Jaroslav Žák - Konec starých časů

Konec starých časů: Romance v dur o lidech a zvířatech

Nakladatel: Albatros 2010
Rozebráno
-10%
269 Kč
242 Kč
pohlídat

Anotace

V románu Konec starých časů, který zůstal v rukopise až do listopadu 1989, Jaroslav Žák bez nadsázky překročil svůj stín a vytvořil barevné, mnohovrstevné plátno, zachycující události února 1948 na malém městě. Autor precizně zachycuje nestvůrné panoptikum bolševického puče, hrůzyplný, avšak zároveň směšný karneval, absurdní hemžení doprovázející...
Zobrazit celý text

Čtenářské recenze

Zatím nehodnoceno :-(

Vaše hodnocení

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Buďte první a podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Recenze z medií

Cesta do hlubin Žákovy duše

(...) Jeho nejvýstižnějším mluvčím je "otec Breburda", muž z lidu a s lidovým vyjadřováním, takový ten poctivý hloubal, který neskočí jen tak na nějaký špek či demagogii. Ten pronese výrok, který se pak stane jakýmsi ideovým shrnutím románu: "sme po druhý ve sračkách a po druhý až po uši", přičemž tím první septikem je samozřejmě míněna nacistická okupace. Kdy se z těch druhých fekálií Pepův Týnec vyhrabe, netuší nikdo. Ani Breburda, ani autor Žák. Z náznaků by bylo možné usuzovat, že v době, kdy román psal, doufal, že to nebude trvat déle než ono první ponoření. Zároveň si byl vědom toho, že místní obyvatelé jsou "specialisté na poroby" a tak pasivní a pohodlný národ, který než by něco riskoval, tak raději snáší jakoukoli potupu. (...) A Jaroslav Žák, tento kmotr neškodné studentské recese, toho zvláštního českého vynálezu, sedl k svému humoristickému románu a psal. V té době to byl stejně statečný čin, jako by se ozbrojil bambitkou a vyjel do savany pronásledovat rudé bídáky.

Bez surovců to u nás nejde

(...) Po dvaceti letech vyšel román Konec starých časů. A je stále stejně aktuální. Román Konec starých časů začal psát v té době již "vyakčněný" spisovatel Jaroslav Žák (1906-1960), autor slavných próz a filmových scénářů ze studentského prostředí, několik měsíců po únorových událostech roku 1948. Vyšel poprvé až po listopadu 1989. (...) Děj se odehrává 25. a 26. února 1948 v městečku Pepův Týnec nad Lesem; předobrazem byla Žákovi Jaroměř, kde předtím působil - jak jinak - jako středoškolský kantor. Podobně jako román Zbabělci Josefa Škvoreckého, který hodnotí domnělé hrdinství náchodských (kosteleckých) občanů v květnu 1945, je tato kniha autentickým svědectvím toho, co se mezi běžnými lidmi odehrávalo. Je to svědectví mnohdy velmi humorné, ale zároveň trpké až k pláči.

Autor/Autorka

Kategorie

Bibliografické údaje

Název:
Konec starých časů
Autor:
Žák, Jaroslav
Nakladatel:
Albatros
EAN:
9788000024790
ISBN:
978-80-00-02479-0
Popis:
1× kniha, vázaná, 256 stran, česky
Rozměry:
13,5 × 21 cm
Rok vydání:
2010 (2. vydání)