, že místní obyvatelé jsou "specialisté na poroby" a tak pasivní a pohodlný národ, který než by něco riskoval, tak raději snáší jakoukoli potupu. (...) A Jaroslav Žák, tento kmotr neškodné studentské recese, toho zvláštního českého vynálezu, sedl k svému humoristickému románu a psal. V té době to byl stejně statečný čin, jako by se ozbrojil bambitkou a vyjel do savany pronásledovat rudé bídáky.

Bez surovců to u nás nejde

(...) Po dvaceti letech vyšel román Konec starých časů. A je stále stejně aktuální. Román Konec starých časů začal psát v té době již "vyakčněný" spisovatel Jaroslav Žák (1906-1960), autor slavných próz a filmových scénářů ze studentského prostředí, několik měsíců po únorových událostech roku 1948. Vyšel poprvé až po listopadu 1989. (...) Děj se odehrává 25. a 26. února 1948 v městečku Pepův Týnec nad Lesem; předobrazem byla Žákovi Jaroměř, kde předtím působil - jak jinak - jako středoškolský kantor. Podobně jako román Zbabělci Josefa Škvoreckého, který hodnotí domnělé hrdinství náchodských (kosteleckých) občanů v květnu 1945, je tato kniha autentickým svědectvím toho, co se mezi běžnými lidmi odehrávalo. Je to svědectví mnohdy velmi humorné, ale zároveň trpké až k pláči.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Konec starých časů
Autor:
Žák, Jaroslav
Nakladatel:
Albatros
EAN:
9788000024790
ISBN:
978-80-00-02479-0
Doporučená prodejní cena:
269 Kč
Popis:
1× kniha, vázaná, 256 stran, česky
Rozměry:
13,5 × 21 cm
Rok vydání:
2010 (2. vydání)